RAAMATUN ALKUPERÄINEN LUENTATAPA.

ymmärtäväiselle

Raamattua voi lukea kahdella erilaisella tavalla, suorakerronnaisella tavalla, tai Hengen opettamalla tavalla. Yksinkertainen luenta on ensimmäinen lukutapa, jossa kaikki on totta, jokainen sana on totuus. Silloin on lukija SUOSSA suolivyötä myöten.

Hengellisyyden tulo tapahtuu paljolla tutkimisella, rakkaudella sanaa kohtaan, jolloin Pyhä Henki alkaa itse opettamaan. Muistuttaen sanaa eri paikoista ja niin vahvistaen äskeisen Raamatun kohdan.

Paavali todistaa kirjoittaessaan: ” Hengelliset ymmärtät kaiken Hengen opettamalla tavalla ja ”lihalliset” ymmärtävät lihallisesti. Lihallinen vihaa Hengellistä, sillä hän ei ymmärrä Hengellistä.
Hengellisen mieli on Hengen opetus. Lihallinen ihminen ei kestä koetusta, mutta Hengellinen kestää, sillä hän ymmärtää koetuksen tarkoituksen, vahvistavana voimana itselleen ja kanssakulkijoilleen.

Raamattu on kuin viidakko, josta vain täytyy selvitä tutkimalla asiat Hengellisesti. Suorakerrontainen lukeminen aiheuttaa mielettömyyden ja vääristymän lukujansa mielessä.
Esim. ” He tappoivat lapsenne lyämällä talojen nurkkiin kuoliaaksi”. ( alkuperäinen kirjoitus)
Kyseinen kirjoitus tarkoittaa, talot symboilsoivat oppeja, joissa ei elämää ollut Raamatullisesti ajatellen. Lyöjät ovat oppien isät, vanhat miehet.

Raamattu antaa lukijalleen kahdenlaisia neuvoja, joista lukijan tulee valita se oikea. Esim. Kuningas Saulille Jumala sanoi: ” Lyö kuoliaaksi kaikki vihollisesi, miespuolet, naiset ja lapset, älä sää myöskään karjan eläimiä, äläkä ota vaatteita, äläkä mitään mitä hänellä on. Älä ota kultaa, äläkä ota hopea, älä jalokiviä, äläkä koruja, äläkä mitään helyjä, joitka hän kantaa kaulallaan”.

Hengellisen ihmisen ymmärrys: Työ kaikki väärät opit ja niitten opettajat totuuden voimalla tehottomiksi. Miesten, naisten ja lasten opettamat opit. Karja on paljot väet, samanhenkiset opeiltaan. Kulta on heidän ihastuksensa oppihinsa. Hopea on opin hohto, heidän silmissään, mieltymys. Korut tarkoittavat korulauseita, kuten kirkoissa on nykyäänkin vallalla, jotka eivät perustu Raamatun opetukseen laisinkaan. Helyt ovat heleä mieli, laulut ja veisuut.

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

        Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
        Maailman menoa
        248
        6429
      2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

        ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
        Maailman menoa
        196
        5966
      3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

        Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
        Maailman menoa
        21
        5537
      4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

        No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
        Maailman menoa
        121
        4283
      5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

        Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
        Maailman menoa
        143
        3533
      6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

        Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
        Maailman menoa
        130
        3353
      7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

        Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
        Maailman menoa
        23
        3046
      8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

        sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
        Maailman menoa
        8
        2512
      9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

        Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
        Maailman menoa
        265
        2479
      10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

        Nyt on syytä lopettaa irvailu.
        Maailman menoa
        135
        2329
      Aihe