markkoina! Yllätytte millainen hintataso eruoaikana on. Sitä ei tule ajatelleeksi kun eruohinta on niin pieni, mutta siis oikeesti, jos htälläisiä hintoja olisi markka aikana niin voi hyvä tavaton.
1o kpl munkkeja maksaa 8,50 e eli 51 markkaa
markka aikana 10 kpl munkkeja sai 10 markalla
Mummon mökki oli joskus alle100 000 markkaa nyt se on yli miljoonan!!!
Ei ihme että olemme köyhä kansa ja ei puhettakaan että olisimme hyvinvointikansaa, köyhyys vallitsee ja joka päivä tulee uusia kohta on 6 miljoonaa köyhää...
1o kpl munkkeja maksaa 8,50 e eli 51 markkaa
markka aikana 10 kpl munkkeja sai 10 markalla
Mummon mökki oli joskus alle100 000 markkaa nyt se on yli miljoonan!!!
Ei ihme että olemme köyhä kansa ja ei puhettakaan että olisimme hyvinvointikansaa, köyhyys vallitsee ja joka päivä tulee uusia kohta on 6 miljoonaa köyhää...
Vastaukset 36
Vanhimmat
Niin ja vaikka palkat joillain on nousseet, päiväraha on jäänyt 30 - 40 prosenttia jälkeen.
Ainakin itsellä palkat on romahtaneet
enne euroa euroiksi muutettuna olin suviuunona ja palkka oli tarkalleen
2521 €/kk/brutto ja nyt 1550 €/kk/brutto. Ikää tullut lisää
vain 14 vuotta välissä.
No mut ei sitä tollein voi laskea et totuutus oikein tulisi.
Mietippäs sitä hyvä markkapalkka oli euroiksi käännettynä 450 e . Hieman mietit järkevämmin totuus valkenee sinullekkin.
Kuule laskunero, vuonna1999- 2000 esim sosku laski 2065 markkaa yksinelävän nettosummaksi vuokran jälkeen, eli noin 350 euroa, ei ole 13 vuodessa paljoa noussut, nyt sama netto taitaa olla 477 euroa.
Minä TIEDÄN 1983-1984. olin silloin työvoimatoimiston työllisyyskurssilla olin vaihtanut paikka kuntaa ja oli työpaikka rako koska en voinut jättää lapsia ilma hoitajaa illaksi tai yöksi.
Päiväraha oli 75 mk + jokaisesta lapsesta 1,5 mk
Ruoka oli kurssi päivinä ilmainen eli lounas.
Matkat korvattiin jokaista koulupäivää kohden meno ja tulo.
Kateus oli 100 % jo silloin. Olin kurssin ainoa jolla lapsia ja ihan kurssilaiset molemmat sukupuolet oli sitä mieltä että tienaan lapsilla. (Vetivät posket lommolla tupakkaa ja maanantaisin olivat poissa krapulan vuoksi.)
Päivärahasta ei mennyt veroa ja sai tienata 1200 mk/kk joka ei vaikuttanut päivärahaan. Minulla oli postin aamujakelu sain juuri tuon se meni vuokraan ja sähkölaskuun.
http://www.kysy.fi/kysymys/haluaisin-tietaa-mita-maksoi-maito-litra-jauheliha-kilo-sekaleipa-1984en
Keskimääräisiä hintatietoja löytyy mm. Suomen tilastollisesta vuosikirjasta 1985/86 ja Helsingin kaupungin Tilastollisesta vuosikirjasta 1984. Seuraavat tiedot ovat joulukuulta ja lähteenä on jälkimmäinen teos (koko maa):
kulutusmaito (litra) 3,26 mk
jauheliha, ei paisti (kilo) 38,34 mk
sekahiivaleipä (500 g) 6,21 mk
ranskanleipä (400 g) 5,15 mk
sianliha, keskikylki (kilo) 24,75 mk
lauantaimakkara (kilo) 28,24 mk
silakka (kilo) 6,33 mk
emmentaljuusto (kilo) 37,50 mk
kananmunat (kilo) 16,00 mk
meijerivoi (500 g) 17,62 mk
appelsiinit (kilo) 8,11 mk
perunat (2,5 kiloa) 6,04 mk
hienosokeri (kilo) 8,62 mk
kahvipaketti (500 g) 18,86 mk
Joitakin hintatietoja vertailun pohjaksi löytyy myös Rahamuseon rahanarvolaskurin avulla
http://www.rahamuseo.fi/arvo_laskuri/laskuri_web.html
Eli lisä jonka sai lapsista, meni maitoon jos riitti 5dl/ lapsi.
Kahvista luovuin, samoin kaikesta siitä ruuasta jota lapset eivät syöneet. Maitoa teini ikäiset vetivät 1 litra /päivä.
Keitetty peruna kanamunakastike
Seitä ostin, jauhoin ja tein kalapulliksi jatkoin perunalla ja kanamunalla. Perunasoseen kanssa syötiin.
Jauhelihakastike pitkässä liemessä n. 300 g koko porukalle / ateria. ja perunaa perunaa perunaa
Aamiainen puuroa ja maitoa. Tosin minulla oli mustikoita ja puutarha mansikkaa yht. 120 litraa pakasteessa hedelmiin ei ollut varaa marjat syötin marjasilmänä puurossa.
Lapsilisä tuli joka kolmas kuukausi, kahden lapsen erällä sai ostettua toiselle talvihaalarin.
Mutta enpä saanut silloin toistakymmentä vuotta sitten palkkaakaan niin paljon kuin nyt työttömyyspäivärahaa. 9000 markkaa kuussa nettona.
Yleisiin vessoihin kaupungilla kantsii mennä niin että oottaa niin kauan kunnes joku tulee ulos ja sitten ottaa siitä ovesta kiinni niin pääsee sisään ilmaseksi.
Me teemme aina niin jos on vessa missaä on rahalukko.
Nythän se maksaa 1 e eli 6 markkaa, markka aikana pääsi 1 markalla... kallista on kustakin nykyisin.
että meitä on myös hyvätuloisia joiden kuukausipalkka vanhoissa markoissa laskettuna on noin 60.000 mk. Eikä silti tunne itseään mitenkään rikkaaksi, kohtuutuloiseksi korkeintaan. Kaikki on niin suhteellista, kai se pitäisi sinunkin ymmärtää.
Minä lasken kaiken edelleen markkoina. Muutoin olisin aina rahaton. Sehän on tarkoituskin, saada suomeen lisää köyhuä, kun kukaan ei ymmärrä eurohintoja.
Itsekin miellän eurohinnat markoiksi, joten tulee ostettua kun on halpaa, sitten kotona kauhistelee kun muuntaa laskimella markoiksi, mitä ne todellisuudesaa maksaa.
Otan usein laskimen kauppaan mukaan, ja muunnan siellä hinnat, tietää mitä maksaa,m uuten ei.
Tilastokeskusksen sivulta voit kaivaa tuotteiden hintakehityksen 70-luvulta tähän päivään asti. Hämmästyttävän vähän on hinnat muuttuneet.
Itse en munkkeja osta eikä ole tarvetta mummonmökillekään joten minullahan ei ole ongelmaa.
Onnea sinne mummonmökkiin munkkeja mussuttavalle!!
Mielestäni aloittaja on täysin väärässä.
Tein 45 tunnin työviikkoa koska lauantain oli työpäivä. Asuin alivuokralaishuoneessa eläkeläispariskunnalla jolle maksoin 34 % tuloistani vuokraa lisäksi siivosin heillä ja kävin pyykillä. Minun oli käveltävä työmatkat koska raha ei riittänyt kaupunki liikenteen lippuihin. Tili tuli joka toinen viikko pussissa käteen, kenkiä ja takkia säästin 5 kk. Leivän päällä oli ylähuuli, veteen keitettyä puuroa ja maito litran piti riittää kolme päivää.
Nykyään kukaan ei edes lähtisi niihin tehdas töihin kyllä Toimeentulotuella ja peruspäivä rahalla elää herroiksi nykyisellä rahan arvolla.
Laskeppa lapsi uudestaan, nyt pitäisi peruspäiväraha olla 850-900 euroa netto vähintään, kun otetaan huomioon kaikki hinnannousut.
en ole lapsi. Ja 1967 tili kaksi viikkoa oli 200-240 mk alivuokralaishuone 150 mk. Työlle ei pariskunta laskenut mitään se vain kuului koska olin silloin 19v. eli nuori.
Kun lopulta kieltäydyn työstä, koska siitä ei sovittu huonetta vuokratessa vain 150 mk/kk, kehotettiin hakemaan uusi asunto ja niin tein.
Tuli "ajolähtö" koska 1 päivä oli maanantai, eikä saanut vapaata, remontti miehet tulivat huoneeseen klo 7.00 sen oli oltava tyhjä. Muutin kaksioon kolmanneksi ja sain sitten viedä huonekaluni jo sunnuntain iltana..
Eivät tajunneet miksi en käynyt kylässä pois muutettuani molemmat kuolivat muutaman vuoden sisällä syöpään. oolo
http://www.liisanleipomo.fi/munkkipossu-p-795.html
http://www.liisanleipomo.fi/kahvileivat-munkit-c-31_40.html saako munkin alle 2,5 €?
Täytyy olla joku tarjous...
Munkkipossu 2,20 e!! eli 13 mk 30 p!!! Yksi munkki!! Ei kukaan olisi markka aikana ostanu tuon hintaista munkkipossua!
Ostappa koko perheelle 4 kpl on jo 52 markkaa!!! heh... tuolla summalla markka aikana sai viikoloppuruuat! Nyt niihinkin menee 90 e 540 markkaa!!!
Kuvitelkaa, miten meitä rahastetaan.
Entä kesäinen jäätelöpallo! Yksi jädepallo 2,50 e kun ostat kaikille kolmelle lapselle 7,50 e eli yli 50 markkaa.
Olet ainoa joka enää jaksaa jankuttaa markoista ja kyllin typerä laskeaksesi tässäkin ketjussa vääräksi osoitetulla tavalla.
http://www.taloussanomat.fi/raha/2012/01/01/voi-ei-euro-onkin-enaa-viisi-markkaa/201120069/139
Jo puolitoista vuotta sitten tilanne oli tämä.
Siivoojan tuntipalkka on nyt 8,4 € = tuolla kertoimella 52 mk.
Totuuden nimissä asiat on verrattava palkkaan.
1970 munkki maksoi jonkun 90 penniä tunti palkka tekstiili teollisuudessa oli 4.2 mk joten väitän hinta on suhteessa sama.
Suurin muutos on palkoissa, siistijä > < joku muu....
En tiedä oletko ollut Tawanissa töissä, mutta itse sain Tessin minimin eli 25 markkaa tunti..Kukaan ei saanut 4 markkaa 20 penniä tunti.
Ei nyt tarvitse Ceepeilemään alkaa, keskipalkka oli naisilla ja lapsilla 5500,-
miehillä 8500,- ja ammattilaisilla 10-13 500 ,- nämä siis rakennusalalla.
perheeseen duunareilla tuli siis parhamillaan kun oli kaksi ammattilaista
22 000 markkaa kuussa (3 698€ ) ja pelto auto maksoi 50 markkaa
niin nykyään se peltoauto on 150 € tekee pyöreesti 900 markkaa
palkat jaettiin kuudella ja hinnat kerrottiin kuudella ja tässä ollaan.
Kerrostalo kolmio oli 300 000 markkaa eli sen makso 15 kuukaudes pois.
Eli jos pystyt maksamaan kolmion pois kahden ihmisen tuloilla 1,5 vuodessa niin silloin ei ole muuttunut tosiaan mikään.
Kyllä euro on köyhdytänyt suomalaiset täysin. Euro on nostanut hinnat pilviin, mutta se ei tunnu kun se on niin pieni.
Minä jos ostan jotain 1 e niin ajattelen että se on markka, vaikka se on 6 markkaa, siinä menee lankaan monesti.
En osaa laskea päässä kovin hyvin ja kaupassa 2 e tuntuu 2 markalta, mutta se onkin 12 markkaa!!! Halvalta tuntuu, mutta todella kallista on, sitä ei vaan tajuu.
Hinnat pitäisi merkata kaupassa niin että on eruo ja markat vierekkäin, niin tietäisi todella mitä tutteet maksaa.
Nyt ei ymmärrrä. Mulla on laskin joka muuntaa eurot markoiksi, ja sitä käytän aina, muutn en tietäisi mitä mikin maksaa.
Tee näin:
vähennä siitä kuukauden netto tulostasi asumiskulu ja sähkö.
Jaa jäännös 30, se on summa joka sinulla on päivää kohden.
Siihen on hyvä suhteuttaa ruokien kilo- tai annoshinta.
Ja vaikka tuloja maksetaan vain 5/7 vrk menot ovat 7/7 viikko.
Jos haluat olla tarkka vähennä vielä tuosta nettotulosta ruokaraha joka toimeentulotuen mukaan nyt 7,63 €/vrk.
Suhteuta sitten ruoka ostokset tuohon 7,63 € ja muista ruokaa tarvitsee n. 1,5 kg /vrk. Joten 5 € saa olla keskiverto kilohinta.
Se loppu kertoo hyvin hintatason, monenko päivän tulot voit investoida hankintaa sen käyttö ja kesto huomioiden.
Itselläni on 16 e 13 senttiä. (puhtaus, apteekki, vaatteet, matkat, kodin- tarvikkeet hoito, virkistys, kulttuuri, jäsenmaksut, ystävyyssuhteet, lapsenlapset jne.)
Euro mahdollistaa paljon suuremman hintojen vaihtelueron eri kauppojen välillä. Kun kurkku maksaa jossain 2 euroa ja toisessa 1 euron, niin hintahan on toisessa paikassa kaksinkertainen cverrattuna toiseen. Markka-aikana eivät erot olleet näin suuria. Kyllä monin kertaisia hintoja löytyy kun seurailee riippuen paikasta.
Toiseksi moraali oli markka aikana vielä hanskassa mutta nyt kiskotaan häikäilemättä mitä irti saadaan.
Kun maksat silakoista kympin kilo euroissa, siis n. 60 mk varmaan joku muistaa mitä aikanaan markoissa oli, oliko 2 markkaa/kg?
Viikon vitsi oli Postissa (Itella ?)
Suklaa patukka 37 g 2 kpl 2 € TARJOUS!
Kaupassa saa 1.10 € eli 0, 55 € / kpl..
Oli pakko taipua ajatukseen ihmiset joko eivät osaa laskea tai eivät ymmärrä euroja tai..
EIVÄT TIEDÄ HINTOJA.
Nuo patukat ovat kassoilla joten miksi ei olla hinta tietoisia?
Ohjehinta OVH. tuli aikanaan, se oli ylin mitä kaupat saivat ottaa nyt se on sovittu alinhinta mitä otetaan...
Ei nämä nykyajan pellet osaa laskea, eikä ymmärrä mistään mitään.
Markka-ajasta on jo yli kymmenen vuotta aikaa, ei voi enää hintoja verrata, tuossa ajassa hinnat olisivat nousseet saman verran vaikka edelleen elettäisiin markka-aikaa....:)
Esim. omaperus palkkani oli markka-aikana (v. 2001) 8004mk/kk(peruspalkka, ilman lisiä, ja viikonloppukorvauksia ym.) Nyt palkkani on n. 2100e/kk ilman lisiä sekä viikonloppukorvauksia.l(lisineen n. 3100e./kk) Olen tyytyväinen.En kaipaa markkoja.
Eli markkoina: Peruspalkka vuonna 2001 8004 mk./kk Ja nyt 2013 12100mk( 2100e/kk.)
Siis palkat ovat myös nousseet huimasti, ei pelkästään hinnat.
Siis nyt 12600markkoina...:)))
Markka aikana mansikkalaatikon sai 15 markkaa 5kg. Viime kesänä se oli 25-29 e tuo samanen 5 kg! Eli markoissa 25 e on 150 markkaa...että aikaoinen hinnan nousu eruroaikana.
Yks kauppias kerran sanoikin, että euro on kauppiaan kannalta hyvä, nyt jää jotian kauppiallekin... että sitä rataa.
Tiimarin joulukortit 10 kpl oli markka aikana 1 e, eli 10 penniä kipale.
Euroaikan 10 joulukorttia maksaa 2,50 e eli 15 markkaa!
olisit tarkastanut mitä kirjoitit.
Noh kun käy melkein viikon maidot ja puurot hakemassa keskisuuresta X-kaupasta niin hinta on 15-25 € eli 89-148 markkaa
tämä sama kierros olisi hyvinkin maksanut aikanaan euroiksi muutettuna
pahimillaan 8 euroa ja sittenkin ois pitänyt käydä X-kioskilla
Mutta ei ne markat tuu takasin vaikka mä täsä parkuisin, joten
täytyy tehdä johtopäätös notta euroja tulee jostain syystä kuolevaisille tässä maassa liian vähän, verrattuna Kyproksen kuittivapaaseen bussikuskiin joka saa 73 000 € /kuussa.
No käy Lidlistä maito ostamassa ja moni muu tavara on myös siellä halvempaa kuin näissä 2 monopoli kaupassa.
Pitää huomioida että euro on ollut jo 11 vuotta voimassa. sinä aikana on rahan arvokin muuttunut, palkat nousseet ja kaikki muu. Mitkä olivat mm asumiskustannukset 11 v sitten? Vuokra ( neliövuokra) on kaksinkertaistunut tuona aikana, ainakin itsellä.
Irtokarkit 6,94 € = 41 markkaa =D Samal hinnal
sai enne 7 litraa bensaa tai kaks röökiaskii =D
Jeesus mitkä hinnat eurokossukaan maksanut ku 50 markkaa.
Tikkari markka aikana 10 penniä, nyt 1,20 eli 8 markkaa
Vesilasi huoltamolla 1 e, eli 6 markkaa, ennen sai ilmaiseksi.
Ei ihme että olet "köhyä" jota "eruo köyhydttää". Mutta jatka lottoamista ja seiskan lukua niin köyhänä pysytkin.
No joo, onhan nuo palkat ja muutkin noussut. Ennen sai työtön n. 2000 mk käteen ja pelkästään jauheliha 400g maksoi sen 28 markkaa, nyt maksaa 2,80 sama paketti.