Crusessa on merkitty nostokohdat sivusaumaan leikatuilla nurinpäin olevan v-kirjaimen muotoisilla koloilla.
En ole ennen nykyaikaista henkilöautoa omistanut, vaan olen viimeiset 26 vuotta ajanut maastoautolla, joten en tiedä noiden nostokohtien käytöstä. Kuinka isolta alueelta nuo pohjan pellit noiden merkkien ympäriltä mahtavat olla vahvistetut? Eli jos teen puisen välikappaleen, johon leikkaan uran sitä saumaa varten, niin kuinka iso se puukappale voi olla, kun se tasaisesti tukeutuu pohja- / helmapeltiin niin, että siitä tunkatessa pohja kestää painumatta kasaan? Kaiketi tuollaista tietoa käyttäjillä löytyy. Minä pelkään olevani turhan krouvi näitten herkkien henkilöautojen kanssa. Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Tunkkauskohdat !
12
2523
Vastaukset
- 16+2
Unohda välikappale ja hanki tällainen jack pad. Kun se on suurin piirtein keskellä merkittyä kohtaa, niin kestää varmasti joka autossa.
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Nostotyokalut/Jack-Pad-158200/
Löytyy myös muista autotarvikeliikkeistä. - ¨¨¨¨
Kiitos tiedosta. Tuollaisenkin olemassaolo oli uutta minulle.
- bim mer
Olen käyttänyt samanlaista noin kymmenen vuotta. Luulin aina, että se halkeaa auton terävä sauman painaessa sen lyttyyn, mutta ehjä on edelleen.
- ¨¨¨¨
Tuollainen ajatus minunkin mieleeni aluksi juolahti. Hyvä tietää, että se ajatus on kokemuksen kautta osoittautunut vääräksi.
- hallitunkkaaja
Pieni hallitunkki ja pädi on tosi näppärä renkaanvaihdossa ja maksaa alle yhden renkaanvaihtohinnan rengasliikkeessä!
- -Cruze-
ihanan halpaa!!
- Pitäkää tunkkinne..
Nyt kun se kaupanpäällisenä ollut huoltosoppari tippu uuden Cruzen ostajilta pois, alkaa renkaanvaihto kummasti kiinnostaa Cruzeilijoita.
Ei sen puoleen, hullua maksaa auton edes hiukan järkevältä kuulostavan hinnan päälle pari tonttua parista öljynvaihdosta ja omassa pihassa hyvillä välineillä puolisen tuntia kestävästä renkaanvahdosta. - ¨¨¨¨
Hullua on kommentoida aiheen ohi noin pahasti.
Jos kysyn mistä kohdasta autoa voi turvallisesti nostaa, ei siihen liity ollenkaan mitkään öljynvaihtojen ja renkaanvaihtojen hinnat.
Olisiko jollakin muuten ihan oikeaa tietoa sen vahvistetun alueen koosta, muodosta jne.?
Lähinnä sen alueen laajuus eri suuntiin kiinnostaisi, erikoisesti se, että onko se vahvistus yhtä paljon siitä saumakohdasta ulos helmaanpäin kuin sisään auton allekin päin?- Pokkauksessa
Vahvistus on vain siinä pokkauksessa. Kunhan tunkki osuu merkin kohdalle, se kestää.
- ¨¨¨¨
Hyvä tietää, kiitos.
- Palkeista
Hyvä että jollakin on tietoa pokkauksen vahvistuksista. Niitä on nimittäin silmämääräisesti vaikea havaita ainakaan 2011 vuosimallissa.
Toissa keväänä ihmettelin asiaa ja kysyin merkkihuollosta. Åströmilla sanottiin, että pitää nostaa palkeista. Ostin auton talvella, siitä olivat selvästi nostaneetkin talvirenkaita laittaessaan, sillä palkin suojakalvo oli irronnut edestä. Takana on vaikeampi erottaa palkkiakaan, mutta onhan siellä sellaisia kestävämmän näköisiä kohtia.
Kysyin asiaa myös huollon yhteydessä Bestillä ja sanoivat nostavansa aina helmoista. Kai ne sitten kestävät, kun on kerran ne vahvistuksetkin.
Itse nostan joka tapauksessa hallitunkilla ensin mainituista kohdista, vaikka perusmallin hallitunkkia onkin vaikea saada alle mahtumaan.
- Hallitunkki?
Nubirassa on v:n tai olisiko u:n muotoinen kolo takana ja kaksi koloa edessä (ne ovat noin viiden cm:n etäisyydellä toisistaan. Teen tietysti hirveän munauksen, kun käytän auton tunkkia renkaiden vaihtoon, mutta kuitenkin, Edessä tunkki kolojen väliin ja takana tunkki sen yhden kolon kohdalle. Toistaiseksi auto on pysynyt kasassa. Tiedä häntä, mitä piileviä vahinkoja olen jo saanut aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1245288Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1845261BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2144132- 2183356
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1233158Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1043064HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok192941- 1271894
Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1621835- 611379