Arhinmäki ilmaissut halunsa jatkaa seuraavat kolme vuotta puolueen puheenjohtajana. Erinomainen ilmoitus ja lämpimästi kannatan. Toivottavasti tosin saadaan vastaehdokas koska keskustelua puolueesta pitää käydä. Mutta mahdollisuuksia en muista näe tuohon työhön..
Paavon jatko.
ex...
15111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sepä se olisikin tämän palstan huuhaa porukalle isku vasten pläsiä jos Paavo valitaan jatkoon. Hehän ovat vain moittineet häntä jokaisesta asiasta mitä hän on saanut aikaan tietämättään miten olisi ilman Paavoa hallituksessa.
Vasureissa tuppaa tuo joutoporukka olemaan näkyvintä sakkia ainakin täällä.
Ei tule missään nimessä jatkamaan. Vasemmistoliiton sisällä ei Paavon jatko saa suurta kannatusta. Markus Mustajärvi tulee olemaan seuraava puheenjohtaja, ja hän ensitöikseen ottaa puoleen pois hallituksesta, jossa puolueen oleminen ei palvele vasemistoliiton äänestäjiä. Jos Arhinmäki jostakin ihmeelisestä syystä saa puolueen johdossa jatkaa, niin sillon puolue menttää yli puolet äänestäjistään skp:lle ja persuille. Minä mukaan luettuna.
No näkemiin sitten... Lähteekö mustajärvi edes haastamaan? Kannatus on päinvastoin kasvanut kuin kutistunut. Näkisin jopa vihreissä ja demareissa kiinnostusta siirtyä vasemmalle. Siksi vahva ollut meidän hallitustaival..
Arhinmäen-vasemistoliittoa ei äänestä seuraavissa vaaleissa yksikään duunari. Mutta koska cityvihervasemmistokettutyttöjä on niin paljon niin kyllä ääniä jatkossakin tulee!
Duunarit tarvitsee uuden vasemmistopuolueen ja siihen Mustajärven&Yrttiahon perustama Vasenryhmä on hyvä pohja. Pitää vaan saada ehdokkaita ammattiyhdistyksista ympäri Suomen.
Se on satavarma että Arhinmäkeläiset ei ikinä enää pääse hallitukseen!
Pankkituki-Paavo lähtee puolueen johdosta kuin leppäkeihäs. Puoluetta pitää johtaa suoraselkäisesti, eikä seteliselkärangalla. Porvari politiikan tekeminen hallituksessa oli suuri virhe, joka päättää pankkituki-Paavon poliittisen uran.
Miksi miestä vaihtaa? Kokoomuksessa ja Etelärannan EK:ssahan kannatetaan Paavon jatkoa.
Vasemmistoliitossa ei nähdä sitä tosiseikaa, että olemalla ja tukemalla oikeistolaista poltitiikkaa hallituksessa he edistävät äärioikeistoa.
Se näkyy täällä, peruspalstalla ja julkisess politiikassa.
Porvarillinen persupuolue (sisulaisineen ja muine rähinäporukoineen) ei hauku juuri nimeksikään hallituksen porvareita, jotka tahdin määräävät. Vasurit leimataan vasemmistolaisiksi (jopa kommunisteiksi) ja heistä tehdään syntipukki työkansan syvenevään ahdinkoon.
Vasemmistoliitolle kuuluu eittämättä syntipukin rooli kun hyväksyy porvareiden kurikampanjat.
Vasemmistoliitossa tulisi nopeaan ja ehdottomasti aukaista marxilaista kirjallisuutta ja josta saisi kokemusperäistä tietoa työväen etujen puolustamisesta. Vaikkaa tutustuminen kunniakkaan SKP:n historialliseen toimintaan olisi opiksi.
Pysyttäytymällä porvarillisen talousopin puitteissa pää tulee vetävän käteen ja politiikkaa menee pennin puolusteluksi kun samalla menee miljoonat ahneiden taskuun. Ja äärioikeisto käyttää tilannetta hyväkseen.
"Vasurit leimataan vasemmistolaisiksi (jopa kommunisteiksi) ja heistä tehdään syntipukki työkansan syvenevään ahdinkoon."
Tuo ei ole tietämättömyyttä vaan aivan tahallista väärinkäsityksen rakentamista.
VL ja PS ovat molemmat varsin militaristisia ja oikeistolaisia puolueita, joista kumpikin kannattaa mm. Afganistanin sotaa ja ja Euroopan Unionissa pysymistä. Eihän niitä kumpaistakaan voi rehellisin mielin väittää kommunisteiksi - sehän on ihan pähkähullu ajatus.
Ari Korvola puh.johtajaksi.
Seuratkaapa Seura-lehden kolumneja.
Vanhanen siirrätti Arin sivuu,.
Eikös hän ole jo seuran "puheenjohtaja".Kaikkihan me ollaan seuramiehiä..
Paavo porvarinperäreikä Arhinmäki kansakoulun käynyt typerys. On kuin takiainen kokkareena kokoomuksen perskarvoissa.
En tyhmempää politikkoa ole viellä nähnyt. Onko vasurit kaikki Paavomaisia pösilöitä.
Ei,on meissä Hakkaraisen kaltaisia nerojakin.Ja arhinmäki on käynyt vasemmiston taisteleman peruskoulun ei kansakoulussa.
hah hah. Hakkarainen olisi aivan liian fiksu teidän joukkoihin.
Jos tämä Audi apinannaama Arhinmäki saataisiin ulos puolueen johdosta, voisi näin duunarina harkitakin jonkun vasemmistoliiton ehdokkaan äänestämistä seuraavissa vaaleissa, muussa tapauksessa ei ole muuta vaihtoehtoa kuin äänestää perussuomalaisia.
Tärkeintä olisi että vasenryhmäläiset, kommunistit, STP, IPU jne olisivat selkeällä politiikalla yhteisellä listalla eurovaaleissa, muuten ei tämä maa eikä kansa tästä eurohässäkästä selviä. Onko Paavo sitten vassin, kokoomuksen vai demareitten listalla, ei sillä ole mitään väliä.