Keravan parkkivalvonta / prkleen pirkot !

Uittuuntunut yksilö

Kunnallinen parkkivalvonta on viimeaikoina muuttunut agressiivisempaan suuntaa.
En nyt sano osoitteita, mutta kaverille kävi niin, että ajoi pakunsa huoltoautolle osoitettuun tilaan kerrostalojen pihassa. Tekivät sähköduuneja. Tulivat paikalle ja pirkko väänsi lappua lasiin. Kun tiedusteltiin syytä, oli se se, että ruutu on varattu huolto-autolle. ! Haloo. Huolto-autoa ei siis saa pitää sille varatussa lokerossa, ellei siinä ole kissaa isompia firman logoja.
Lappua ei voi suoraan perua, vaan 0on tehtävä asiaankuuluva reklamaatio.

Itselläni on 2 täysin vastaavaa tapausta ja viimeksi kun kysyin pikeltä, että miten auto pitää merkata, jotta se täyttää huoltoauton tunnukset, oli ylimielinen vastaus, etteivät he ole velvollisia lukemaan lippuja ja lappuja tuulilasissa, vaan ainoa lupa on se, jos auton ympärillä on liikettä lastauksen, tai purkamisen suhteen.
Työkaluja ei siis saa hakea, eikä tarpeita, tai saa toki, mutta jostain vieraspaikalta. H_lvetti !!

Vielä muuan tuttuni sai muuttaessaan 2 sakkoa samalle päivälle samasta paikasta. Reklamoida saa, muttei jättää muutossa käytettävää autoa rapun eteen.
Eli; ota laatikko autosta, nosta se rappuun. siirrä auto luvalliselle paikalle, palaa ja vie laatikko muuton kohteeseen.

Kyllä tää on perseeks menny. Yksityisen sektorin rahan ahneuden tavallaan ymmärrän, ne tekee likaista bisnestä ihmisten unohduksilla, mutta tietyissä asioissa kyllä tiettyjen lievempien pelisääntöjen luulis toimivan, muttei toimi, ainakaan keravalla. Yhtä perceestä ku liikennevalot.

4

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen kypriintynyt

      Kyllähän tässä selvästi rankaistaan virka-aikana toimivien huoltomiesten ym. toimintaa. Suorastaan vaikeutetaan ammattien hoitamista.
      Itsekin teen sellaista duunia, että autoni seisoo 5-10 eri paikassa päivänmittaan.
      Pysähdyksissä 2- 20 min ja useasti on saanut parkille selitellä, vaikka on ns. ammattiauto ja yritän katsoa, ettei ainakaan pelastustiet tukkiinnu, mutta välillä ja varsinkin talvella se ei aina onnistu.

      Kiertäisivät iltaisin, niin rapsuis ainakin näille hupikuskeille, eikä meille työläisille.

    • P. Utkimies

      Huom ! Me tehdään niin, että kilometrien sijaan laskutetaan auton käyttömaksu.
      Tää käyttömaksu on mitotettu reilusti yläkanttiin juurikin sentähden, että yllätäviä lisäkuluja tulee, esim. kerrostalojen pihoillta, vaikka työajossa ollaankin ja nämä veloittamamme autonkäyttömaksut sitten reilusti kattavat nämä pirkkolaskut.

      Kerran tätä eräs killan alueen isännöitsijä meiltä tivasi, mutta perustelimme sen heidän omalla sopimuksellaan yksityisen parkkivalvonnan sopimuksella, josta väkisinkin tippuu meille turhia lisäkuluja.
      Huoltoautoa ei monissa tapauksissa voi jättää muualle, kuin rapun eteen, koska painaviakin tarvikkeita ja työkaluja joutuu nostelemaan rappuun ja takaisin ja auto toimii ikäänkuin liikuteltavana varaosa- ja työkaluvarastona.
      Tätähän eivät pirkot ja paavot halua ymmärtää, koska oma tulotaso on näistä veloituksista kiinni.

      Tässä vois sanoa, että artisti maksaa ja isännöitsijän kannalta; sitä saa, mitä tilaa.

    • huoltomies.

      Jep. Tänään sain sakot huoltoautolla. Onneks ekat moneen vuoteen.

      Täytyy tehä se reklamaatio ja kattoo auttaako.

      Onneks tilaaja oli keravan kaupunki, eli laskua turvotetaan se hävitty 40e .

      Vituttaa tällanen.

    • reklamoinut

      Terveisiä Kraavikille !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      107
      3219
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      96
      2464
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2006
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1540
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1520
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1425
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      937
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      932
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      856
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe