siis oikea, joka on varustettu poliisin valtuuksilla. Voisi olla esim poliisikoulua käyvä tms. Tällöin olisi selkeä oikeus voimakeinojen käyttön ja häirinnästä yleisellä paikalla, eli koulussa rapsahtaa joka kerta sakot. Tupakointi alaikäisenä koulun alueella, sakot.
Kiusaaminen-sakot. Kun sakkoja kertyy tarpeeksi ja merkintöjä riittävästi, alkaisi nämä käydä luottotietoihin ja esim kännykän saaminen hankaloituu.
eiköhän kuri palaudu ja jonkilainen kunnioitus kanssaihmiseen, kuten muihin oppilaisiin lisäänny
Kiusaaminen-sakot. Kun sakkoja kertyy tarpeeksi ja merkintöjä riittävästi, alkaisi nämä käydä luottotietoihin ja esim kännykän saaminen hankaloituu.
eiköhän kuri palaudu ja jonkilainen kunnioitus kanssaihmiseen, kuten muihin oppilaisiin lisäänny
Vastaukset 6
Vanhimmat
Neljäsataa vuodessa Helsingissä niin pahaa häiriköintiä että opettaja tekee ilmoituksen. Montakohan poliisia tarvittaisiin
Määrä joka tapauksessa pitää kertoa kolmella jotta saadaan käsitellyksi vanhempien rikosilmoitukset kun "kullannuppujaan" on kohdeltu kaltoin
Voisi yrittää ensialkuun kitkutella KAKSINKERTAISTAMALLA poliisien määrä?
Poliisiasemat pitäisi siirtää kouluille. Putkatilaa varattava paljon
oisko tommonen poliisin-järjestysmiehen-vahtimestarin kombinaatio toimiva.nimi vois olla vaikka koulunjärjestysmies.kyseisen/kyseisten heppujen toimenkuva olis seuraava.
-koulualueen yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpito.
-JOS olis rauha maassa,voisivat tehdä kiinteistönhoito ym. hanttihommia mitkä jokatapauksessa täytyis jonkun tehdä.
-häiritsevän oppilaan poisto luokasta/koulusta/koulualueelta.kun oppilas ei suostu poistumaan opettajan toimesta niin nämä heput tulevat apuun.ensin sovittelevasti.jos ei sana tehoa niin sitten "hellästi nippuun" ja pois.ehdottomasti ei mitään aseita.(ainakaan julkisesti).
-oppilaiden apuna eritilanteissa.vaikkapa semmosessa että opettaja käy oppilaan päälle eli pimahtaa.voihan sekin olla mahdollista jos ei ole kuunnellut kuin vaikka 15vuotta vittuilua työpaikalla.
-koulukiusaamisen vähentäjinä
> JOS olis rauha maassa,voisivat tehdä kiinteistönhoito ...
hyvä ehdotus. Koulukiusaamisen laajuuskin kertoo kouluhallinnon nykytason
ONHAN NÄILLÄ ISOILLA SIOILLA HENKI VARTIAT JA KAIKKI.NIIN MIKSEI PIENILLÄ LAPSILLA.KUN TEINIT KIUSAA HEITÄ.