Lumpeen juurakko

Sianlihan ystävä

Kysyn paremman puutteessa tällä aihealueella: Tietääkö kukaan, voiko lumpeenjuurakoita käyttää sikojen ruokintaan? Nehän ovat tietääkseni perunan tapaan varsin tärkkelyspitoisia.Onko niitä jossakin päin Suomea syötetty sioille ja millä tuloksella?

Jos niiden käytöllä ei ole haittavaikutuksia, niin keljuttaapa vielä jälkikäteen suuresti, ettei niitä silloin köyhänä aikana, jolloin lähes kaikki, joilla oli mahdollisuus, yrittivät kasvattaa omaa sikaa, huomattu yleisesti käyttää. Silloinhan jopa lepänlehtiä riivittiin sikojen ruuaksi. Samaan aikaan meidän tuhansien järvien Suomessa olsi ollut tonnikaupalla tärkkelyspitoisia lumpeenjuurikoita köyhien siankasvattajien ilmaisina rehuvarastoina.

0

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        109
        2260
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        896
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        70
        882
      4. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        22
        862
      5. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        835
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        548
        781
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        80
        697
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        660
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        600
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        561
      Aihe