Keravan parkkivalvonta / prkleen pirkot !

Uittuuntunut yksilö

Kunnallinen parkkivalvonta on viimeaikoina muuttunut agressiivisempaan suuntaa.
En nyt sano osoitteita, mutta kaverille kävi niin, että ajoi pakunsa huoltoautolle osoitettuun tilaan kerrostalojen pihassa. Tekivät sähköduuneja. Tulivat paikalle ja pirkko väänsi lappua lasiin. Kun tiedusteltiin syytä, oli se se, että ruutu on varattu huolto-autolle. ! Haloo. Huolto-autoa ei siis saa pitää sille varatussa lokerossa, ellei siinä ole kissaa isompia firman logoja.
Lappua ei voi suoraan perua, vaan 0on tehtävä asiaankuuluva reklamaatio.

Itselläni on 2 täysin vastaavaa tapausta ja viimeksi kun kysyin pikeltä, että miten auto pitää merkata, jotta se täyttää huoltoauton tunnukset, oli ylimielinen vastaus, etteivät he ole velvollisia lukemaan lippuja ja lappuja tuulilasissa, vaan ainoa lupa on se, jos auton ympärillä on liikettä lastauksen, tai purkamisen suhteen.
Työkaluja ei siis saa hakea, eikä tarpeita, tai saa toki, mutta jostain vieraspaikalta. H_lvetti !!

Vielä muuan tuttuni sai muuttaessaan 2 sakkoa samalle päivälle samasta paikasta. Reklamoida saa, muttei jättää muutossa käytettävää autoa rapun eteen.
Eli; ota laatikko autosta, nosta se rappuun. siirrä auto luvalliselle paikalle, palaa ja vie laatikko muuton kohteeseen.

Kyllä tää on perseeks menny. Yksityisen sektorin rahan ahneuden tavallaan ymmärrän, ne tekee likaista bisnestä ihmisten unohduksilla, mutta tietyissä asioissa kyllä tiettyjen lievempien pelisääntöjen luulis toimivan, muttei toimi, ainakaan keravalla. Yhtä perceestä ku liikennevalot.

4

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen kypriintynyt

      Kyllähän tässä selvästi rankaistaan virka-aikana toimivien huoltomiesten ym. toimintaa. Suorastaan vaikeutetaan ammattien hoitamista.
      Itsekin teen sellaista duunia, että autoni seisoo 5-10 eri paikassa päivänmittaan.
      Pysähdyksissä 2- 20 min ja useasti on saanut parkille selitellä, vaikka on ns. ammattiauto ja yritän katsoa, ettei ainakaan pelastustiet tukkiinnu, mutta välillä ja varsinkin talvella se ei aina onnistu.

      Kiertäisivät iltaisin, niin rapsuis ainakin näille hupikuskeille, eikä meille työläisille.

    • P. Utkimies

      Huom ! Me tehdään niin, että kilometrien sijaan laskutetaan auton käyttömaksu.
      Tää käyttömaksu on mitotettu reilusti yläkanttiin juurikin sentähden, että yllätäviä lisäkuluja tulee, esim. kerrostalojen pihoillta, vaikka työajossa ollaankin ja nämä veloittamamme autonkäyttömaksut sitten reilusti kattavat nämä pirkkolaskut.

      Kerran tätä eräs killan alueen isännöitsijä meiltä tivasi, mutta perustelimme sen heidän omalla sopimuksellaan yksityisen parkkivalvonnan sopimuksella, josta väkisinkin tippuu meille turhia lisäkuluja.
      Huoltoautoa ei monissa tapauksissa voi jättää muualle, kuin rapun eteen, koska painaviakin tarvikkeita ja työkaluja joutuu nostelemaan rappuun ja takaisin ja auto toimii ikäänkuin liikuteltavana varaosa- ja työkaluvarastona.
      Tätähän eivät pirkot ja paavot halua ymmärtää, koska oma tulotaso on näistä veloituksista kiinni.

      Tässä vois sanoa, että artisti maksaa ja isännöitsijän kannalta; sitä saa, mitä tilaa.

    • huoltomies.

      Jep. Tänään sain sakot huoltoautolla. Onneks ekat moneen vuoteen.

      Täytyy tehä se reklamaatio ja kattoo auttaako.

      Onneks tilaaja oli keravan kaupunki, eli laskua turvotetaan se hävitty 40e .

      Vituttaa tällanen.

    • reklamoinut

      Terveisiä Kraavikille !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe