Alppilan oppilaan räyhääminen videolla ei ollut sattuma! Gorilla opettaja on nakellut oppilaita aiemminkin ja nyt sopivat oppilaat, että ottavat videolle. Tää oli järjestetty juttu! Hyvä että kouluun saadaan opiskelurauha ja gorilla-opettaja menee vaikka juoppoja nakkeleen baarin edustalle!
Näyttää lisäksi videolla olevan tyttö se "häirikkö" -oppilas!
Tämmöstä naisiin kohdistuvaa väkivaltaa on viimeksi nähty ja kuultu Intiassa useaan otteeseen! Väkivaltainen mies vankilaan, ei potkuille!
Alppilan videointi
57
1610
Vastaukset
- kv90
Tämmösestä tapahtumasta on yhtä monta versiota kuin on myös osallisia. Opettaja tietää oikeutensa( joita ei todellakaan ole paljoa) ja oppilas tietää, että hän voi käyttäytyä miten lystää opettajan ollessa voimaton. Mietitäänpä mistä tämmöiset tapaukset johtuvat. Aika harvoin opettaja on se henkilö jonka tulisi katsoa peiliin. Hän on henkilö jolla on korkeakoulututkinto nuorten opettamiseen ja kasvattamiseen. Peruskoulun opettaja on se tärkeä linkki nuorille kohti aikuisuutta ja korkeampaa koulutusta. Opettaja tekee korvaamatonta duunia antaessaan nuorille mahdollisuuden oppia jotain ja kasvaa ihmisenä sosiaalisessa ympäristössä. Nyt puhutaan hei ihmisten ja loppupeleissä myös yhteiskunnan tulevaisuudesta. Onko vika opettajassa jos lapsen käytös estää tämän tehtävän toteuttamisen? Pitäiskö esimerkiks vanhempien kasvattaa lapsia sen verran, että koulussa ei opettajan tarvitse jatkuvasti paasata PERUS hyvistä käytöstavoista? Kaiken maailman itkijöitä ja lapsien oikeuksien puolestapuhujia löytyy ja se on tietenkin hyvä, mutta unohtuuko kuitenkin joku tärkeä asia? Katotaan välillä boksin ulkopuolelle ja mietitään mikä nuorille on tärkeää. Opettaja saa aina paskan niskaan ja saa sekä vanhempien että lasten epäkunnioituksen. Jos opettaja toimii oikeasti väärin niin pois tehtävästä tottakai mutta tarviiko kaikesta pikkuasiastaki itkeä?? Tää taas osottaa lapsille että ne voi tehdä mitä vaan eikä opettajilla ole keinoja laittaa niitä kuriin.
- Samaa mieltä!
Asiaa kirjoitit, nimim. kv90!!!
- Ota selvää pissis
"Tuhannet kansalaiset haluavat tukea erotettua opettajaa, joka otti voimakeinot käyttöön ja poisti koulun ruokalassa häiriköineen pojan".
http://yle.fi/uutiset/adressi_erotetun_opettajan_puolesta_kerannyt_runsaasti_nimia/6570486
Adressissa "Pelastakaa opettaja Antti Korhonen" vaaditaan, että koulukuri on palautettava yhteisesti laadituilla säännöillä.
Adressissa perätään kasvatusvastuuta ja vaaditaan lisää tietoa sallituista ja turvallisista voimakeinoista oppilaiden rauhoittamiseen tilanteissa, joissa on provosoivaa tai hyökkäävää käytöstä. - opetuskostovirasto
youtuben videossa häirikkö sanoo olevansa "15 vuotias jätkä"
http://www.youtube.com/watch?v=V4MGxPOjQjM
tuoosahan oli toinenkin henkilö ketottamassa poistumaan. Tätäkään opetusviraston Outi Salo radiouutisissa selittelyssään ollut tietävinään- ???
Oliko Outi Salo se vähän Hjallis Harkimon näköinen akka joka oli eilen TV:ssä
änkyttämässä? - valvontakameroita!
Alppilan videointi osoittaa, miten tärkeää saada valvontakamerat kouluihin.
Ettei mahdolliset muut kosovimmaiset rehtorit voi väittää mitäsattuu
- pertti6pm
Huonosti käyttäytyvät ongelmanuoret kuriin.pentu vielä paukuttelee koulun ovia mennessään,jotta meininki näyttäisi vieläkin hurjemmalta.
pitäisi tämä häirikkö nuori erottaa koulusta,eikä opettaja.
Hurjalta vaukuttaa tämä nyky kehitys kouluissa? miten kouluissa voi vielä opiskella rauhassa ja kasvaa tervejärkiseksi aikuiseksi,kysyn vaan??- P. Siitoss-taja
olen samaa mieltä ja ihmettelen, miksi epäonnistuneiden vanhempien geneettiset jätökset saavat suunsoitollaan ja häiriköinnillään pilata koulujen opetusympäristön ja viihtyisyyden muilta?
Lisää energiajuomaa.
- ...
Murkkuikäiset pikkupissikset ovat pahimpia vitun kailottajia.
- Opiskelurauha.
Häirikön nimi julki, katsotaan kuinka kovista ollaan, ja mites haistattelu sujuu sen jälkeen. Nimi kehiin!
- Tosi on
Just niin nimi esiin.
- pirjopekka
nimi taitaa olla liian vaikea suomeksi lausua...
- tässä_nimi
> Häirikön nimi julki
Muissa ketjuissa kerrottu: Juha Suomenaro, Eeva Suomenaron poika
- ei ei
Eihän se mikään tyttö ollut, johan tuo itsekin sanoi videolla 15-vuotias jätkä. Ääni vaan ei vielä miehekäs.
- Gulakkiin mars
Gulakki leirille suota kuokkimaan vaan kaikki kieroon kasvaneet pikku paskiaset niin eiköhän ala kuri löytymään
- Äijä hoitaa
Gulag on nykyisin valitettavasti poissa käytöstä. Pitää varmaan laittaa sähköpostia Kim "The Man" Jong-unille ja tiedustella löytyiskö DPRK:sta jotain uudelleenkoulutusleiriä joka ajaisi asiaa.
- Lunta tupaan.
Ai jätkä vai, no mahtaa piipityksestä päätellen olevan hormonitoiminnassa pahoja puutteita. Kuka se on?
- ope helsingistä
Kyseisestä koulusta on rehtori S.K:n aloitettua työnsä joitakin vuosia sitten lähtenyt yli kymmenen opettajaa muihin kouluihin. Räpäräpä savustaja. Toi meni ihan pärstäkertoimen mukaan. Ei vaan tykännyt, niin sai lähteä. Ja uusi rexi on pakotettu allekirjoittamaan potkut, muuten virasto antaa hänelle potkut. Näin tää meni.
- niceope1
itse työskentelen yläkoulussa pääkaupunkiseudulla ja tilanne on selvästi ollut opelle ansa. Videolla näkee hyvin, minkälaisia nykynuoret ovat. Pelottaa totisesti millaiseksi yhteiskunta menee, kun nämä nuoret ovat vallankahvassa ja työelämässä.
Haiskahtaa siltä, että viraston naiset sai tästä itselleen kiksit. Valta noussut pahasti hattuun.Oppivelvollisuus pois muutamaksi vuodeksi. Käykööt koulua vain ne, jotka haluavat opiskella ja olla ihmisiksi.
Rapasakkimassat meillä on joka sukupolvessa; kaikkia on yritetty kouluttaa, tulosta ei ole tullut.
Ei helmiä sioille.- 10+13
jjeeves kirjoitti:
Oppivelvollisuus pois muutamaksi vuodeksi. Käykööt koulua vain ne, jotka haluavat opiskella ja olla ihmisiksi.
Rapasakkimassat meillä on joka sukupolvessa; kaikkia on yritetty kouluttaa, tulosta ei ole tullut.
Ei helmiä sioille.Veit sanat suustani! Tai mitäs jos otettais opettajat ja muut aikuiset vaikkapa viikoksi pois, vaikkapa lomalle etelän lämpöön. Mutta oppilaat pakotettaisiin tulemaan kouluun ajoissa, toimimaan omin päin ja tietysti pitäisi olla joku mittari siitä, että koulussa on opittu tietty määrä hyväksytysti. Annettais palleroille ikäänkuin vapaat kädet toimia niinkuin haluaa, mutta tulosta pitäisi kanssa syntyä. Kiusaamis tapauksia varten tallentava videovalvonta 100% alueelle, ja sen perässä securitas tms. valvova taho. Mitäh ei onnistu vai???
- D1A7ZEQ
"tilanne on selvästi ollut opelle ansa"
Tämä video tukee ansaepäilyjä
http://www.youtube.com/watch?v=PMKnD1A7ZEQ
- ollaanpas ihmisiksi
Häiriköt pois kouluista. Ne, joita ei pysty opettamaan, saavat ostaa itse yksityiseltä kalliilla hinnalla opinnot. Oppivatpahan käyttäytymään. Ja käytös tietenkin tuolle tyypille neloseksi ja kaikille muillekin toisten ihmisten haukkujille. Koulun pitäisi myös opettaa ihmisiä ihmisiksi, ettei heistä pääsisi kasvamaan narsisteja ja psykopaatteja. Ei pidä sallia mitään sellaista käytöstä, joka vie ihmistä narsismin suuntaan. Psykologiaa ja etikkaa lisää kouluihin!
- Tosi on
Just niin maksakoot vanhemmat tuollaisten häiriköiden koulutukset yksityisopetuksessa missä tahansa.
- nykyään hulttioita
itse en olisi koskaan haukkunut opettaaja läskiksi päin namaa 90-luvulla kävin koulut loppuu ja kyllä niskata otetiin kiinni ja näin myöhemmin ajateltuna se oli ihan oikein. Monet räkänokat ei tajua että suomessa on veronmaksajien maksamana rahoitettu konlunkäynti niin silloin on annetava oppilaille rauha opiskella sekä opettajalle rauha tehdä työtään.
- . . . . .
Tosi on kirjoitti:
Just niin maksakoot vanhemmat tuollaisten häiriköiden koulutukset yksityisopetuksessa missä tahansa.
Tosi on.. olen samaa mieltä.
toiset oppilaat tunsivat urvallisuudentunnetta, kun Antti Korhonen oli kouluss.
- jormahlami
oliko sählämi?
- . . , ,
aatami suomenaro, pojan isä.
Joku kertoi, että isämies on vankilassa..
- Voikujänskää.
Kyllä se nimi joka tapauksessa tulee ilmi, ennenpitkää, ootellaan...
- Häirikön isä.
Idiootti !!
Ei muuten ole tyttö.
Onpa hienosti järjestetty...
Jos joku on väkivaltainen tai uhkaava niin tämä räkänaama itse.
Opettaja toimi aivan oikein.
Toivottavasti räkis vahempineen saa nimensä julkisuuteen. - Laatua opetukseen
Ei tuollaisen räkänokan paikka ole veronmaksajien ylläpitämässä koulussa, vaan duunissa, mitä nyt ikinä löytääkin.
Rehtori on aivan hakoteillä erottaessaan opettajan. Ansaitsee itse potkut pilaamasta kouluilmapiiriä.
Millaisen viestin tuo antaakaan syrjäytymisvaarassa oleville häirikkönuorille? "Meille ei voi kukaan mitään?"
Tuollainen rehtori on välittömästi erotettava!
http://www.adressit.com/erottakaa_rehtori_sari_aarniokoski - Typerykset
Jos video oli ennalta suunniteltu, niin se on kääntynyt tarkoitustaan vastaan.
- todistevideo
> kääntynyt tarkoitustaan vastaan.
Jep. Muuten valehdeltaisiin Juhan saaneen ties mitä vammoja - otsaluullakinNäkee
todistevideo kirjoitti:
> kääntynyt tarkoitustaan vastaan.
Jep. Muuten valehdeltaisiin Juhan saaneen ties mitä vammoja""... valehdeltaisiin Juhan saaneen ties mitä vammoja ""
TOTTA! Se Sari Aarniokosto kai ilmianteli asiaa selvittämättä.
Onneksi on tämä videotodiste
- wwwwwww1
Koulurauha pitää saada takaisin ettei tilanteet enää kärjisty noin. Opettaja varmaan koki olevansa aika yksin tuossa tilanteessa eikä voinut muuta, perääntyäkään ei olisi voinut koska sehän olisi ollut selvä signaali noille pipopäille.
Poistamistilanne oli vauhdikas mutta uskon että tuo opettaja on sen kuitenkin tehnyt turvallisesti.
Muut samassa tilassa olleet opettajat olisivat voineet tulla mukaan ja pipopää olisi kannettu vaikka jalosta ja käsistä ulos.
Tässä tapauksessa nuori olisi saattanut tuntea häpeää mutta mitä sitten,pieni häpeä ja siitä aiheutuva mahdollinen itsetutkiskelu on varsin kasvattavaa välillä. - Kuria vaan lisää
Nyt jo aikuinen poikani kertoi eilen että oli ihan tavallista yläasteella kuulemma että jotkut oppilaat yrittivät järjestää tilanteita missä sitten oli kännykkäkamerat valmiina että saataisiin opettajasta materiaalia jos hän hermostuu. Niinhän taisi tuokin juttu olla etukäteen suunniteltu mikä nyt Alppilassa tapahtui. Kakarat on menneet kyllä ihan kamaliksi !
- Mamu häiriköi
Pelastakaa tämäkin OPETTAJA MAMULAPSELTA:
http://www.youtube.com/watch?v=pPwcTf6WU3M - Iiap
Miksei koulusysteemiä muuteta?
Miksi ihmeessä tuollaisten ei kiinnostuneiden häiriköiden on oltava koulussa tunneilla jotka ei heitä alkuunkaan kiinnosta?
Annetaan oppilaiden valita opettajansa. Ne opettajat jotka eivät saa hommaa kiinnostavaksi jäävät eivät saa oppilaita.
Jos oppilasta ei kiinnosta tehköön jotain muuta, pakkoko niitä on koulussa pitää häiriköimässä muita.
Luodaan uusia aineita kouluun, sellaisia jotka kiinnostaa häirikkötyyppejäkin.
Ehdotan että keksitään jotain aivan uutta.
Ei koulupakkoa.
Toisia alkaa jossain vaiheessa elämää oppiminen kiinnostaa, toisia ei edes myöhemmin.
Toiset pärjää hyvin, toiset ei.
Auttaako tällainen tylsä pakkokoulu loppujen lopuksi oikeasti yhtään ketään?- häirikkövapaaKoulu
Koulut osakeyhtiö-firmoiksi. Oppimistuloksia mitattava
- 0petusvirastolaiset
häirikkövapaaKoulu kirjoitti:
Koulut osakeyhtiö-firmoiksi. Oppimistuloksia mitattava
> Koulut osakeyhtiö-firmoiksi. Oppimistuloksia mitattava
Yksityistettyjen palkkalistoille sitten eivät enää pääsekään nämä epäpätevät kostorehtorit ja 0petusvirastolaiset
- Ulise vielä
Heittäkää nyt jo se uliseva turkkilainen homo pihalle! Menköön Turkkiin tavailemaan koraania, ja siellä jos uskaltaa ruvetaa ulisemaan saa taatusti haisevaa turkkilaista kullia pakoputkeensa.
- 7 + 5
Eipä ihmekään jos on nakellut kun on tuollaisia isottelevia ählygangstoja oppilaina. Noita pienikalloisia aavikkolaisia pitääkin paiskoa vähän enemmän kuin älykkäämpiä pohjoismaalaisia. Ihmiset ymmärtävät sanoja, koirat tarvitsevat keppiä.
- TimoTT
Ei soo tyttö, vaik sil onkin noin söötti permanentti! Johtunee ennemminki hänen kaakkoiseurooppalaisesta geeniperimästään, et tukasta on tullu tollain välimerituulella permanentatun näköi? Eikä täten se astetta päivettyneempi naamaka o solariumin tai meikkivoiteen ansiota.
- työelämätaito
SIKA ! LÄSKI !
Tarpeellinen työelämätaito osata huutaa näitä esimiehilleen - KOLISTEN ULOS
NYT PITÄISI OPETTAJA JÄRJESTÖJEN OTTAA TIUKKA KANTA TÄHÄN ASIAAN.
POLIISIT VAIKKA PAIKALLE,JA SITTEN VASTA PUUTTUA HÄIRIKKÖIHIN.
EIHÄN ASIA TÄLLÄ MENE ETEEN PÄIN.MITEN OPETTAJAT VAAVAT NÄITÄ
VESSULOITA KURIIN KUN KATSOO TV=TÄ HYVÄ KUN POLIISIT PÄRJÄÄ
NIITTEN KANSSA - ..v1tun h***o ope..
Kyllä se niin on että ennen koulua sille lapselle kannattaisi pitää vaikka ihan muutaman minuutin mittainen käytös koulutus - edellyttäen tietysti että vanhempi on sen itse joskus saanut - että opettajien ei tarvitsi enää sitä yrittää opettaa.
- Nakkapohjasta
Tuon filmin kuvaajan nimi taitaa olla vielä epäselvä ?
Äkkiä toimeksi, kyllä elokuvan tekijä on astuttava yleisön eteen ja hänen on esitettävä tekeleensä leikkaamaton versio , muuten asiasta ei saa totuudenmukaista kuvaa- valikoivavideo
Jospa videointi oli sovittu alettavaksi vasta viiden poistumiskehotuksen jälkeen?
- , ,, , ,
Saako kuka tahansa kuvata ketä tahansa koulussa. eipä taida saada
- joujou3
, ,, , , kirjoitti:
Saako kuka tahansa kuvata ketä tahansa koulussa. eipä taida saada
EI SAA KUVATA ILMAN LUPAA.
Sitten löytyy sääntöjä julkaisemiseen ilman lupaa, on ammattikuvaajia vaikeuaksissa tästä asiasta, ilman lupaa ei saa laittaa lehteen, nettiin, ilmoituskiin.... - tarttumisia?
valikoivavideo kirjoitti:
Jospa videointi oli sovittu alettavaksi vasta viiden poistumiskehotuksen jälkeen?
""videointi oli sovittu alettavaksi vasta viiden poistumiskehotuksen jälkeen?
Oli vaan huonoon kulmaan jäänyt videoija kun ei saanut kuvaan "kaulaliinaan tarttumista ja vaatteiden repimistä"
Korhonen kertoo hihaan tarttuneensa. Suurempi tarttuminen oli pojun takertuminen ovenkarmiin
- Hölmöilylläonrajansa
Tämä oli täysin etukäteen suunnilteltu juttu, sen kertoo poikakin tuossa videossa, tuo julki ikänsä oletko kovis.., lieneekö kaunaa pidemmältä ajalta kun kyseessä on opettaja mikä vastasi järjestyksestä.
- koulurauha_takaisin
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/294
allekirjoita, tarvit pankkitunnukset - Poliisit, toimikaa
Minun mielestäni pojan isä pitää karkoittaa pois suomesta välittömästi. Ei täällä tarvitse elätellä tuollaisia väkivaltaisia pedofiilejä edes vankilassa.
Äiti pitäisi laittaa sen sijaan heti vankilaan miettimään, mikä esti häntä puuttumasta miehensä karmiviin tekosiin. Poliisit, toimikaa! - Sisälukutaitoa
Haloo!
"Huonosti käyttäytyvät ongelmanuoret kuriin.pentu vielä paukuttelee koulun ovia mennessään,jotta meininki näyttäisi vieläkin hurjemmalta.
pitäisi tämä häirikkö nuori erottaa koulusta,eikä opettaja.
Hurjalta vaukuttaa tämä nyky kehitys kouluissa? miten kouluissa voi vielä opiskella rauhassa ja kasvaa tervejärkiseksi aikuiseksi,kysyn vaan??"
Tämä poikahan vain nousi puolustamaan kaveria, jonka tuo aggressiivinen opettaja oli ENSIN heittänyt ruokalasta ulos, siksi kun kaveri piti huppua päässään! Aika rehtiä minusta.
"youtuben videossa häirikkö sanoo olevansa "15 vuotias jätkä" "
Ei hän puhu itsestään, vaan kertaa tapahtumia ennen tuota tilannetta. Eli se edellinen, ulos heitetty poika oli "15-vuotias jätkä", jonka päälle opettaja oli käynyt. - Kuuluisatportaat
Olen asiasta samaa mieltä, nyt sattui vain olemaan oikea henkilö videansaan jolla saatiin "ulosheittäjä" koulusta pois. On tapahtunut suuri vääryys nimen omaan Alppilan koulun normioppilaille. Anarkia saa nyt vallan siinä koulussa.
- Terwotael
Uutta tietoa saatavilla:
Kunta.tv-sivuilla opetuspäällikkö Marja Kyllönen kommentoi asiaa
http://www.kunta.tv/web/guest?fileId=150175
"Oppilas horjahtaa portaikkoon, mutta saa lattiasta kiinni"
Missä ihmeen asennossa oppilas oikein tässä vaiheessa oli, kun edessä on ylöspäin menevä portaikko, johon hän on vähällä horjahtaa, mutta saa lattiasta kiinni?
Kyllönen puhuu koko ajan tapahtumista niin kuin hän olisi itse ollut paikalla näkemässä, täysinä toteennäytettyinä faktoina.
Varsinainen paljastus tulee sitten Kuntalehden sivuilla:
http://www.kuntalehti.fi/Ajankohtaista/Kuntauutiset/2013/Sivut/Helsingin-opetuspaallikko-Alppilan-koulun-opettajat-ovat-kauhistuneita-tapahtuneesta.aspx
"Oppilas oman kertomuksensa mukaan horjahtaa mutta saa kiinni lattiasta ettei kaadu portaisiin."
Huomatkaa tärkein asia: "oppilas oman kertomuksensa mukaan"
Apulaiskaupunginjohtaja Viljasen mukaan "Tilanne dokumentoitiin välittömästi haastattelemalla paikalla olleita opettajia ja oppilaita."
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/232690-kaupunki-puolustaa-voimakkaasti-alppilan-oppilasta
Videolta näkyy hyvin, että vieressä seisoi koko ajan toinen opettaja, joka seurasi vielä ovensuusta pojan "horjahtelua". Miksi kyllönen ei vetoa hänen (paikalla olleen opettajan) kertomukseensa?
http://www.youtube.com/watch?v=fExuLvadXOg
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6112213- 1081088
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,231065Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4927Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101855- 85833
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?89752- 63725
- 65573