Stalinille liputuspäivä Suomeen

Generalissimus tapatti enemmän venäläisiä kuin kukaan muu yhteensäkään, eikö tämä oikeuta omaan liputuspäivään 3. huhtikuuta, Isä Aurinkoisen syntymäjuhlana.
9101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

myös lähes kaikki Suomesta Neuvostoliittoon muuttaneet kommunistit 1930-luvulla.

Stalin ei pitänyt maanpettureita luotettavina, Kuka pitäisi.

Äänestä

Onhan täällä vielä noita vanhoja r,ssän p.rseen imijöitä , että eiköhän sekin järjästy .

Äänestä
  • tainnut ymmärtää viestiä.

    Well, don´t kill the messenger,,,

    Äänestä

  • Joku ei taas kirjoitti:

    tainnut ymmärtää viestiä.

    Well, don´t kill the messenger,,,

    Kyllä nyt se ymmärrys on toisin päin . Mitä haet , pystytkö kertomaan ?

    Äänestä

  • yksityisyrittäjä kirjoitti:

    Kyllä nyt se ymmärrys on toisin päin . Mitä haet , pystytkö kertomaan ?

    Laita lipun tankoon aina 18.12. En sano kuin harvoille, että Josif Vissarionitsin syntymän kunniaksi liputan.

    Äänestä

  • yksityisyrittäjä kirjoitti:

    Kyllä nyt se ymmärrys on toisin päin . Mitä haet , pystytkö kertomaan ?

    tappaa tai orjuuttaa kaikki suomalaiset, isäni mukaan lukien. EPÄONNISTUI. Mutta tappoihan maanmiehiään miljoonittain. Oliko 20 miljoonaa, vai jäädäänkö odottaan seuraavaa Barcan matsia? Ei saa unohtaa - liputetaan. Hyvät pelit on muuten tiedossa: on Espanja vastaan Saksa. Pakko kattoo. Eläkä sinäkään aivojas käytä, kelaa vaan.

    Äänestä

  • myös pappissukua kirjoitti:

    Laita lipun tankoon aina 18.12. En sano kuin harvoille, että Josif Vissarionitsin syntymän kunniaksi liputan.

    Stalinia muistellen

    http://www.youtube.com/watch?v=rW2kK_e5zk8&NR=1&feature=endscreen

    Stalin oli viedä Leninin antaman itsenäisyyden ??? Stallarit tuumivat

    NL: ottaja antaja, kananpaskan kantaja.

    Äänestä

pysty vaikka saattas yrittääkin. Jaa Putiniko rikollinen? Ei varppina, hieno mies kiireestä kantapäähän. Antaa vain palkollisten röhvätä kätensä vereen.

Äänestä

Jossainpäin Venäjänmaata on varastoituna joukoittain Isä-Aurinkoisen patsaita.

Voisiko valtio ostaa /vaihtaa jopa saada lahjaksi, NL-ystävyytemme muistoksi, muutaman kymmentä patsasta.

Uusia presidenttejä tulee ja patsaita tarvitaan.
Esim. pres. T. Halosen patsas syntyisi halvalla Stalinista vain pää uudelleen muotoilemalla ja nimikylttiä vaihtamallla.
Ahtisaari on hieman lyhyenläntä ja Koivisto on liian pitkä ja hoikka, mutta Niinistö ehtii vielä muotoutua.

Kekkosen patsas Kajaanissa (suuri aika = kierrepas ka) on suuri loukkaus, sekin voitasi vaihtaa Stalinin rungolle. Vain uusi pää tarvitaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ensio Jäynälä kirjoitti:

Generalissimus tapatti enemmän venäläisiä kuin kukaan muu yhteensäkään, eikö tämä oikeuta omaan liputuspäivään 3. huhtikuuta, Isä Aurinkoisen syntymäjuhlana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu