En edes ymmärrä onko mitään rahallista hyötyä siitä että eroaa kirkosta?
Pelkkää tyhmää "pilkkupelleilyä"!
Jos saisin kuukaudessa edes vähän ruokarahaa siitä että eroaisin, niin sillonhan siinä olisi jotakin hyötyäkin.
Miksei voisi kuulua kirkkoon niinkuin yleensäkkin ihmiset ovat suomessa kuuluneet?
Uskossa eläminen on toisenlainen juttu kuin kuulua kirkkoon!!!
Suomessa vain yleensä siihen kuulutaan.
tyhmää
5
349
Vastaukset
- Kerberos
..."Miksei voisi kuulua kirkkoon niinkuin yleensäkkin ihmiset ovat suomessa kuuluneet?
Uskossa eläminen on toisenlainen juttu kuin kuulua kirkkoon!!!
Suomessa vain yleensä siihen kuulutaan."...
Tosi sekava selitys. Annoit itse vastauksen siihen mitä kysyit. - Jori Mäntysalo
Onhan siitä toki rahallista hyötyä, jos on verotettavaa tuloa. Prosentti tuloista vähintään, keskimäärin 1.3%. Ellei ole tuloja, ei tietysti mene veroakaan. Toisaalta pitää erota edellisen vuoden puolella, jotta säästyy veroilta. Eli siis "varmuuden vuoksi" pitäisi erota tulottomankin.
Tietenkään raha ei ole ainoa syy erota. On rehellisempää olla kuulumatta järjestöön, jonka oppeihin ei usko. - kirkosta
ja tienaan käteen ensivuonna 2500 mk enemmän.
sillä saa monta olutta ja aika monta tupakkiaskia..........
no se ei ollut syy. mutta noin tiedoksi - P.A. Kana
Jos miljoona kärpästä on sitä mieltä että p on hyvää??
-ontuva vertaus, mutta mikä sopii toiselle, ei välttämättä kaikille. Melkein kaikki kuuluvat kirkkoon, kun ei ole kysytty.
Tyhmää on tehdä jotain missä ei tunne olevan mieltä. - Typhon
"Miksei voisi kuulua kirkkoon niinkuin yleensäkkin ihmiset ovat suomessa kuuluneet?"
Kyse on yksilöstä. Minä olen eronnut kirkosta muutama vuosi sitten, koska omat näkemykseni maailmasta ja moraalista eivät astuneet yhteen kristinuskon kanssa. En myöskään hyväksynyt kristinukson toimintaperiaatteita ja nenille hyppiviä käännyttäjiä. Kirkollisveron kestäisi kevyesti, mutta mieti jos maksat veroa elämäsi aikana esim. kuusikymmentä vuotta, niin laskeppa nopeasti lopullinen summa, joka tulee kirkolle lahjoitettua. En halua olla missään tekemisissä tuon ikivanhan vitsauksen kanssa, joten en tietenkään halua myöskään sitä tukea.
Jos vieläkin ihmettelet, miksi en vain olisi antanut asian olla (eli olla välittämättä edellä mainitsemistani asioista) ja silti olla kirkon jäsen, voisit ehkä opiskella eettisiä arvoja henkilötasolla.
"Pelkkää tyhmää "pilkkupelleilyä"!"
Mielipiteitä saa toki olla, mutta pyydän sinua silti perustelemaan. Miksi ihminen ei saisi erota kirkosta? "Suomi nyt vaan on aina kuulunut kirkkoon" -ei riitä vastaukseksi, eikä vähiten sen vääryydestä.
Suomi ei edes ollut alunperin kristitty maa. Suomi oli pakanamaa, jossa metsänhenget, pirttitontut ja hiidet pitivät jalansijaa. Varmasti isoisoisoisäsikin tapasi jättää saunan hiillokselle perheen saunottua, jotta saunatontut voisivat vielä köllötellä kuumilla lauteilla. Olet myös ehkä kuullut siitä, että usein illallisten jälkeen tavattiin jättää hieman ruokaa pöytään ja kynttilät palamaan, jotta pirttitontut saisivat syödäkseen. Nämä olivat ehkä hieman naiiveja uskomuksia, mutta nämä eivät pyrkineet kahlitsemaan ihmistä vasten hänen tahtoaan, eikä pakottanut luopumaan maallisesta omaisuudestaan.
Suomi on ollut pakamaa, vanhat arvot kunniaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389