Äitini ei suostu ostamaan minulle ponia kun pihalle ei mahdu ja niin kallis mistä saisin halvan ponin
ja mihin pistää ponin??????
ku pihalla ei oo tilaa
Ja olenko valmis omaan poniin olen ratsastanut noin 2 vuotta ja oon ite 8v
saan pistettyä jukuripäille poneille vastaan ja oon lukenu 20 kertaa ponin hoito ohjeen
(kaverinponille joka on tosi jukuripää!)
Miten saisin äidin ostamaan mulle ponin jos oon valmis????
Mielestäni olen valmis ainakin kilttiin poniin entä teidän mielestä
-Jos haluatte kaupata kilttiä ponia niin olisi kiva kun odottaisitte talli asian kanssa tai jos myytte myös tallia niin mielellään sievin alueella!!!! ps hinta luokka voisi olla 1 000€-1 700€
Ymmärrätte varmaan ei ole varaa kovin kalliseen
ja mihin pistää ponin??????
ku pihalla ei oo tilaa
Ja olenko valmis omaan poniin olen ratsastanut noin 2 vuotta ja oon ite 8v
saan pistettyä jukuripäille poneille vastaan ja oon lukenu 20 kertaa ponin hoito ohjeen
(kaverinponille joka on tosi jukuripää!)
Miten saisin äidin ostamaan mulle ponin jos oon valmis????
Mielestäni olen valmis ainakin kilttiin poniin entä teidän mielestä
-Jos haluatte kaupata kilttiä ponia niin olisi kiva kun odottaisitte talli asian kanssa tai jos myytte myös tallia niin mielellään sievin alueella!!!! ps hinta luokka voisi olla 1 000€-1 700€
Ymmärrätte varmaan ei ole varaa kovin kalliseen
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos sinulla ei ole lupaa poniin, niin ÄLÄ etsi ponia. olet aika nuori ja ratsastanut vasta 2vuotta. mielestäni sinun kannattaisi hakea kokemusta vielä lisää. ja hevosen pitäminen todellakin maksaa. jos teille ei mahdu, niin sitten ei mahdu. toki hevosen voi majoittaa toiseen talliin mutta senkin taas maksaa enemmän. en usko että saat äitisi ostamaan sinulle ponia jos teillä EI ole varaa EIKÄ tilaa jos äitisi on sanonut että ette ole ostamassa ponia, niin älä kiusaa itseäsi ja yritä etsiä sitä. se on loppujen lopuksi turhaa. se on ymmärrettävä..
Saanko sanoa että poni jos sattuu maksamaan semmoset 300 ja on sut hyvässä kunnossa kyllä saatettas ostaa
T:PoniaTässäetsin
Juu ittekin tässä ponia etsiskelen ja jos halpa sattuu vastaan ja on hyvä kuntoinen, niin eiköhän ostetakin ;)
jos etsitte alle 1000e ponia niin ei tuskin ole kamalan hyvä. 300e ei saa hyvää hevosta.
1. Olet liian nuori hankkimaan oman ponin.
2. Halvoissa hevosissa/poneissa on yleensä aina jotain vikka ja pahimmassa tapauksessa ne kuolevat/pitää lopettaa sen vian takia (esim. vakava jänne- tai muu jalkavika.)
3. Hevonen/poni tarvitsee tallin sekä riittävän suuren ulkoilutilan, joten ponia ei voi ottaa takapihalle asumaan. Ponit/Hevoset tarvitsevat lajikummppanin (hätätapauksessa esim. aasin, lehmän tai vaikka lampaan..)
4. Myös ylläpito/vuokra poni/hevonen on yksi mahdollisuus.
sanoisin, että ratsastaisit vielä ainakin sen 3 vuotta lisää, jotta olisit yli 10v (: en itse kokemuksesta tiedä, mutta minulle tulossa kesäksi ylläpitoPONI :D! oon ite 13v ja ratsastanu 7 vuotta ja puuhaillu muuten vaa 9 vuotta yhteensä.. eli mullakaan ei ole omaa hevosta, vaan ylläpitoponi, ja sekin on kaverini poni, eli tuttu (:
1. ÄLÄ osta ponia noin nuorena! vaikka pärjäisit kuinka jukuripäille niin oot liian nuori! ratsasta lisää ja suosittelisin muuten omaa ponia vasta yli 10vuotiaana!
2. Hevosta ei voi pitää takapihalla ellei sen takapihan TAKANA ole peltoa!! ja sitte sun pitää ostaa satulat,suitset,suojat,rehut,kuivikkeet,satulahuovat,harjat,harjapakki,loimet... ja sun pitäis valmistautua maksamaan esim eläinlääkärilaskut,madotukset...
ja sulla pitää olla sille JA sen kaverille TALLI!!
3.et saa yli 15 vuotiasta hyvää ponia noin halvalla.nimittäin ekan ponin kannattais olla yli 15v.ellet sitte oo ostamas ekaks hepaks jotai orivarsaa,en suosittele!! nimittäin mul ittelläni on enkä pidä siitä että nuoret tytöt puuhailee 8kk puoliveriorivarsan ympärillä.se puree tosi herkästi!
4.ei riitä että oot lukenu heppakirjoja.sun kannattaa mennä esim ratsastusleirille,ne on sitäpaitsi halvempia ja saat siellä hoitoponin eli vähäniinku "oman ponin" hetkeksi aikaa.
5.mankuminen ei auta yhtään.ymmärretään,että nuorena haluu oman hepan,mulla oli sama vika.mutta sain 22v risteytyksen 11vuotiaana ja nytte 16vuotiaana sain ton orivarsan.sen kamuna toimii ex-ravuriruuna äitille ratsuna.
En haluaisi loukata sinua sitten.Jos loukkasin niin kertokaa vain,koska mullon kuulemani mukaan erityistä temperamenttia.
Olet vasta 8.vuotias lapsi joka käy koulua, joten ei sulla ole aikaa omaan poniin? Jos ponin kolmellasadalla aiot ostaa niin en suosittele.
Jos itse hevosen ostaisin maksaisin väh. sen 900e. 300e ponista ei tulisi mitään. Ja kun olet 8.v kasvat nopeasti lisää pituutta jolloin poni joka elää lähes 30 vuotiaaksi jää sulle liian pieneksi.
Ja jos teillä ei meinaa rahat riittää poniin niin mistä kaivat rahat varusteisiin, kuivikkeisiin, ruokiin ym.????
2 vuotta ei ole riittävä kokemus ja varsinkaan jos et ole saanut lupaa poniin älä yritä etsiä sitä itellä kokemusta siitä kun 8 vuotiaana sain ensimmäisen ponin mutta myimme sen melkein heti koska en ollut tarpeeksi kokenut ponille nyt kun olen 19.v minulla on 2 ravuria joissa on täys työ hoitaa kannattaa odottaa vielä muutama vuosi
Käy tunneilla vielä ainakin pari vuotta. Hevosen pitäminen ei ole vain että se ostetaan ja ratsastetaan. Hevosen hoitaminen ja tallivuokra maksaa enemmän kuin hevosen osto. Sitä pitää osata hoitaa,ruokkia,ratsastaa ymsyms....
No, tyttö mikä tyttö. Ette te voi alkaa rankasemaan sitä tommosesta. Taidat ite olla kateellinen? Se on nuori ja unelmoi ponista. SO!? Kannattaa katsoo kaiken moisista poni- ja hevos netti kaupoista ESIM. hevosnetti, keltanen pörssi,tori,myytäviä hevosia! Sama on mulla kun haluan ponin,mutta ei ole tilaa aikaa eikä vieläkään tilaa:) Joten jatka samaa rataa!! Kun se tajuaa kuinka poljon sä siitä pidät!!