Rimanalitus jopa kreationisteille

Luominen.fi on yleensäkin lapsellista todistamista ja vääristelyä sisältävä pamflettisivusto, mutta uusin kirjoitus taitaa olla sen historian pohjanoteeraus, niin pielessä siinä on kaikki "faktat".

Minne kaikki ihmiset ovat kadonneet, kuuluu artikkelin otsikko ja sitä seuraava johdanto on jo surullista luettavaa.

"Tämänhetkisen vallitsevan näkemyksen mukaan ensimmäinen Homo sapiens eli yli miljoona vuotta sitten. Jos näin todella on, missä ovat kaikki biljoonat ihmiset, joiden tulisi joko olla hengissä, tai joiden hautautuneita ja mahdollisesti fossiloituneista jäännöksiä pitäisi löytyä laajoilta hautausmailta ympäri maailmaa?"

Ei, koska vallitsevan näkemyksen mukaan anatomisesti moderni Homo sapiens ilmaantui noin 200 000 vuotta sitten. Jos kirjoittaja olisi puhunut arkaaisesta Homo sapiensista, niin olisi mennyt melkein oikein. Suomentaja on vetänyt mutkia suoriksi, koska alkuperäisessä artikkelissa puhutaan vain ihmisen ilmaantumisesta eikä Homo sapiensista, joten silloin oikea ikähaarukka olisi suvun ilmaantumiselle noin 1,5 - 2,5 miljoonaa vuotta sitten. Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?

Loput tekstistä onkin sitten loogisesti kestämätöntä virheellistä ala-aste matematiikkaa ja hyvin rajoittuneen ajattelun hedelmää. Ihmettelin hetken, että minkälaisen ihmisen kynästä tämä kirjoitus on syntynyt, mutta sekin selvisi lopuksi.

"SILVIO FAMULARO

on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."

Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet".

http://www.luominen.fi/minne-kaikki-ihmiset-ovat-kadonneet/

6

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet"."

      Onhan tuo parempi kuin palstamme täyspäiväiset koomikot.

    • >"SILVIO FAMULARO
      on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."

      Eikö kretupelleillä tosiaan ole minkäänlaista kontrollia sen suhteen, kenet he kelpuuttavat luonnontieteitä kaatamaan? Riittääkö täydeksi pätevyydeksi aina vain se, että on kreationisti?

      Jos se valehteleva ketkusakki ei olisi mitä on, tuntisin ihan helvetillistä myötähäpeää. Nyt vahingonilo, joka sana on varmasti kretuille hauskanpidon toisena synonyymina mitä tutuin, ohittaa sen heittämällä oikealta ja vasemmalta.

    • blindwatchmaker

      "Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?"

      Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia.

      Muutenkin kirjoitus oli sitä totuttua kreationistien pölhölän logiiikkaa.

      Näin se kreationismi etenee.

      • "Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."

        Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;

        "According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"


      • blindwatchmaker
        solon1 kirjoitti:

        "Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."

        Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;

        "According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"

        " where are all the trillions of people"

        No huh. Heh. Kreationistit ne kykenevät aina yllättämään :)


    • Joka päivä jotain uutta. En tiennytkään, että kreationisteilla on jokin rima.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7803
    2. 116
      6115
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5207
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      141
      4573
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3240
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3044
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2958
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2464
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2447
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2076
    Aihe