Sote uudistus on pelkkä kiristyskeino pakkoliitoksiin. Pakkoliitoksia alunperin ja nytkin ajetaan kokoomuksen ja demarien yhteistyöllä polittisen ylivallan kahmimiseksi. Kokoomuksen ja demarien, (apulaisena vihreät) poliittinen maali on eu- ja umj-ideologia.
Kepupuolue on heille liian suuri maakunnissa.
Suuret keskuskaupungit ovat yliinvestoineet ja velkaannuttaneet itsensä konkurssien partaalle kerskarakentamisillaan, odottaessaan kokoomuksen ja demarien lopullista suurvoittoa. Nyt ne persaukisina epätoivoisesti yrittävät pakkoliitoksia lähikuntiin, kun perseet on auki ja äänestäjätkin äänestävät väärin.
Kepupuolue on heille liian suuri maakunnissa.
Suuret keskuskaupungit ovat yliinvestoineet ja velkaannuttaneet itsensä konkurssien partaalle kerskarakentamisillaan, odottaessaan kokoomuksen ja demarien lopullista suurvoittoa. Nyt ne persaukisina epätoivoisesti yrittävät pakkoliitoksia lähikuntiin, kun perseet on auki ja äänestäjätkin äänestävät väärin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kokoomus on mammuttitautinen ja ahne. Demarit ovat fedralisteja ja demarit ovat Paavo Lipposen takia äärioikeistolaistuneet.
Kokoomuksen aikana hvyvinvointiyhteiskunta on rapautettu ja rapautetaan loputkin ahneuden kitaan.
kuntaliitoksien syyt lyhyesti;
EI OLE VARAA! MEILTÄ LOPPUU RAHAT! MAAILMA MUUTTUU!
ei ole mitään järkeä yrittää pitää yllä kaikkia palveluita 300 kunnassa
ympäri Suomea. Siellä on jotain 5000-10.000 ihmisen pikku kyliä,
EI MITÄÄN JÄRKEÄ. Joka paikassa oma terveysasema jne.
ETTEKÖ TE TOLLOT TAJUA?!
SOTE uudistus on PAKKO tehdä ja se tapahtuu, ihan varmasti
ennenmin tai myöhemmin. Kun ei ole vaihtoehtoa.
Kyse ei ole "kerskarakentamisesta" vaan isosta rakennemuutoksesta.
Työt, ja ihmiset muuttavat kasvukeskuksiin, maaseutu kuihtuu ja
ne kaupungit, joilla ei ole tarjota koulutuspaikkoja,eikä töitä, kuihtuvat.
TAJUATKO
Pöh! Rahat ei lopu MIHINKÄÄN, jos nää nuijat ei jakelis (varsinki rikkaille!) useemman kerran vuodessa veroalennuksia, ja verovarat suunnattais niihin kohteisiin, mihin ne on alunperin tarkotettukin! Yritystuet, EU-jäsenmaksut ja muut persaukisten EU maitten tuet, valtionvelan korot ja kehitysapumäärärahat tekee yhteensä jo tollasen 15 miljardia per vuosi! Funtsippas, mitä kaikkee kivaa tolla rahakasalla sais aikaan SUOMESSA ja tavan suomalaisille?
mihin,miten ja miksi rahat ja varat on törsätty jos kerran loppuu? syyt ensin esiin.
onko kuntia kehitetty väärin ja keiden toimesta? syylliset esiin ja maksamaan.
nyt tarvitaan älyllistä joustavuutta eri kokoisten kuntien ja alueiden välillä,ei ole
mistään muusta kyse.
jousto pitää "elää" koko ajan ihmisten iän,työn ja tarpeiden mukaan. yksinkertaista.
tarpeettomat päällekkäis toiminnot pois ja asioihin muutoksia em. tavalla.
kuntaraja ei saa olla este järkitoimiin ja palveluiden saamiseen mahdollisimman helposti,edullisesti ja tehokkaasti kaikille ihmisille mahdollisimman tasapuolisesti.
kunnat saa olla aluenimineen,mutta joustavuus kaikissa asioissa lähikuntien ja -alueiden välillä tulee muuttua.
kaikkia "nykykuntia" ei tarvita,se on ollut aina totuus.
nyt hoidetaan ihmisten asioita,ei kuntien,kunta on vain aluenimi paperilla ja rajoina maastoissa.
kuntaherroja pois,tittelit pois,järki käteen ilman byrokratiaa.
mieletön säännösten ja lakien sorvaaminen jatkuvasti lisää on pilannut koko systeemin täysin,jota eu sotkee mahdollisimman paljon,vaikka maan asiat ei kuulu sinne pätkääkään.
eu-kiima tulee lopettaa ja ero heti huomenna. maailma ei palaa ennalleen eu:n myötä,niin vain tässä ajassa asiat toimii.
ei ole mitenkään perusteltavissa että kaikenmaailman pikkukylissä pitäisi olla samat palvelut kuin isoissa kaupungeissa!
Helsingissä on lukuisia ASUINALUEITA missä on enemmän ihmisiä,
enemmän ostovoimaa ja enemmän veroeuroja kuin 150 Suomalaisessa
"kaupungissa" pitkin maakuntia.
Se ei vaan ole järkevää eikä mahdollista.
Ei maaseutua pidä väkisin yrittää pitää pystyssä
Joo muuten hyvä, mut oit sä koskaan funtsinu SITÄ, että esmes SAIRAIDEN osuus per väkimäärä on öbaut vakio?
(nojoo ok ok, jonu flunssa ny saattaa tarttuu vähä helpommin Kontulassa ku Kainuussa, mut se ny harvemmin vaatii sairaalahoitoa? Ja kovin kummosia muita tartuntatautiepidemioita *koputtaa puuta* Suomessaha ei o pitkään aikaan ollutkaan?)
Jotenka: 10 000 asukkaan kunnassa lääkäreitten ja hoitohenkilökunnan määrä suhteessa asukasmäärään on täten melkolailla sama, kun vaikkapa nyt sit helsingissä! Eikö vain? Ainoastaan tilojen rakentaminen on rasittavampaa pienemmän kunnan kukkarolle, mutta toisaalta tontit ja itse rajentaminen näissä on huomattavasti halvempaa kuin Helsingissä!
Joten mitähän tämä SOTE sitten loppupeleissä uudistaa? No ainakin SEN, että pienissä kunnissa jää lääkäreitä ja hoitajia iso liuta työttömäksi! Näinhän tämä kokoomus tähän maahan näitä työpaikkoja luo?!? :)
hei tollo, eihän ne lääkärit ole työttömäksi jäämässä, vaan palvelut
SIIRTYVÄT, samoin lääkärit ja potilaat.
Lisäksi, nythän ONGELMA saada henkilökuntaa kaikenmaailman
hikikuntiin pitkin kainuun metsiä, kuka sinne haluaa? Ei kukaan!
Asukkaille jää vaihtoehtoja;
a) muuta lähemmäksi isompaa keskusta
b) pidemmät matkat hoitoon
Kukaan ei vaadi tyrjän kuntaan sairaaloita, eikä mitään, metroja. Pieni kunta haluaa pitää 40-oppilaan koulunsa ja pikkukirjastonsa ja oman päätösvaltansa siitä, mistä terveyspalvelunsa hankkii. Tyrjän kunnassa tiedetään, että suurkeskusisäntäkunta sadan kilömetrin päässä lakkauttaa koulumme ja kirjastomme heti. Naapurikuntaliitoksista tuo totuus on nähty.
40 oppilaan koulu ja pikkukirjasto?
Mutta jos teillä ei ole siellä RAHAA siihen, vaan kunta köyhtyy ja velkaantuu.
Meillä on 400 oppilaan koulu ja "isokirjasto".
Juuri tuollaiset eivät vaan enää ole elinvoimaisia
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/137376-eu-vaatii-yksityistamaan-kuntien-vesihuollon-jne-ollaanko-taas-eu-kriittisia
suurin syy lienee tässä, kaikki pitää yksityistää, lieneekö se
kannattavaa pienissä kunnissa, yhteisöt haluaa rahaa, paljon,
pienissä kunnissa sitä on vähän, ja ihmiset köyhiä.
Tällehhän kaikki pahasti haisee. Kaivossalueiden ulkomaiseen omistukseen myynti on yksi esimerkki. Finnairin ja vr-rän yksityistäminen edistyy vinhaa vahutia myös. Ensin kyllösellä teetetään rataremonttia, että veronmaksajien rahoilla rataverkko saadaan kuntoon ja sitten myydä pätkäytetään suitsait sukkelaan.
sudet on yksityistettävä. se on kannattavaa liiketoimintaa.
No perimmäinen syyhän on tietty EUn enenevä liittovaltiokehitys! Suurempia kuntakokonaisuuksia on sitten iisimpi taivutella EUn enevään määräysvaltaan. Varsinkin kun sadoista Kepu-vetoisista pikkukunnista ei varmalla pysty sanomaan, että onko Kepu tällä kertaa EU myönteinen, vai vastainen?
kokkare-kepuli touhua. kaikki ovat yhtä sekaisin kunta- ja so-te asioista.
suomessa vain 2-3 naista tajuaa näköjään asian ja he ovat kati myllymäki,tarja kauppila ja ehkä osin hanna tainio. nämä naiset oli a-tolkin mahtava ja käytännön järkisin tajuissaan oleva porukka.
muilta en ole mitään normaali järkistä kuullut.
pahin on guseninan maria, 100% höpöttjä,ei missään nimessä sovi asioiden suunnitteluun ja hoitoon. paras paikka hänelle on rokkiradion toimittaminen.
kuseniina pyrkii tekemään sitä, mitä euroeliitti vaatii.
Guzeniina on pahimman luokan poliittinen broileri, jota viedään kun Karpelaa edellisissä hallituksissa! Sen takiahan tämäkin paikkansa sai? Ollakseen joku Risikon lemmikki?
guseniin 100% väärä hlö asiassa,ulos ja heti. se on puhekone,jolta äly&taju puuttuu
lähes kokonaan ja ymmärrän aikaisempien hommien ja kokemuksen perusteella näin olevan.