Herättävä näihin peleihin tai kesälomat koittaa.Fanit tahtovat nähdä taistevan Jypin,eikä mitään lammaslaumaa.Tänään ei himmailla vaan kaikki irti.Tämä ei voi olla kauden viimeinen kotipeli.
No niin pojat nyt sitten on
5
106
Vastaukset
- Pata rulettaa
"Tämä ei voi olla kauden viimeinen kotipeli."
Eikä se ookkaan, sillä pronssipeli pelataan Nykäskylässä. - JYPPIII
Niin no pronssipeli on aivan turha peli,ihan sama miten siinä käy.Olipa hyvä peli vaikka tulikin takkiin,kerrassaan mahtava tunnelma pelissä.
Huikea on ässien prosentti paikoista maalia.Mukava oli katsoa Armia peli esitystä.Yllätäen sarja ei ratkennutkaan maalivahtipeliin,vaan tahtotasoon ja Jypin taktiseen köyhyyteen.Mielestäni Ässät on hyvä,muttei niin hyvä kun lukemat antaa ymmärtää.Ässät pelaa Jypin asein ja taas Jypillä on pallohukassa,vai pitäiskö sanoa kiekko.
Miksi sarja on nyt 3-0 ja huomenna 4-0.
1.Ässät ovat huomattavasti nälkäisempi ja laittavat itsensä likoon selvästi enemmän.
2.Jyppi ei mene maalinteko sektorille,ei tahto taso mennä sinne maalin eteen,sieltä ne maalit tehdään,niin kuin HPK-sarjassakin.Joka ketjusta löytyy niitä miehiä joita ei sieltä kammeta pois jos niin haluavat,Jonne,Lahti,Huba,jne.
3.Järjetöntä kiekkopäähän punasen jälkeen ja pakit seisoo sinisellä,eivät siis varmasti kerkeä seisovinjaloin enne Ässä pakkeja kiekoihin.Luvattoman usein lyötiin kiekkoa Ässä päätyyn ja sitten vaihtoon,luovutettiin ilmatteiksi kiekko vastustajalle,,ei mitään järkeä.
4.Maalinteko,on aina ollut Jypille vaikea pala,mutta tässä sarjassa siitä on tehty taidetta kahdeksan erää ja yksi maali kuvanne tätä tehokkuutta.Raanta on hyvä,mutta kyllä sillekin tehdään maaleja niin kuin muillekin,kun paikat opvat hyvät.Joukkueen paras maalintekijä runkosarjassa on tehnyt playoffeissa 0 maalia Abid.Perrin kyllä pelaa hyviä playoffeja,muttei voi yksin ratkoa pelejä,kun ketjukaverit ei hae paikkoja.
5.Luokaton ylivoimapeli joka on niin kaavamaista että on helppo plokata tehottomaksi,pikkasen mielikuvitusta siihen peliin.
Liian moni asia on juuri nyt pielessä Jypissä pelatakseen voittavaa kiekkoa.SM-liigan taso ei tällä hetkellä päätä huimaa,joten huokea mestaruus olis ollut tarjolla,niin kuin pari vuotta sittenkin,mutta aina ei voittaa ei edes joka toinen vuosi.
Toivotaan Ässille Suomen mestaruutta,se tekis hyvää vanhalle maineekkaalle seuralle.Ensivuosi onkin pilalla,kun Virta astuu kehiin meidän pelillä ja Raantakin on muilla mailla.Voipi olla liigakarsinta tulossa.
Täällä Jyväskylässä odotetaan takaisin Immosia,Hytösiä,Tuppuraisia,Pesosia takaisin ja samalla odotetaan että Salmiot,Nenoset,Roineet,Palveet puhkeavat tosi pelimiehiksi.Tulossa on mielekiintoisia kiekkokausia jatkossakin Jyväskylässä.- jyptarkkailija
ihme selityksiä, tosiasiassa jyppi näytti lopussa virtasen johdolla mihin se pystyy, toisten hakkaamiseen. Entäs viitanen? kusta sillä on päässä, käsittämätöntä että tuollaiset saavat pelata sm liigassa?
- holtarifani
Nuorille peliaikaa Ässiä vastaan, kun vanhat ovat väsyneet. Tulos ei siitä muutu
- Tieto.
Nenonen kannattaisi laittaa Perrinin viereen. Jätkällä on yksi sm-liigan parhaista laukauksista. Menee hukkaan pienellä jääajalla nelosvitjassa. Pokkana vaan ykkösen laitaan. Hubacek raatamaan neloseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!871959- 821780
- 511410
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471357- 1461328
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481252Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1141108Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!231032- 39965
Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59952