Mua ei suoraan sanoen kiinnosta intti, sivari tai vankila. Kutsuntoihin pitäis mennä nyt syksyllä, mutta mutta... Minkä diagnoosien perusteella voisi saada vapautuksen? Mieluiten joku sellainen tauti mitä on helppo feikata.
(Asiallisia vastauksia, kiitos)
diagnooseja
12
2083
Vastaukset
- peltsi
asiaa auttaa jos löytyy edes lievää astmaa, huonohko näkö (rillit)/kuulo, selkävaivoja, joku tarttuva tauti, diabetes, jalassa jotain kremppaa
vaikea noita on feikata ihan tyhjästä kun lääkäri tutkii, jos joku patenttiratkaisuna vapautuksen tuova tauti olisi jonka feikkaamista lääketiede ei huomaa niin kaikkihan sitä käyttäisivät armeijasta luistaakseen. sen sijaan jos tauti taikka vamma oikeasti löytyy mutta on lievä, niin sitä voi aina suurennella ja väittää että se haittaa elämää ja asepalvelusta ihan kauheesti...
paljon helpompi on hommata vapautus pääkopan sisäisiin syihin vedoten.
jos et ole valmis hullun papereita ottamaan eikä ole mitään taudin tynkää jota voisit liioitella, niin hankala on saada vapautusta eli c-papereita. b-paperit eli kevennetyn palveluksen terveyssyistä, jossain huoltohommissa makoilua 6 kk, voi saada paljon helpommin kuin c:n. siihenkin tarttis olla jotain oikeata terveyshaitan tapaista jonka voisi lääkärille osoittaa. c-paperit annetaan vasta tarkan syynin jälkeen eikä välttämättä silloinkaan, mutta b-paprut saa kohtuullisen pienenkin terveyshaitan avulla jos vain jaksaa kulkea lääkärin pakeilla valittamassa ja sanomassa, ettei normaali palvelus onnistu millään.
jos inttiin joudut menemään niin siellä voi sitten helposti feikata esim. kuumetta ja välttyä palvelukselta, kun saat muutaman päivän vapautusta terveyssyistä, ja näitä vapautuksia voi käydä kalastelemassa intin lääkäriltä aina kun siellä on jotain inhottavaa hommaa kuten metsässä yöpymistä.
lääkärin lahjominen olisi tietysti aika nappiratkaisu mutta vaarallista se on, jos lääkäri käräyttää sinut olet kusessa. Yksi frendi sai aika vähäisellä perusteella vapautuksen koska se oli kutsuntalääkärin sukulaisen poika. mutta kutsuntalääkäriä ei voi itse valita.
onko sitten jotain lääkkeitä joita syömällä saisi itsensä kipeäksi sopivasti kutsuntojen ajaksi...hieman epäilen että kutsuntalääkärit tuntevat ne lääkkeet ja pysyvää vapautusta on vaikea saada.
parikymppisenä on vielä vaikeata toimia itsenäisesti, jos lykkäyksillä venytät armeijaan menoa niin että se olisi edessä vasta vajaa kolmikymppisenä, niin hullun paprujen hankkiminen on piece of cake, ei siinä vaiheessa aikuinen ihminen enää piittaa paskaakaan vanhempiensa tai muun ympäristön painostuksesta. Vielä jos on vakkari työpaikka niin työnantaja on vain tyytyväinen kun ei menetä sinua armeijaan.
elikkä lyhyesti suosittelen fyysisesti terveelle henkilölle
1. hullun paperit
2. jos ei luonnu, niin varusmieheksi b-papereilla
3. jos b-paprut ei onnistu, niin yksikön vemppakuninkaaksi- vapautus?
Kiitos paljon tiedoista! Enköhän mä tosta jotain ideoita saa. =)
- Pah
Oikea asenne, siitä pitää onnitella heti alkuun. Pään sisäisiin ongelmiin voi aina vedota, mutta älä rupea ottamaan mitään lääkkeitä tai muutakaan. Päänsärky on semmoinen asia minkä voi feikata aika helposti jos haluaa. Itselläni tosin on päänsärkyä muutenkin oikeasti lähes joka päivä, joten sen vuoksi sen "feikkaaminen" on mulle helppoa. Jos on päänsärkyä, olo on usein ihan vetelä, ei jaksa melkein edes nousta ylös. Lisäksi pää roikkuu vetelnä sinne tänne, ei kuitenkaan mitään äkkiliikkeitä. Silmät ovat puolittain auki eikä päivänvaloa siedä mitenkään. Siinä on ainekset jos haluat feikata päänsärkykohtauksen. Lääkkeetkään eivät aina auta päänsärkyyn, joten siitäkin voit sanoa ettet ole löytänyt sopivia lääkkeitä. Näköhäiriöitä tulee myös joskus migreenin aikana, joten siitäkin on etua.
- vapautus?
Tuskinpa nyt sentään migreenin perusteella vapautusta saa..? Vai saako?
Mulla itse asiassa oli aika paha migreeni muutama vuosi sitten, ja mulla taitaa olla siitä jopa lääkärintodistus.. =) Pitäis vaan uusia se feikkaamalla migreeniä yhä edelleen. - Pah
vapautus? kirjoitti:
Tuskinpa nyt sentään migreenin perusteella vapautusta saa..? Vai saako?
Mulla itse asiassa oli aika paha migreeni muutama vuosi sitten, ja mulla taitaa olla siitä jopa lääkärintodistus.. =) Pitäis vaan uusia se feikkaamalla migreeniä yhä edelleen.Jos sulla on paha päänsärky, niin pystytkö silloin mitään muuta tekemään kuin makaamaan sängyssä? Useimmat eivät siihen pysty tai sitten eivät ole päänsärkyä kokeneetkaan. Itselläni oli aikaisemmin puoli vuotta joka päivä todella paha päänsärky enkä sen vuoksi pystynyt tekemään yhtään mitään. Varsinkin kun olin koulussa tuon puoli vuotta en pystynyt tekemään minkäänlaisia läksyjä tms. Maikat eivät sitä silloin uskoneet vaikka tutkimuksissa kävin ja lääkkeitä söin, mutta se on invalidisoivaa joka tapauksessa. Voit hyvin käyttää päänsärkyä verukkeena, sitä kun ei mitenkään pysty mittaamaan samalla tavalla kuin esim. verenpainetta.
- vapautus?
Pah kirjoitti:
Jos sulla on paha päänsärky, niin pystytkö silloin mitään muuta tekemään kuin makaamaan sängyssä? Useimmat eivät siihen pysty tai sitten eivät ole päänsärkyä kokeneetkaan. Itselläni oli aikaisemmin puoli vuotta joka päivä todella paha päänsärky enkä sen vuoksi pystynyt tekemään yhtään mitään. Varsinkin kun olin koulussa tuon puoli vuotta en pystynyt tekemään minkäänlaisia läksyjä tms. Maikat eivät sitä silloin uskoneet vaikka tutkimuksissa kävin ja lääkkeitä söin, mutta se on invalidisoivaa joka tapauksessa. Voit hyvin käyttää päänsärkyä verukkeena, sitä kun ei mitenkään pysty mittaamaan samalla tavalla kuin esim. verenpainetta.
Toi on ihan hyvä idea, kiitos ehdotuksesta! =)
Taidanpa kokeilla sitä sit seuraavaksi. - näyttää
vapautus? kirjoitti:
Tuskinpa nyt sentään migreenin perusteella vapautusta saa..? Vai saako?
Mulla itse asiassa oli aika paha migreeni muutama vuosi sitten, ja mulla taitaa olla siitä jopa lääkärintodistus.. =) Pitäis vaan uusia se feikkaamalla migreeniä yhä edelleen.Nyt alkaa näyttää jo hyvältä, kun sinulta löytyy migreenistä lääkärintodistus...erittäin arvokas paperi! Armeijasta saa vapautuksen jos on jokin sellainen terveydellinen ongelma jonka takia palvelusta ei voi suorittaa, ja tottakai paha migreeni on sellainen. Ben Zyskowicz on saanut vapautuksen armeijasta migreeninsä takia.
Tutki tarkoin lääkärintodistuksesi ja hae vaikka kirjastosta lääkärikirjoja joissa kerrotaan migreenistä,sen oireista ja miten ne ilmenevät (eli miten niitä voi yrittää feikata...). Ja ehkä kannattaisi yrittää hankkia joltain lääkäriltä uusi todistus jotta voisit osoittaa, että migreenistä on todistus kahdelta eri lääkäriltä eri aikoina. Kannattaa myös korostaa haastatteluissa migreenin sinulle aiheuttamia haittoja arkielämässä.
Itse kävin aikoinaan armeijan B-miehenä ja sain vasta jälkeenpäin tietää, että olisin todennäköisesti vaivani perusteella saanut vapautuksen jos olisin itse tuonut asiaa enemmän esille ja valitellut lääkärille miten palveluksen suorittaminen on hirveän vaikeaa terveyshaittani takia (vaikke se oikeasti haitannut ollenkaan ja olisin varmasti hyvin pystynyt palvelemaan myös normaalina A-miehenä). Omaa aktiivisuutta vaaditaan, koska armeija ei omasta aloitteestaan vapautusta anna, sinun on itse sitä kalasteltava.
Vaikka vapautusta ei tulisikaan niin palveluskelpoisuusluokka B eli kevyempi palvelus terveyssyistä näyttäisi jopa todennäköiseltä, jos pelaat korttisi oikein...ja ainahan voit B-luokan varusmiehenä yrittää uudelleen ja mennä sitten aikanaan valittamaan varuskunnan lääkärille että palveluksesta ei tule mitään migreenin takia. Vapautus saattaa tulla silloinkin.
Tsemppiä! - sama
näyttää kirjoitti:
Nyt alkaa näyttää jo hyvältä, kun sinulta löytyy migreenistä lääkärintodistus...erittäin arvokas paperi! Armeijasta saa vapautuksen jos on jokin sellainen terveydellinen ongelma jonka takia palvelusta ei voi suorittaa, ja tottakai paha migreeni on sellainen. Ben Zyskowicz on saanut vapautuksen armeijasta migreeninsä takia.
Tutki tarkoin lääkärintodistuksesi ja hae vaikka kirjastosta lääkärikirjoja joissa kerrotaan migreenistä,sen oireista ja miten ne ilmenevät (eli miten niitä voi yrittää feikata...). Ja ehkä kannattaisi yrittää hankkia joltain lääkäriltä uusi todistus jotta voisit osoittaa, että migreenistä on todistus kahdelta eri lääkäriltä eri aikoina. Kannattaa myös korostaa haastatteluissa migreenin sinulle aiheuttamia haittoja arkielämässä.
Itse kävin aikoinaan armeijan B-miehenä ja sain vasta jälkeenpäin tietää, että olisin todennäköisesti vaivani perusteella saanut vapautuksen jos olisin itse tuonut asiaa enemmän esille ja valitellut lääkärille miten palveluksen suorittaminen on hirveän vaikeaa terveyshaittani takia (vaikke se oikeasti haitannut ollenkaan ja olisin varmasti hyvin pystynyt palvelemaan myös normaalina A-miehenä). Omaa aktiivisuutta vaaditaan, koska armeija ei omasta aloitteestaan vapautusta anna, sinun on itse sitä kalasteltava.
Vaikka vapautusta ei tulisikaan niin palveluskelpoisuusluokka B eli kevyempi palvelus terveyssyistä näyttäisi jopa todennäköiseltä, jos pelaat korttisi oikein...ja ainahan voit B-luokan varusmiehenä yrittää uudelleen ja mennä sitten aikanaan valittamaan varuskunnan lääkärille että palveluksesta ei tule mitään migreenin takia. Vapautus saattaa tulla silloinkin.
Tsemppiä!löytyy toki myös kun googlaa sanalla migreeni tai vaikka täältä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=1500000000000144 - edelleen
sama kirjoitti:
löytyy toki myös kun googlaa sanalla migreeni tai vaikka täältä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=1500000000000144kaikenlaisia terveyshaittoja joista voi miettiä mikä sopisi omalle kohdalle armeijaa ajatellen...nettiriippuvuudesta alkaen ;-)
- suomalainen
Voi helvetti. Sinulta pitäsi ottaa kaikki yhteiskunnan tuki pois ikuisesti. Kaikki tarjottu kyllä otetaan mielihyvin vastaa, mutta kun jotain pitäisi tehdä, niin....vitun reppana!
Tässä sinulle diagnoosi: viillä ranteet auki, niin ei tartte kestää inttiä, eikä mitään muutakaan ikävää ainakaan tässä maailmassa.
Painu ruotsiin, sillä olet omiesi joukossa- Sivarimetallisti82
Mitä vikaa Ruotsalaisissa muka on? Luulet jotenkin että suomalaiset ovat olevinaan parempia ihmisiä kuin ruotsalaiset, koska olet tuollainen äärioikeistolainen natsi-fasisti. Elä sinä vaan siinä talvisodan hengessä kun olet tuollainen natsi joka on ajasta jäljessä. Voisit viiltää ranteesi auki, niin ketään ei harmittaisi kun olisi taas yksi uusnatsi vähemmän.
- minulla
Sivarimetallisti82 kirjoitti:
Mitä vikaa Ruotsalaisissa muka on? Luulet jotenkin että suomalaiset ovat olevinaan parempia ihmisiä kuin ruotsalaiset, koska olet tuollainen äärioikeistolainen natsi-fasisti. Elä sinä vaan siinä talvisodan hengessä kun olet tuollainen natsi joka on ajasta jäljessä. Voisit viiltää ranteesi auki, niin ketään ei harmittaisi kun olisi taas yksi uusnatsi vähemmän.
Mä oisin halunnut armeijaan mut en päässyt koska mulla on skitsofrenia oikeasti nyt olen lomilla mielisairaalasta pakkohoidossa olen d-parerit kirjottivat on se kumma kun haluaa armeijaan ja sinne ei sit pääse jonkun erikoislääkärin lapun lähetti lääkäri kutsuntoihin ja sillä selvä.........
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä242232Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281606- 891392
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t231375Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 118996
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624906Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234856kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!12690- 10680