Olen hankkimassa uutta, isompaa terraariota kun Viljakäärmevauvani on kasvanut isommaksi. Uusi terraario on n. 150 litrainen, ja perusasioiden, elivesikupin, lämmittelypaikan etc. lisäksi pohdinkin nyt muuta sisustusta.
Eläviä kasveja? Suositellaanko? Voiko vaikkapa jotain pientä (myrkytöntä tietenkin) köynnöstä laittaa kasvamaan kiipeilypuiden lomaan? Entäpä vaikka kalliokukat sisustuksena?
Silkkikukat kun ovat sen verran teennäisen ja ikävän näköisiä ainakin minun silmääni.
Nostavatko kasvit lämpötilaa/ilmankosteutta liikaa, vai ovatko ne ok? Vai onko jokin muu elämääsuurempi syy, ettei niitä tulisi käyttää sisustamiseen?
Terraarion sisustusneuvoja
3
310
Vastaukset
- elaphe guttata
Viljan terraan voi laittaa kasveja, ne tuovat kosteutta mukavasti lisää, ei siis liikaa, ainakaan mun viljani terrassa. Mulla ei tosin ole kuin yksi anopinhammas, mutta se onkin kestävä ja sitä ei tarvi kuin noin kerran kuukaudessa kastella. Joskus kokeilin rönsyliljaa, mutta käärme makasi sen hengiltä :) Eli ei mitään liian hentoa, eikä tietenkään mitään piikikästä. Kultaköynnös on myös hyväksi havaittu, jos terraan voi köynnöstä laittaa valumaan, esim kalloiseinää pitkin.
Jos käärmeesi on kovin pieni, niin siihen voit varautua, että saat kohtauksia, kun uskot kärmeksen karanneen ja sitten löydät sen kukkapurkin pohjalta mullan ja juurien alta :)
Eli päästä luovuus irti sisustuksessa- Carkki
Aloin jo olla hiukkasta vaille varma, ettei kukaan viitsi kommentoida... Ovatko kasvisi erillisessä ruukussa vai kasvatettuna kiinni muihin sisutusmateriaaleihin/pohjukseen?
- elaphe guttata
Carkki kirjoitti:
Aloin jo olla hiukkasta vaille varma, ettei kukaan viitsi kommentoida... Ovatko kasvisi erillisessä ruukussa vai kasvatettuna kiinni muihin sisutusmateriaaleihin/pohjukseen?
Purkeissa ehdottomasti, ei ne kasvit viihdy, jos ne juurruttaa pohjamatskuun ja mä käytän viljallani mörttiröpöä, joka tuntuu parhaimmalta ja helpoimmalta pohjalla.
:) viitsin kyllä vastailla kärmes-asioissa, jos vain tämä yhteys toimisi muutoin kuin kerran kahdessa viikossa. Voit laittaa mulle mailiakin, jos vielä jotakin vinkkiä tahdot tai muuten vaan :) [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746