Radiouutisissa sanottiin tänään, että Tsekin ja Unkarin konservatiivipuolueet eivät halua kehittää EU:sta liittovaltiota, vaan haluaisivat EU:n olevan pelkkä talousliitto.
Muutenkin näiden puolueiden kerrottiin olevan varsin kriittisiä EU:n suhteen. Kun vielä tiedämme Britannian konservatiivien suorastaan vihamielisen suhtautumisen EU:hun, niin kyllä meitä EU:ta karsastavia "kepukommareita" näyttää olevan ihan kivasti muuallakin.
On muuten hienoa, että uusissakin EU-maissa näyttää olevan näinkin kypsää suhtautumista tähän euroneuvostoliittoon.
Muistuu tässä vain mieleen erään EU-maan pääministerin kivittäminen, kun hän erehtyi antamaan EU:sta lausuntoja, jotka olivat tämän YYA-kaudelta peräisin olevan rähmäilylinjan
vastaisia.
Tämä Tatu Vanhasen rasistiksi ja natsiksi leimaaminen lieneekin tähdätty sitä silmällä pitäen, että jos Matti Vanhanen vielä erehtyy antamaan "EU-hengen" vastaisia lausuntoja, niin hänetkin voidaan "sitoutumattoman" median toimesta leimata natsiksi.
Palatakseni vielä noihin Tsekin ja Unkarin konservatiiveihin, niin he muuten vaativat maksimaalisia EU:n maatalous ja muita tukia omille mailleen.
Eikös sellaisia vaadi vain "kepukommarit"?
Näin uusissa EU-maissa
1
95
Vastaukset
- osataan
Minusta on hyvä, että Suomessa osataan eritellä ja analysoida asioita järkevästi asiapohjalta ja muodostaa perusteltuja visioita siitä, millä tavalla Sumi voi parhaiten vaikuttaa siihen, että EU muodostuu Suomen kannalta mahdollisimman vähän huonoksi yhteistyöfoorumiksi.
Onneksi meillä ei ole ollenkaan entisten SEV-maiden kaltaisia "oikeistolaisia" eikä onneksi Ranskaan historiasyistä kielteisesti asennoituvia konservatiivejakaan.
Se nyt ei tietenkään ole kovbin mieltä ylentävää, että Lipponen on ominut kekkosmaisen suomettumisajattelun EU:n suhteen ja tuhahtelee papuja sieraimistaan heti, jos joku ei noudata EU:sta puhuessaan yya-sopimuksen kaltaista, sananmuodoltaan yhtenäistä liturgiaa, ja että Matti Vanhanen on hyvin omaksunut Lipposen linjan ja noudattaa sitä sanantarkasti ihan kaikessa.
Nyttemminhän Vanhanen on oppinut jo sanantarkasti senkin, miten pääministerin pitää puhua tupo-sopimuksesta ja tuloveronalennuksista samaan aikaan, kun Ihalaisenkin edellyttämä liturgia sujuu sataprosenttisesti rähmäillen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689