Tunkkauskohdat !

¨¨¨¨

Crusessa on merkitty nostokohdat sivusaumaan leikatuilla nurinpäin olevan v-kirjaimen muotoisilla koloilla.
En ole ennen nykyaikaista henkilöautoa omistanut, vaan olen viimeiset 26 vuotta ajanut maastoautolla, joten en tiedä noiden nostokohtien käytöstä. Kuinka isolta alueelta nuo pohjan pellit noiden merkkien ympäriltä mahtavat olla vahvistetut? Eli jos teen puisen välikappaleen, johon leikkaan uran sitä saumaa varten, niin kuinka iso se puukappale voi olla, kun se tasaisesti tukeutuu pohja- / helmapeltiin niin, että siitä tunkatessa pohja kestää painumatta kasaan? Kaiketi tuollaista tietoa käyttäjillä löytyy. Minä pelkään olevani turhan krouvi näitten herkkien henkilöautojen kanssa. Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.

12

2604

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+2
    • ¨¨¨¨

      Kiitos tiedosta. Tuollaisenkin olemassaolo oli uutta minulle.

    • bim mer

      Olen käyttänyt samanlaista noin kymmenen vuotta. Luulin aina, että se halkeaa auton terävä sauman painaessa sen lyttyyn, mutta ehjä on edelleen.

    • ¨¨¨¨

      Tuollainen ajatus minunkin mieleeni aluksi juolahti. Hyvä tietää, että se ajatus on kokemuksen kautta osoittautunut vääräksi.

    • hallitunkkaaja

      Pieni hallitunkki ja pädi on tosi näppärä renkaanvaihdossa ja maksaa alle yhden renkaanvaihtohinnan rengasliikkeessä!

      • -Cruze-

        ihanan halpaa!!


    • Pitäkää tunkkinne..

      Nyt kun se kaupanpäällisenä ollut huoltosoppari tippu uuden Cruzen ostajilta pois, alkaa renkaanvaihto kummasti kiinnostaa Cruzeilijoita.
      Ei sen puoleen, hullua maksaa auton edes hiukan järkevältä kuulostavan hinnan päälle pari tonttua parista öljynvaihdosta ja omassa pihassa hyvillä välineillä puolisen tuntia kestävästä renkaanvahdosta.

    • ¨¨¨¨

      Hullua on kommentoida aiheen ohi noin pahasti.

      Jos kysyn mistä kohdasta autoa voi turvallisesti nostaa, ei siihen liity ollenkaan mitkään öljynvaihtojen ja renkaanvaihtojen hinnat.

      Olisiko jollakin muuten ihan oikeaa tietoa sen vahvistetun alueen koosta, muodosta jne.?
      Lähinnä sen alueen laajuus eri suuntiin kiinnostaisi, erikoisesti se, että onko se vahvistus yhtä paljon siitä saumakohdasta ulos helmaanpäin kuin sisään auton allekin päin?

      • Pokkauksessa

        Vahvistus on vain siinä pokkauksessa. Kunhan tunkki osuu merkin kohdalle, se kestää.


    • ¨¨¨¨

      Hyvä tietää, kiitos.

      • Palkeista

        Hyvä että jollakin on tietoa pokkauksen vahvistuksista. Niitä on nimittäin silmämääräisesti vaikea havaita ainakaan 2011 vuosimallissa.

        Toissa keväänä ihmettelin asiaa ja kysyin merkkihuollosta. Åströmilla sanottiin, että pitää nostaa palkeista. Ostin auton talvella, siitä olivat selvästi nostaneetkin talvirenkaita laittaessaan, sillä palkin suojakalvo oli irronnut edestä. Takana on vaikeampi erottaa palkkiakaan, mutta onhan siellä sellaisia kestävämmän näköisiä kohtia.

        Kysyin asiaa myös huollon yhteydessä Bestillä ja sanoivat nostavansa aina helmoista. Kai ne sitten kestävät, kun on kerran ne vahvistuksetkin.

        Itse nostan joka tapauksessa hallitunkilla ensin mainituista kohdista, vaikka perusmallin hallitunkkia onkin vaikea saada alle mahtumaan.


    • Hallitunkki?

      Nubirassa on v:n tai olisiko u:n muotoinen kolo takana ja kaksi koloa edessä (ne ovat noin viiden cm:n etäisyydellä toisistaan. Teen tietysti hirveän munauksen, kun käytän auton tunkkia renkaiden vaihtoon, mutta kuitenkin, Edessä tunkki kolojen väliin ja takana tunkki sen yhden kolon kohdalle. Toistaiseksi auto on pysynyt kasassa. Tiedä häntä, mitä piileviä vahinkoja olen jo saanut aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      49
      1258
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      13
      995
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      663
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      658
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      417
    9. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      409
    Aihe