Nyt olis vihdoin ja viimein saatu dyykattua 2kpl vanhoja heinäkoneen metallirengasta. Ideana olis laittaa yksi rengas keskelle kukkapenkkiä jollekkin köynnöskasville tueksi. Onko jollakin jotain muita ideoita vaikka kuvan kera
Mitä vanhoista heinäkoneen renkaista?
17
1940
Vastaukset
- hips
mikä on heinäkoneen metallirengas ?
- The Real Mummo
http://www.pohjanmaanylijaamatuote.com/public/files/P2020362_m.jpg
Kuvassa on kokonainen heinäkone mut mul on vain renkaat. Renkaan halkaisija on n.150cm ja painoa riittävästi
- Toinen mummo
Tee yrttipenkki. Laitat sen pitkälleen maahan ja jokaiseen välikköön erilaista yrttiä kasvamaan. Se on muuten haravakone.
- pyörät
Se on haravakone ja sen pyörät.....ei renkaat.
Hitsauta noihin putket ,joilla ne saat maahan pystyy , sitten köynnös putkien ympärille ja siitä se kohoaa noihin pyöriin ja valuu pyörästä kauniisti alaspäin- poltinkarva
Heinäharava siis.
- Anonyymi
poltinkarva kirjoitti:
Heinäharava siis.
Ei vaan hevosvetoinen harava. Nykyäänkin on käytössä haravia: käsikäyttöisiä lehtiharavia ja rautaharavia.
- naurussa pitelemistä
Kaikkea hemmetin kamalannäköistä romua ihmiset "keksii" kukkapenkkiensä/puutarhansa rumistukseksi !
- High noon
Kasvattakaa korkeat pensasaidat ettei hökötyksiänne tartte nähdä !
- knowlian's black
Kun juntii tekee pihan niin se just sen näköinen et juntti on tehnyt pihan.
- purpurvindel
Pitäkää ympäristörikoksenne takapihalla, siellä kaatiksella, minne ne kuulukin. Vain te itse rakastatte niitä mauttomuuksianne.
Antakaa kukkien loistaa etupihalla ! - Kauheatkapineet pois
Jos tulis mieleen tehdä puutarhaan jotain vanhoista kamalista heinäkoneen renkaista tai mistä ikinä yhtä kauheista kapineista, niin toivon, että joku paremman maun edustaja tekis kaikkensa, etten vaan ikinä koskaan toteuttaisi ajatustani !
- Anonyymi
Upeita renkaita, arvokas pala historiaa!
Oikeassa paikassa myytyinä tuo on vähintään satojen eurojen arvoinen pyörä, ellei arvokkaampikin.
Käyttökohteille on vain mielikuvitus rajana. Kelpaa huippusisustajille jne, ei minkään laatikkovalmistalon peltotontin puolen neliön rikkaruohopenkin somisteeksi.
Pyörä on kaunista ja aikaa vaativaa käsityötä, jonka valmistamista ei nykyisin enää osattaisi. Kun nykyisin kaikki pitää saada helpolla ja heti, siksi tavarat myös hajoavat helposti ja heti.
Tuo pyörä on varmaan vähintään 100-vuotias ja sen arvo sen kuin nousee. Ostaisin, jos jostain löytyisi. Samoin muita vanhoja suomalaisia metalliaarteita.- Anonyymi
Vai että vähintään 100 vuotta vanha, heh heh. Sotien jälkeen tehtiin hevosharavia vielä pitkään. Niissä ei ollut renkaita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai että vähintään 100 vuotta vanha, heh heh. Sotien jälkeen tehtiin hevosharavia vielä pitkään. Niissä ei ollut renkaita.
Voi se olla niittokonekin, ei näistä uusavuttomien puheista aina tiedä.
- Anonyymi
"Heinäkone" :D :D :D
- Anonyymi
"Heinäkoneen rengas" on hevosvetoisen haravan pyörä.
- Anonyymi
Kahdesta saa tehtyä portin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802240- 1751861
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701732Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1101548Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261504- 1091260
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1671114Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää150983Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,58965