Rimanalitus jopa kreationisteille

Luominen.fi on yleensäkin lapsellista todistamista ja vääristelyä sisältävä pamflettisivusto, mutta uusin kirjoitus taitaa olla sen historian pohjanoteeraus, niin pielessä siinä on kaikki "faktat".

Minne kaikki ihmiset ovat kadonneet, kuuluu artikkelin otsikko ja sitä seuraava johdanto on jo surullista luettavaa.

"Tämänhetkisen vallitsevan näkemyksen mukaan ensimmäinen Homo sapiens eli yli miljoona vuotta sitten. Jos näin todella on, missä ovat kaikki biljoonat ihmiset, joiden tulisi joko olla hengissä, tai joiden hautautuneita ja mahdollisesti fossiloituneista jäännöksiä pitäisi löytyä laajoilta hautausmailta ympäri maailmaa?"

Ei, koska vallitsevan näkemyksen mukaan anatomisesti moderni Homo sapiens ilmaantui noin 200 000 vuotta sitten. Jos kirjoittaja olisi puhunut arkaaisesta Homo sapiensista, niin olisi mennyt melkein oikein. Suomentaja on vetänyt mutkia suoriksi, koska alkuperäisessä artikkelissa puhutaan vain ihmisen ilmaantumisesta eikä Homo sapiensista, joten silloin oikea ikähaarukka olisi suvun ilmaantumiselle noin 1,5 - 2,5 miljoonaa vuotta sitten. Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?

Loput tekstistä onkin sitten loogisesti kestämätöntä virheellistä ala-aste matematiikkaa ja hyvin rajoittuneen ajattelun hedelmää. Ihmettelin hetken, että minkälaisen ihmisen kynästä tämä kirjoitus on syntynyt, mutta sekin selvisi lopuksi.

"SILVIO FAMULARO

on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."

Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet".

http://www.luominen.fi/minne-kaikki-ihmiset-ovat-kadonneet/

6

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet"."

      Onhan tuo parempi kuin palstamme täyspäiväiset koomikot.

    • >"SILVIO FAMULARO
      on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."

      Eikö kretupelleillä tosiaan ole minkäänlaista kontrollia sen suhteen, kenet he kelpuuttavat luonnontieteitä kaatamaan? Riittääkö täydeksi pätevyydeksi aina vain se, että on kreationisti?

      Jos se valehteleva ketkusakki ei olisi mitä on, tuntisin ihan helvetillistä myötähäpeää. Nyt vahingonilo, joka sana on varmasti kretuille hauskanpidon toisena synonyymina mitä tutuin, ohittaa sen heittämällä oikealta ja vasemmalta.

    • blindwatchmaker

      "Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?"

      Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia.

      Muutenkin kirjoitus oli sitä totuttua kreationistien pölhölän logiiikkaa.

      Näin se kreationismi etenee.

      • "Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."

        Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;

        "According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"


      • blindwatchmaker
        solon1 kirjoitti:

        "Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."

        Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;

        "According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"

        " where are all the trillions of people"

        No huh. Heh. Kreationistit ne kykenevät aina yllättämään :)


    • Joka päivä jotain uutta. En tiennytkään, että kreationisteilla on jokin rima.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15241
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10156
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9381
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. 182
      6557
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6238
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      26
      1838
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1707
    Aihe