kaikki, jotka suostuvat parannettavaksi. Suuri suru Jeesukselle oli se, että esim. jerusalemilaiset olivat suurelta osin epäuskoista porukkaa. Hän olisi halunnut ottaa heidät suojaan, koska tiesi miten pian Jerusalemin hävitys tuli ja kohtasi noita epäuskoisia.
Uskovaiset osasivat piiloutua hävitykseltä, mutta epäuskoiset joutuivat sotaan ja kauhistukseen.
Samoin on tänäänkin. Harvat iloitsevat uskosta. Useimmat valittavat, eivätkä koskaan saa kokea väkevää iloa Herrassa. Epäusko estää heittäytymästä lapsenkaltaiseen uskoon ja se estää Jumalan hyvät annit.
Uskovaiset osasivat piiloutua hävitykseltä, mutta epäuskoiset joutuivat sotaan ja kauhistukseen.
Samoin on tänäänkin. Harvat iloitsevat uskosta. Useimmat valittavat, eivätkä koskaan saa kokea väkevää iloa Herrassa. Epäusko estää heittäytymästä lapsenkaltaiseen uskoon ja se estää Jumalan hyvät annit.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jumala on taruolento.
Älähän höpötä taruja.
Jumala on taruolento.
Kaikki taruolennon määritelmät sopivat Jumalaan.
Aloittaja kirjoitti: "Jeesus paransi kaikki, jotka suostuvat parannettavaksi".
Tarkoititko, että "Jeesus paransi kaikki, jotka suostuivat parannettaviksi" vaiko, että "Jeesus parantaa kaikki, jotka suostuvat parannettavaksi" ?
" Tarkoititko, että "Jeesus paransi kaikki, jotka suostuivat parannettaviksi" vaiko, että "Jeesus parantaa kaikki, jotka suostuvat parannettavaksi" ? "
Luuk. 9:11
Mutta kun kansa sai sen tietää, seurasivat he häntä; ja hän otti heidät vastaan ja puhui heille Jumalan valtakunnasta ja teki terveiksi ne, jotka parantamista tarvitsivat.
Matt. 14:36
Ja he pyysivät häneltä, että vain saisivat koskea hänen vaippansa tupsuun; ja kaikki, jotka koskivat, paranivat.
Joh. 5:6
Kun Jeesus näki hänen siinä makaavan ja tiesi hänen jo kauan aikaa sairastaneen, sanoi hän hänelle: "Tahdotko tulla terveeksi?"
Matt. 12:15
Mutta kun Jeesus huomasi sen, väistyi hän sieltä pois. Ja monet seurasivat häntä, ja hän paransi heidät kaikki,
Matt. 12:22
Silloin tuotiin hänen tykönsä riivattu mies, joka oli sokea ja mykkä, ja hän paransi hänet, niin että mykkä puhui ja näki.
Matt. 14:14
Ja astuessaan maihin Jeesus näki paljon kansaa, ja hänen kävi heitä sääliksi, ja hän paransi heidän sairaansa.
Matt. 15:30
Ja hänen tykönsä tuli paljon kansaa, ja he toivat mukanaan rampoja, raajarikkoja, sokeita, mykkiä ja paljon muita, ja laskivat heidät hänen jalkojensa juureen; ja hän paransi heidät,
Matt. 19:2
Ja suuri kansan paljous seurasi häntä, ja hän paransi heitä siellä.
Matt. 21:14
Ja hänen tykönsä pyhäkössä tuli sokeita ja rampoja, ja hän paransi heidät.
- on ihmisiä, jotka eivät haluakaan parantua, siksi Jeesus kysyi heiltä määrätyt kysymykset.
"Mitä tahdotte (te tahdottte), että minä teille tekisin.....?
Eräs mies pyysi rukousta parantumisekseen ja kun sitä ei alkanut tulla, hän sanoi yllättäen, ettei haluakaan parantua, kun menee hyvä eläke.....että silleen.
Me ihmiset olemme aika vekkuleita, eikö ???
Mites oli niiden kotikaupunkilaisten kanssa. Eivät suostunteet uskomaan, saati sitten parannettavaksi. Eikös Raamattu kerro, että Jeesus olisi halunnut parantaa, mutta kotipaikalaisten epäusko oli esteenä.
Jos sinä et usko kaveriasi, niin luuletko kaverilla olevan sinuun vaikutusta? Jos sinä et usko Jeesukseen, ei Jeesus sinuun tee vaikutusta, etkä tule terveeksi. Jos alat uskomaan ja karsimaan epäuskon siementä sisimmästäsi, niin tapahtuu ihmeitä. Epäuskon siemenen karsiminen on parannuksen tekemistä. Joillakin tuota parannuksen tekemisaikaa on vähemmän ja joillakin enemmän, mutta pääasia onkin, että karsii epäuskon siemenen ja saa nähdä ihmeitä.
Puhut uskosta aivan kuin se olisi meillä termostaatista säädettävissä. Usko on lahja Jumalalta ja se kellä sitä on enemmän saa siitä kiittää Jumalaa. Esittämäsi malli on uskottelua ja itsesuggestiota. Kun sitä harjoittaa niin saa nähdä monenmoista. Kai niitä saa nimittää ihmeiksikin jos esim. "oikean olkapään kipu hiukan hellittää".
Onko silloin niin, että jos särky vain vähän helpottaa ja "parantaja-evankelista" sanoo, että pitää ottaa uskossa vastaan, niin toimiiko olkapääsi silloin uskon mittarina? Kun säädät uskotermostaatin täysille niin olkapäästäkin tulee täysin terve? Jos et osaa termaria tappiin asti ruuvata, niin "saat" vain osittaisen parantumisen?
Jumala parantaa sairauden, ei oireita. Tämän päivän "parantaja-evankelistat" ovat joukkohypnoosin mestareita ja humpuukimaakareita. Vielä yksikään ei ole osoittanut aitoa todistetta a) sairaudesta b) paranemisesta. Jos uskon mittari on usko ihmeisiin, niin se usko ei ole minkään arvoinen.
"Jos uskon mittari on usko ihmeisiin, niin se usko ei ole minkään arvoinen." Hyvin sanottu. Kaikkein suurin ihme mielestäni on se, että ihminen saa tulla uskoon.
Aamen!
"Hyvin sanottu. Kaikkein suurin ihme mielestäni on se, että ihminen saa tulla uskoon."
Samaa mieltä! On kyllä todellinen ihme kun järkevä ihminen alkaa uskomaan satuolentoihin.
"käsittämätöntä" on nyt eksynyt helluntailaiselle foorumille, jossa varmaan vähimmäisoletus on uskoa Jumalaan. Hyvä on toki sinunkin saada tietää, että jokainen polvi notkistuu ajallaan tuon satuolennoksi nimittämäsi edessä.
Kristuksessa sinullakin on kuitenkin toivo saada syntisi anteeksi Pyhän Jumalan edessä. Toivotan sinulle pikaista parannusta ja uudelleen syntymistä! Ellei, niin ainakin on varoitettu. Tuomio on yhtä todellinen asia kuin sitä edeltävä armokin.
elä jauha paskaa. Jeesus parantaa jos parantaa. ei siellä lammikollakaan kuin yksi saanut terveyden. ei jeesu ollut mikään fidun lääkäri se oli puuseppäteologi. sitä ei vain yksinkertaiset helluntailaiset mielikuvitususkovaiset tajua.
siis ajakaa autonne rekan alle kuten Mika Talja niin teette oikein.
Yhtään lääketieteellisesti todistettua uskonnollista ihmeparannusta ei ole tapahtunut.
Erilaisia satuja ja myyttejä parannustaidoista on tuhansia.
Voisikohan olla niin, että 2000v sitten tapahtuneet parannukset olisi hieman päässeet paisumaan ajan saatossa? Henkilönpalvontakulteissa on tapana liioitella palvonnan kohteen lahjoja. 2000v on perkeleen pitkä aika liioitella.
Kerron tapahtuneen ja se olen minä.
Tulin noin kk sitten kotia perjantaiiltana,ja mulle oli jäänyt ruokaa aamusta poydälle,emmin uskallanko syödä lihalaatikkoa,mutta söin kun en maistanut mitään erikoista,mutta noin tunti tai vajaakin alko pikkuhiljaan poltteleen mahaa,kun tuli sisälläni olisi ollut,otin mahalääkettä joka rauhoittaisi mahaa,mutta ei kun okselle,se helpotti,minä nukuin sairaan unta ja lauvantaina illalla otin tuorremehua ja jotakin suuhun,niin taas ja okselle ja polte kun pätsissä,henkitin kiihtyneesti ja tuskissani,pistin yksi tai parikettaa mahanpäälle käden ja lausuin Jeesus poista kipu,mutta ei auttanut,sen kovimman kivun aikana mietin Ampulanssia ja sairaalaan,mutta en jaksanut hakea Kännykkää ja mietin että 40km päähän kaupunkiin päivystykseen en jaksa mennä,mutta vielä kerran tuskissani sanoin Jeesus poista kipu mahasta,ja tein sen varmaan niin sydämmestäni kun siinä tilanteessa voin,niin hetkenpäästä,kun mun mahanpäälle olisi käsi tullut,niin samalla sekunnilla kipu katosi,kun en olisi tuskaa ollutkaan,se katosi samantien,mutta muuten olin levontarpeessa. Tajusin kun hädänhetkellä huutaa tai pyytää Jeesusta autaan ,niin se haluaa auttaa,on se niin mahtavaa,monesti olen miettinyt sitä tapausta,ei se voi olla muuta kun aitoa Jeesuksen työtä. Ari
Hyvä Sanoma-lehti nro 3 - 2013 on ihmeparantumisen kokeneen henkilö todistus nimellä varustettuna ja hänellä on näyttää lääkärintodistuksetkin.
Joh."...Niin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Totisesti, totisesti minä sanon teille: Poika ei voi itsestänsä mitään tehdä, vaan ainoastaan sen, minkä hän näkee Isän tekevän; sillä mitä Isä tekee, sitä myös Poika samoin tekee.Sillä Isä rakastaa Poikaa ja näyttää hänelle kaikki, mitä hän itse tekee; ja hän on näyttävä hänelle suurempia tekoja kuin nämä, niin että te ihmettelette. Sillä niinkuin Isä herättää kuolleita ja tekee eläviksi, niin myös Poika tekee eläviksi, ketkä hän tahtoo. ...."
Ehkä jotensakin näin?
On tunnettava Jumalan ääni ja kuunneltava mikä on Hänen ilmoituksensa tilanteesta sairaan kohdalla. Kun Hänen ilmoituksensa tulee , tapahtuu Hänen tahtonsa. Ellei ole "Sanaa" parempi rukoilla ja odottaa jos vaikka rukoilijalla on esteitä Jumalan äänen kuulemisessa? Tai Jumala valitsee jonkun toisen palvelemaan Hengen lahjoila käsillä olevassa tilanteessa. On annettava tilaa , se on Herran asia ketä palvelijoistaan missäkin tilanteessa käyttää. Herra sen määrää ei palvelija.
Voi olla että Jumalan Henki ilmaisee synnin olevan esteen sairaalla.. Silloin tarvitsee kehoitaa parannukseen.
Voi olla että kyseessä on "kyytipoika" kotiin lähtöön, ja Herra ei anna terveyttä, vaan ottaa omansa pois.
Voi olla että parantuminen tapahtuu elämän muutoksen myötä ajan kuluessa.
Yms. eli tianne kohtaista, ei "liukuhihnalla" .
Katsokaa www.muutokseen.fi sivulta,mitä on monille tapahtunut!
Oppinenne mukaan lapsen usko ei voi olla esimerkillinen koska lapsi ei voi uskoa. Vai minkä ikäisen lapsen uskosta on kyse? En ole löytänyt Raamatustani lapsenuskoksi määriteltävän järjen vähimmäisikää.
'Useimmat valittavat'....ja entäs sitten? Sitä kutsutaan ainakin minun seurakunnassani yhteisten taakkojen kantamiseksi ja itsemiseksi itkevien kanssa. Raamatusta en löydä mitään 'menestystakuuta' jos olet uskossa. Viittaan edellä sanomaani joka löytyy kyllä Raamatusta. uskovia kohtaavat yhtälailla sairaudet surut ja murheet. Immuuni ei ole kukaan.
Aika heppoisilla eväillä luokittelet ihmisiä epäuskoviksi. Oletko täydellinen? Jos olet niin sitten voit tietysti arvioida meidän muiden uskoa ylhäältä päin. Jos et ole täydellinen niin et ole uskosi kanssa sen korkeammalla.
Ihmettelen aina teidän 'uskossa niin iloisten' kovin moittivaa, arvostelevaa tai negatiivista asennetta. Ihmettelisit jos tietäisi kuinka monen ihmisen itkun ja valituksen alla asuu kuitenkin järeä usko. Kristuskallioon eivät kyyneleemme poraa reikiä. Ikävää jos oma uskosi käsittää vain positiiviset elämän tapahtumat ja tunteet, koska suurinta on olla Kristuskalliolla vaikka oma elämä olisi todella huonoissa kantimissa. Room 8:35-39. (menestysteologiaan eivät taida esim. vainot mahtua?)