Ahkeroi synnin pois panijana

"Ahkeroi"? Toden totta lestadiolainen usko on sitä, että ollaan mahdollisimman ahkeria suorittamaan synninpäästön rituaalia. Sen sijaan, että se Jeesuksen sovitus olisi sinänsä riittävä, kun siihen uskoo, sen sijaan on jatkuvasti ahkeroitava, jotta ei joudu H...iin. Jos kuolema tulee, etkä ole ollut riittävän ahkera, ei Jeesuksen sovituskaan auta.
8166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei niin että ahkeruudella voitaisiin ansaita jotakin Jumalan edessä. Mutta kyllä Jumala kehoittaa kaikkia ihmisiä AHKERUUTEEN ja halajamiseen(=HIMOITSEMISEEN) tässä kaikista tärkeimmässä asiassa:

Ilm. 3:19
Joita minä rakastan, niitä minä myös nuhtelen ja kuritan; niin ole siis ahkera ja tee parannus.
1. Piet. 2:2
Ja halaitkaat sitä terveellistä sanan rieskaa, niinkuin äsken-syntyneet lapsukaiset, että te sen kautta kasvaisitte.

Äänestä

Kunpa ahkeroisikin tehdä parannusta rakkauden rikoksista!
Ei kannata eikä saakkaan niputtaa lestadiolaisia. Meitä on yli 20 eri ryhmää, ja näissäkin on myös terveellä tavalla Kristukseen uskovia ihmisiä. On hyvin tärkeätä opetella pyytämään anteeksi jos loukkaa lähimmäistään tai tekee jotakin väärää häntä kohtaan.

Vanhoillislestadiolaisuudessa ei tietääkseni ole opittu paljon muuhun kun heikompien hylkäämiseen, kovuuteen, lakihenkisyyteen, anteeksiantamattomuuteen ja Jeesuksen seuraajille niskojaan nakkelevaan omavanhurskauteen.

Äänestä
  • Jaa, ihanaa lappix luennoi, melperi opastaa... otetaan nyt opiksi ja herramme nuhteeksi. Ja tietysti kaiken siunaa keisitas. Emmekä voi unohtaa ansiokkaasti aikaansa antavaa oikein kuorona moniäänistä lau' lantaa harjoittavia entisiä vl:iä.
    Kätevää on hämmentää keittoa välillä,jottei ota pohjaan. Hyvä väline on tietysti vaihtuva nimimerkki.
    Kaikille meni hattuun sukka:-)

    Äänestä

  • 12+10 kirjoitti:

    Jaa, ihanaa lappix luennoi, melperi opastaa... otetaan nyt opiksi ja herramme nuhteeksi. Ja tietysti kaiken siunaa keisitas. Emmekä voi unohtaa ansiokkaasti aikaansa antavaa oikein kuorona moniäänistä lau' lantaa harjoittavia entisiä vl:iä.
    Kätevää on hämmentää keittoa välillä,jottei ota pohjaan. Hyvä väline on tietysti vaihtuva nimimerkki.
    Kaikille meni hattuun sukka:-)

    Oletko sinä uskovainen, jos olet millä tavalla sinä uskot. Ja miten tiedät et lestadiolaiset uskovat.
    Pistäppä välillä jo tuota omaa uskonkäsitystä tänne.
    Vahvat epäilyni, ovat ettet ole ainakaan entinen vanhollislestadiolainen.
    Minua kiinnostaa tuo, miten uskot?

    Äänestä

  • Ei "rakkauden rikoksista" voi tehdä parannusta koska se on virtuaalinen käsite.

    Parannus pitäisi tehdä niistä synneistä, asenteista ja harhaopeista jotka ovat vieneet eriseuraan.

    Myös eriseurasta pitäisi tehdä parannus ja lähteä meitä ja Herraa seuraamaan opissa elämässä ja kärsimisessä.

    Kun asiat on korjattu niin silloin on myös helpompi rakastaa oikeita uskovaisia ja kaikkia lähimmäisiä.

    Oikeat uskovaiset rakastavat kaikkia ihmisiä. Oikeat uskovaiset haluavat että kaikki ihmiset tekisivät parannuksen epäuskosta, synneistä, synninluvallisuuksista, harhaopeista ja eriseuroista, ja lähtisivät meitä ja Herraa seuraamaan opissa, elämässä ja kärsimisessä, koska oikeat uskovaiset haluavat että kaikki ihmiset pelastuisivat koska he rakastavat heitä.

    Epärehellinen mielistely ei ole rakkautta vaan teeskentelyä, oman edun tavoittelua ja petosta. Oikeaa rakkautta ei ole synnin tai harhaoppien hyväksyminen ja hyysääminen. Oikeaa rakkautta on se että pyrkii saamaan ihmiset vapautetuiksi synneistä ja harhaopeista.

    Oikeat uskovaiset rakastavat kaikkia ihmisiä totuudessa, joten heidän on vaikea saada vastarakkautta vääräuskoisilta jotka vihaavat totuutta ja totuuden puhujia.

    Äänestä

Otsikko muuttui koomiseksi ensilukemalla eikä se heti tuntunut edes järjettömältä, kun tietää millä palstalla ollaan. Ahkeroi synti pois panijana!

Äänestä

Tuo synninpäästön rituaalinen juttu on hyvin pakanallinen sekä jumalaton.
Mitään siihen viittaavaa ei edes löydy Raamatusta. Se tie vie kadotukseen.
Ainut, mikä riittää on mainitsemasi Jeesuksen sovitustie, johon kuuluu todistus, - Jeesus on Herra.
Ahkeruuteen todella vaikuttaa se, että tuomio on myös tekemättömyys. – Usko ilman tekoja on turhaa.
Lestadiolaisilla on todella, silminnähden heikko usko.
Kautta Raamatun usko lupukseen on venyt ihmisen vanhurskauteen, Pyhäksi ja Taivaskelpoiseksi.
VT;
1. Moos. 15:6
Abram uskoi Herran lupaukseen, ja Herra katsoi hänet vanhurskaaksi

UT
2. Tim. 3:15
Olet myös jo lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, jotka voivat antaa sinulle viisautta, niin että pelastut uskomalla Kristukseen Jeesukseen
Lupus on Jeesus Messias.
Kes.

Äänestä
  • *** UT
    2. Tim. 3:15
    Olet myös jo lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, jotka voivat antaa sinulle viisautta, niin että pelastut uskomalla Kristukseen Jeesukseen
    Lupus on Jeesus Messias**--****

    Sinä kun olet ahkera kopioimaan tuota Jumalan sanaa, niin kysyn tuohon pisitämääsi Raamatunkohtaan viitaten seuraavasti:

    Miksi Jumalasi on noin puolueellinen ja rakastamaton että kertoo tuossa Raamatun kohdassa jonkun tyypin pelastuvan sillä perusteellakin että tyyppi on lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, MUTTA unohtaa kokonaan kymmenen miljuunaa Pohjois-korealaista antamatta heille edes Pyhää kirjaa, saatikka pelastusta? Onko tuo täydellistä Rakkautta, kuin myös se, että sinäkin pelastut kun sait teologianviisuuden yliopistosta ihmisiltä?

    Herrane aika?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näiiiiiiin kirjoitti:

"Ahkeroi"? Toden totta lestadiolainen usko on sitä, että ollaan mahdollisimman ahkeria suorittamaan synninpäästön rituaalia. Sen sijaan, että se Jeesuksen sovitus olisi sinänsä riittävä, kun siihen uskoo, sen sijaan on jatkuvasti ahkeroitava, jotta ei joudu H...iin. Jos kuolema tulee, etkä ole ollut riittävän ahkera, ei Jeesuksen sovituskaan auta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu