Tupakointi, hiusten blondaaminen ja raskaus

En ole vielä raskaana, mutta suunnitelmissa se olisi. Kysyn siis tuosta tupakoinnista, kuinka vaarallista se vauvalle on? Onko joku polttanut raskaana ollessa, ja onko vauvalla ollut jotain ongelmia tai ilmennyt myöhemmin esim. allergioita tai muuta sellaista? Olen polttanut 13 -vuotiaasta (nyt olen 24 -v), ja todella pahasti koukussa. Muutaman kerran olen yrittänyt lopettaa tupakoinnin, mutta ei onnistu. Miten muut mammat on onnistuneet lopettamaan? Vai onko se niin vaarallista? Blondaan myös hiuksia tiheään koska vihaan juurikasvua, ja paljon on puhetta värjäyksen vaarallisuudesta, onko blondaaminenkin lopetettava raskauden ajaksi? Onko sekä tupakka että hiusten värjäys paha koktaili vauvalle? Kokemuksia, miten olette selvinneet ja miten vauva on selvinnyt?
4243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mä tosiaan toivon ettet tuu raskaaksi ennenku saat noi asiat oikeaan tärkeysjärjestykseen, urpo.
kohta mammat tulee sulle kertoo että polttivat askin päivässä läpi raskauden ja vauva elää jne.
Mutta kuinka moni myöntäis et oman tyhmyyden takia lapsella on nyt astma ja adhd? Voin sanoa että tosi moni kaveri polttanut ja nuo lapset eivät oo terveitä, vaikka ovat syntyneet normaaleina.
Hiusten värjäämisestä en sano sanaakaan, tuntuu niin mitättömältä tupakoinnin ohella.
ite oon pystynyt lopettaa ihan sillä, että mun sydän ei kestäis jos tappaisin oman lapseni tupakan takia, ja ennen raskauksia mulla myös ollut erittäin paha riippuvuus, ja nytkin taistelen jatkuvasti himoa vastaan, vaikka olen ollut jo kuukausia polttamatta.

Äänestä

itse kans aloin polttamaan 13vuotiaana ja raskaaksi tulin 21v.. ite olin kans tosi pahasti koukussa ja välillä mietin raskaus aikana että eihä se yks tupakka haittaa mitään.. mutta kyllä se haittaa.. ite sain lopetettua ilman mitään vippans konsteja.. ihan vaan aatellen että en halua lapselleni oman tyhmyyteni takia mitään sairauksia tai muita juttuja..! laitappas nyt ensimmäiseksi ajatus maailmasi kuntoon tupakan suhteen ennenku alat ees yrittämään lasta.. se 1:kään tupakka ei ole sen arvonen.. ite sain lopetettua ihan kokonaan, ja sitä tupakkaa teki mieli ihan koko raskauden ajan, mut en ainuttakaa sytyttänyt..

katsoppa nämä jaksot, jos saisit ajatus maailmasi kuntoon ja ajattelisit ensin tulevan lapsesi terveyttä..!! ei millään pahalla.. mut ihan oman lapsesi terveyttä ajatellen.. :)

http://www.ruutu.fi/ohjelmat/liv-d-sarja-raskaana-ja-rappiolla/tupakanhimoa

Äänestä

Minä myös aloitin aikoinaan tupakoinnin 13-vuotiaana ja 26 vuotiaana tulin ekan kerran raskaaksi. 13 vuotta tuli siis säännöllisesti poltettua. Itse en edes ajatellut kun plussasin että olisi mitään muuta vaihtoehtoa kuin lopettaa, se tuli kuin itsessään siinä vaiheessa kun raskaus varmistui.. Siinä kun on vastuussa toisen elämästä ja terveydestä niin miksi haluaisit ottaa sitä riskiä että vauvalle aiheutuu tuosta terveys ym. haittoja. Tiedän myös paljon äitejä jotka ovat polttaneet läpi raskauden ja minusta se on itsekästä.. Lopettaminen voi olla hyvin vaikeaa, mutta siinä onnistuu jos oikeasti se lapsi on sulle tärkeintä. Tsemppiä!

Äänestä

Kyllähän aloittajan pitäisi ihan ilman kyselyjäkin tietää, että tupakka ON vaarallista sikiölle. Jos sinä poltat, sikiökin polttaa. Jokainen imu ja henkonen menee istukan kautta suoraan lapsellesi. Kukaan ei pysty sinulle sanomaan, minkälaisia ongelmia tupakasta lapselle aiheutuu. Toisille ei tule mitään, toisille voi tulla kasvun kanssa ongelmia tai sydänvikoja. Toisilla tupakan vaikutukset näkyvät vasta myöhemmin kuten kouluiässä oppimisvaikeuksina.

Jos tupakka (tai juurikasvusi) on sinulle tärkeämpi kuin tulevan lapsesi terveys, suosittelen unohtamaan, tai ainakin siirtämään, raskaussuunnitelmiasi. Aika paksua äidiltä tietoisesti vaarantaa oman rakastetun ja toivotun lapsen terveyden. Toki terveysongelmia voi tulla, vaikka äiti eläisi kuinka terveellisesti, mutta silti tupakan vaarojen kanssa ei ole leikkimistä.

Odota nyt ainakin muutama vuosi ja mieti sinä aikana, mistä kaikesta olet valmis luopumaan lapsesi takia. Niitä luopumisia nimittäin tulee lapsen syntymisen jälkeen vielä paljon lisääkin. Ja jos tupakka on sinulle noin suuri ongelma ainakin tällä hetkellä, kannattaa vauvahaaveita tosiaan lykätä.

Olen itse polttanut aikoinani yli 10 vuotta. Lopetin jo pari vuotta ennen kuin tulin raskaaksi. Tahdonvoima oli kova, enkä milloinkaan ajatellut lopettamisen olevan mahdotonta. Ei se tietenkään helppoa ollut, mutta haave omasta lapsesta vei kirkkaasti voiton tupakasta. Ei kannata uskotella itselleen "olevansa niin pahasti koukussa" ettei pysty lopettamaan. Niin pahaa koukkua ei olekaan etteikö pystyisi, jos asiaan saa riittävästi apua (esim. korvaustuotteet, akupunktio) ja on kovaa tahtoa. Itse lopetin vain tahdonvoimalla. Mieheni lopetti kun plussasin ja hän on lopettanut korvaustuotteiden avulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva äippä kirjoitti:

En ole vielä raskaana, mutta suunnitelmissa se olisi. Kysyn siis tuosta tupakoinnista, kuinka vaarallista se vauvalle on? Onko joku polttanut raskaana ollessa, ja onko vauvalla ollut jotain ongelmia tai ilmennyt myöhemmin esim. allergioita tai muuta sellaista? Olen polttanut 13 -vuotiaasta (nyt olen 24 -v), ja todella pahasti koukussa. Muutaman kerran olen yrittänyt lopettaa tupakoinnin, mutta ei onnistu. Miten muut mammat on onnistuneet lopettamaan? Vai onko se niin vaarallista? Blondaan myös hiuksia tiheään koska vihaan juurikasvua, ja paljon on puhetta värjäyksen vaarallisuudesta, onko blondaaminenkin lopetettava raskauden ajaksi? Onko sekä tupakka että hiusten värjäys paha koktaili vauvalle? Kokemuksia, miten olette selvinneet ja miten vauva on selvinnyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu