Luovuin heti kättelyssä nettitullauksen ajatuksesta, kun siellä asiakasta kyykytetään pyytämään jotakin tullinimikettä neuvonnasta
Miksei sitä ole laitettu valmiiksi sinne sivuille.??
Ravintolisien/vitamiinien tullinimikettä ei löydy.
Olenkin päättänyt tilata vain pieniä ,alle 35 euron arvoisia tavaroita iHerbistä ym. jolloin paketit tulevat suoraan postilaatikkoon.
Miksei sitä ole laitettu valmiiksi sinne sivuille.??
Ravintolisien/vitamiinien tullinimikettä ei löydy.
Olenkin päättänyt tilata vain pieniä ,alle 35 euron arvoisia tavaroita iHerbistä ym. jolloin paketit tulevat suoraan postilaatikkoon.
Vastaukset 10
Vanhimmat
et vaan osaa
Jos on vaikeuksia tilata tuolta Iherbistä niin katso vinkkejä täältä, ite oon onnistunu näillä neuvoilla todella hyvin! http://iherbvitamiini.blogspot.fi/
Aika törkee kopio mun sivusta.
http://quublog.blogspot.fi/2013/02/iherb-info-perusinfoa-ohjeita-vinkkeja.html
Saatat menettää rewards-tilisi tuosta hyvästä. Kyllä kannatti.
Tuoltahan ne katsotaan:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=fi#
Siitä "tavarakoodin" perässä olevasta [selaa] lähdetään liikkeelle.
Noin olen monelle tilaamallani tavaralle etsinyt taric-koodin, jos se ei ole muuten selvinnyt. IHebrbiltä tilaan yleensä isomman määrän kerralla ja annan DHL:n hoitaa maksutta tullauksen. Alvit tietysti menee.
Koodeja on niin mieletön määrä, että niiden mahduttaminen suoraan avattuna vaatisi todella paksun opuksen.
Kyllä sen palvelunumeron kauttakin saa taric-koodin nopeasti.
Tästä voi myös olla apua ja tuolla on linkki tullin sivulle, missä on noita tavarakoodien listoja >
http://frillycakes.blogspot.fi/2013/05/kuinka-tehda-nettitullaus-eli.html
Aivan ansiokasta tekstiä linkissä. Pari kohtaa kuitenkin jäi ihmetyttämään.
"Tavaran hinta ja postikulut
Ilmoita mitä olet maksanut tavarasta ja paketin toimituksesta, huomioi, että sen tulee olla sama, kuin mitä paketin kyljessä lukee."
Tuo on kyllä teoriaa. Useat erityisesti kiinalaiset nettimyyjät ilmoittavat hinnan alakanttiin. Heidän ilmoittamaansa summaa ei tiedä ennen kuin on nähnyt lähetyksen. Se summa ilmoitetaan, joka on maksettu. Tarvittaessa täytyy löytyä Paypal-kuitti, Invoice tms. dokumentti, jos tulli sattuu pyytämään. Dokumentit on löydyttävä vielä 4 vuotta tullauksen jälkeenkin.
"Lisäselvityspyyntö
Useimmissa tapauksissa tulli lähettää lisäselvityspyynnön (ilmoitus tästä tulee sähköpostiin) ja silloin pitää lähettää tilausvahvistus tai vastaava tullille sähköpostilla. Myöhemmin tulee ilmoitus päätösluonnoksesta ja se täytyy vahvistaa nettituonti-palvelussa."
Pitäisin harvinaisuutena tuota lisäselvityspyyntöä. Olen itse nettitullannut kymmeniä kertoja ja koskaan ei ole lisäselvityspyyntöä tullut. Muilta palstoilta luetussakaan en muista tällaiseen törmänneeni. Lisäselvityspyyntöön on kuitenkin syytä varautua.
mitä jos olen laitanut ERIHINNAT KUN KUITISSA LUKEE MITÄ NE VOIVAT TEHDÄ?
Onnistuuko tuo omatullaus nokia 520 puhelimella?
Kyllä tuo niin hankalan byrokraattiselta tuntuu , että kannattaa tilata vaan pikkupaketteja,,,,ja onhan se DHL kyllä iso apu jos on pakko, suosista sinne.
Nettitullauksessa on ainoa hankala vaihe Taric-koodin selvittäminen. Jos ei saa itse sitä haettua, voi soittaa nettitullauksen neuvontanumeroon.
Itse olen tehnyt pari kymmentä nettitullausta postipaketeille. Keskimäärin vie ehkä 15 minuuttia tullilaskun maksamisineen verkkopankissa.
Kuriirien tullaukset voivat olla hitaita. DHL:llä vie jopa viikon tai ylikin ennen kuin paketti liikkuu heiltä asiakkaille. Tuonkin ajan saavuttaminen vaatii useimmiten soiton asiakaspalveluun ja huolintaan. DHL:llä on se etu, että se ei ota yksityisasiakkailta palkkiota tullauksesta.