http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013041316893506_uu.shtml
"Poliisilla meni puolisen vuotta ennen kuin se sai epäiltyjen henkilöllisyyden selville kansainvälisten kyselyjen ja teknisten tutkimusten avulla."
"Poliisilla meni puolisen vuotta ennen kuin se sai epäiltyjen henkilöllisyyden selville kansainvälisten kyselyjen ja teknisten tutkimusten avulla."
Vastaukset 28
Vanhimmat
toinen oli Vladi Puti ja toinen oli Aku Ankka
Samaisesta IL:n uutisesta:
”Poliisin mukaan nainen oli tavannut noin 25- ja 45-vuotiaat miehet ja mennyt heidän kanssaan asunnolleen. Nainen teki seuraavana päivänä rikosilmoituksen poliisille.
- Naisen mukaan hänet oli raiskattu, kun hän oli ollut tiedottomassa tilassa, sanoo rikoskomisario Jyri Hiltunen Helsingin poliisin väkivaltarikosyksiköstä.”
Ja minkähän takia nainen oli joutunut tiedottomaan tilaan? Alkoholin? Vai onko Suomessa jokin tällaista vegetatiivista tilaa aiheuttava poikkeuksellinen tautiperimä?
Surullista, että useat suomalaiset naiset juovat itsensä sellaiseen kuntoon, jossa harkintakyky pettää täysin. Tällaisella toiminnalla aiheutetaan itselle tahallisesti elinikäinen trauma - tässä tapauksessa raiskauksen muodossa.
Tätä aloitusta ei olisi ilmestynyt tälle palstalle, mikäli raiskaajina olisi ollut kaksi suomalaismiestä. Osaako ketjun aloittaja tai joku palstalaisista kertoa, miksi raiskauksista ylipäätään keskustellaan täällä?
kuullut koskaan ns. tyrmäystipoista tai muista huumaavista aineista, joilla uhri saadaan nopeasti täysin tiedottomaan tilaan?
Inhoan kaikenlaisia raiskaajien ymmärtäjiä ja selittelijöitä.
Mamujen tekemät joukkoraiskaukset voidaan hyvin käsitellä tällä palstalla, koska ne kohdistuvat poikkeuksetta kantasuomalaisiin, (vai tietääkö joku muunlaista tapausta?)
Niinpä niillä saattaa hyvinkin olla rasistinen motiivi.
Ainakin Amerikassa kaikki valkoisten kartanonomistajien aikoinaan tekemät mustien palvelijoiden raiskaukset mielletään rasistisiksi, niin miksei tämä ajatus toimisi myös toisinpäin?
et siis ole: ”kuullut koskaan ns. tyrmäystipoista tai muista huumaavista aineista, joilla uhri saadaan nopeasti täysin tiedottomaan tilaan?”
Kyllä olen kuullut. Tyrmäystippoja laitetaan erityisesti alkoholijuomiin.
et siis ole: ”Mamujen tekemät joukkoraiskaukset voidaan hyvin käsitellä tällä palstalla, koska ne kohdistuvat poikkeuksetta kantasuomalaisiin, (vai tietääkö joku muunlaista tapausta?)
Niinpä niillä saattaa hyvinkin olla rasistinen motiivi.”
Tuosta rasistisesta motiivista Suomessa tapahtuneissa raiskauksissa tarvitsemme lisää tutkimustietoa. Tähän mennessä tutkijat ovat eri mieltä jo olemassa olevista raiskaustilastoista:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011102414630021_uu.shtml
et siis ole: ”Inhoan kaikenlaisia raiskaajien ymmärtäjiä ja selittelijöitä.”
Se ei raiskauksia estä, eikä liioin raiskattua auta, jos toteamme vain, että raiskaus on Suomessa kielletty ja piste.
voimme siis päätellä, että mamunaisia raiskataan eniten, koska 90 prosenttia heistä on muutenkin perheväkivallan uhreja.
Tapaukset vain eivät koskaan tule viranomaisten tietoon.
Sinä osaat päätellä rivien välistä, että maahanmuuttajanaisia raiskataan eniten, vaikka tapaukset eivät ole tulleet vielä viranomaistenkaan tietoon? Mihin perustat olettamuksesi?
Poliisiammattikorkeakoulun tiedotteen 60 / 2007 mukaan maahanmuuttajanaisiin kohdistuneista väkivallanteoista vuonna 2005 oli lähes 60 % lähisuhdeväkivaltaa eli usein puolison aiheuttamaa väkivaltaa. Sen sijaan poliisin tietoon tulleissa raiskauksissa tekijä oli useimmiten tuntematon. Maahanmuuttajanaisiin kohdistuneista seksuaalirikoksista vuonna 2005 oli raiskauksia 21 kpl ja niiden osuus 25,9 % kaikista seksuaalirikoksista, joita oli yhteensä 79 kpl. Törkeitä raiskauksia oli tämän lisäksi 1 kpl (1,2 %).
http://www.poliisiammattikorkeakoulu.fi/poliisi/poliisioppilaitos/home.nsf/files/maahanmuuttajanaiset%20v%C3%A4kivallan/$file/maahanmuuttajanaiset%20v%C3%A4kivallan.pdf
"– Arvioisin jopa, että yli 90 prosenttia kaikista Suomessa asuvista maahanmuuttajataustaisista naisista on kokenut väkivaltaa jossakin muodossa, Nurmi sanoo.
– Luvussa ovat mukana vain ne, jotka ovat tuoneet asian esiin. On harvinaista, että avioliitossa tapahtuva raiskaus miellettäisiin rikokseksi, huomauttaa Voimavarakeskuksen johtaja Natalie Gerbert.
Nurmen arvio perustuu siihen, että iso osa naisista tulee ns. kolmansista maista, joissa väkivalta ei ole rikos."
Suuri väkivaltaa kokeneiden maahanmuuttajataustaisten naisten määrä näkyy myös turvakotien toiminnassa.
– Turvakodin asukkaista reilut 33 prosenttia on maahanmuuttajataustaisia, kertoo Pääkaupungin turvakodin toiminnanjohtaja Karola Grönlund.
Avo- ja asumisyksikön asiakkaista vastaava luku on 65–70 prosenttia."
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/112920-valtaosa-maahanmuuttajanaisista-vakivallan-uhreja
Ja kun on tiedossa, ettei ns. rikkaammissa kulttuureissa edes tunneta avioliiton sisällä tapahtuvaa raiskausta, ja kun kaikki tilastot todistavat näihin samoihin kulttuureihin kuuluvien miesten raiskaavan eniten myös suomalaisnaisia, ovat johtopäätökset selvät.
Montako somalinaista kantasuomalaiset miehet ovat raiskanneet?
Onko vastaus pyöreä 0???
Miten tämä voi olla mahdollista? Olemmehan me niin rasistisiakin!
Niinpä niin...
perusteet: ”Ja kun on tiedossa, ettei ns. rikkaammissa kulttuureissa edes tunneta avioliiton sisällä tapahtuvaa raiskausta…”
Niin miksihän ei tunneta? Miksi se tunnetaan mielestäsi paremmin maahanmuuttajien välisissä avioliitoissa tai avioliitoissa, joissa toinen on maahanmuuttaja ja toinen suomalainen?
perusteet: ”…ja kun kaikki tilastot todistavat näihin samoihin kulttuureihin kuuluvien miesten raiskaavan eniten myös suomalaisnaisia, ovat johtopäätökset selvät.”
Kierrät nyt kuin kissa kuumaa puuroa. Mitä tarkoitat tällä ”näihin samoihin kulttuureihin kuuluvilla miehillä”? Esitä minulle nuo mainitsemasi ”kaikki tilastot”, jotka tukevat väitteitäsi.
Ei tunneta, koska islamin mukaan vaimon on oltava aina valmiina miestä varten, eikä raiskaus ole sen takia mahdollista.
Tilastojen mukaan maahanmuuttajaryhmistä eniten raiskaavat afganistanilaiset ja yleisin raiskaajan nimi oli Muhammed.
Tilastoja raiskauksista löydät esim. Tilastokeskuksen tai Hommaforumin sivuilta.
Sanot "Miten tämä on mahdollista" kysymykseen "Onko vastaus pyöreä 0?" ilman että olet saanut vastaustakaan!
Kun me olemme niin rasistisia...
perusteet: ”Ei tunneta, koska islamin mukaan vaimon on oltava aina valmiina miestä varten, eikä raiskaus ole sen takia mahdollista.”
Ihanko totta?!
Mainitsemasi periaate oli mahdollista kaikkien uskontokuntien edustajien keskuudessa Suomessa aina vuoteen 1994 saakka, jolloin raiskaus avioliitossa kriminalisoitiin. Tämän jälkeen syrjähypyissä, sukupuolitautitartunnoissa ja avioeroissa on tapahtunut roima nousu, joille ei loppua näy.
perusteet: ”Tilastojen mukaan maahanmuuttajaryhmistä eniten raiskaavat afganistanilaiset ja yleisin raiskaajan nimi oli Muhammed.
Tilastoja raiskauksista löydät esim. Tilastokeskuksen tai Hommaforumin sivuilta.”
Tuolla Hommaforumilla on jos jonkinmoista tilastoa, sillä harrastuneisuutta siellä ainakin esiintyy. Tutkimuksellisesti Hommaforum on hyvä silloin, jos haluaa kartoittaa esimerkiksi perussuomalaisten asenteita ja maahanmuuttovastaisuutta tai rasismin ilmenemistä Suomessa. Itse suosittelisin ihmisiä käyttämään raiskaustilastojen ja myös muiden rikosten tutkimiseen mieluummin Tilastokeskusta:
http://pxweb2.stat.fi/Dialog/varval.asp?ma=045_syyttr_tau_108_fi&ti=Rangaistukset+kansalaisuuden%2C+asuinpaikan+ja+rikoksen+mukaan%2C+2005%2D2009++%28k%E4r%E4j%E4oikeudet%2C+hovioikeus+ensimm%E4isen%E4+oikeusasteena%2C+rangaistus%2Dm%E4%E4r%E4ykset+ja+rikesakot%29&path=../Database/StatFin/oik/syyttr/&lang=3&multilang=fi
Tilastokeskuksen sivuilta saa tietoa mm. raiskaajien kansallisuuksista vuosilta 2005–2009, mutta ei sentään yleisintä raiskaajan nimeä! Ei Tilastokeskus kuitenkaan mikään henkilörekisteri ole, vaikka hommalaiset sellaista omiin tarkoituksiinsa näyttävät rakentavankin.
Tähän loppuun vielä kysymys. Onko nimi ”Sami” mielestäsi suomalainen vai ns. musliminimi? Hommaforumilla asiasta näytti olevan kiistaa. Osaatko sinä ratkaista pulman niin, etteivät tilastot vääristy?
http://hommaforum.org/index.php/topic,43057.300.html
Mukailen hommalaisten Sami-probleeman sekä Moverin ja Humanist1:n rasismimääritelmät seuraavasti:
Rasismia on se, jos tilastoja suurennellen bosnialainen Sami merkitään raiskaajaksi, vaikka suomalainen Sami on raiskaaja.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11337921
"Mainitsemasi periaate oli mahdollista kaikkien uskontokuntien edustajien keskuudessa Suomessa aina vuoteen 1994 saakka.."
Siinäpä se ero. Joudut kaivelemaan historiaa, kun etsit perusteluja nykyislamin kammottavuuteen. Tuntuu siltä, että puolustelet avioliiton sisällä tapahtuvaa raiskausta.
Onko nimi ”Sami” mielestäsi suomalainen vai ns. musliminimi?
vastaus hommasta:
"Päätelmät taustoista tehty kaikkien niiden tietojen perusteella, mitä tuomiolauselmissa on.
Esim. Tarmolla ja Samilla todella "ei-suomalainen" sukunimi. Jevgenin sukunimi harvinainen, mutta muutamilla "kantiksilla" esiintyvä, siksi en laskenut "mamuihin".
Nimiä googlattu, katsottu fonectasta, naamakirjasta ym..."
Ja vaikka Sami olisikin supisuomalainen, ei se poista sitä faktaa, että viime vuonna yleisin raiskaajan nimi oli Mohammed tai Muhammed.
Lopuksi vielä faktaa raiskauksista:
"2006–2009 raiskauksesta tuomituista 34 prosenttia oli ulkomaalaisia. Luvut ovat pysytelleet samalla tasolla vuosia, vaikka ulkomaalaisia on Suomessa vain noin kolme prosenttia.
Raiskausrikokset keskittyvät tiettyihin ulkomaalaisryhmiin. Tilastokeskuksen mukaan etenkin Lähi-idästä kotoisin olevat nuoret miehet syyllistyvät rikoksiin. Erityisesti irakilaisten kohdalla tilastot ovat synkkiä. Viime vuonna irakilaisia epäiltiin 31 raiskauksesta, mikä on 5 prosenttia kaikista raiskauksista. Irakilaisia on noin 0,1 prosenttia Suomen väestöstä. Vuonna 2009 raiskausepäilyjä oli 23 ja 2010 yhteensä 29.
– On ryhmiä, joiden suhtautuminen naisiin ja raiskauksiin on toisenlainen. Heidän kotimaassaan naista, joka kulkee lyhyessä mekossa vähän humalassa, pidetään toisenlaisena naisena kuin Suomessa, Niemi arvelee.
Epäillyistä irakilaisista valtaosa asuu Suomessa."
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194739798588/artikkeli/karu tilasto lahi-idan miehet syyllistyvat suomessa raiskauksiin halyttavan usein.html
perusteet: ”Siinäpä se ero. Joudut kaivelemaan historiaa, kun etsit perusteluja nykyislamin kammottavuuteen. Tuntuu siltä, että puolustelet avioliiton sisällä tapahtuvaa raiskausta.”
En hyväksy raiskausta missään tilanteessa, enkä missään muodossa, en edes avioliitossa. Avioliitossa tapahtuva sukupuoliseen tekoon suostuttelun ja pakottamisen raja onkin jo sitten mutkikkaampi juttu. Mitä sitten, kun nainen kokee miehen sukupuoliseen tekoon ehdottamisen pakottamisena, vaikka mies omasta mielestään vain suostutteli?
Suhteeseen kyllästynyt nainen voi helposti tehdä rikosilmoituksen miehen toiminnasta. Naisen luontoon kuuluu myös asioiden liioittelu, ja pahimmassa tapauksessa miehen suostuttelu voi johtaa naisen tekemään ilmoituksen raiskauksesta. Ohessa esimerkki naisen liioittelusta, ei tosin avioliitossa:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011052513780337_uu.shtml
Virkavalta ei näe avioparin makuuhuoneeseen, ja laki on helposti naisen puolella. Puollan näin naisena myös miesten oikeuksia, enkä tee siinä eroa maahanmuuttaja- tai suomalaismiesten kohdalla. Perättömissä raiskausilmoituksissa myös naisen sietäisi saada tuntuva tuomio.
Suoralta kädeltä ei pidä demonisoida islamia uskontona, jossa mies ”ottaa vaimonsa silloin kun haluaa” tai että ”jokainen muslimivaimo tulee raiskatuksi avioliitossaan”. Tuollainen perustuu ihmisten omiin mielikuviin ja virheellisiin tulkintoihin.
Suomalaiset miehet tuntuvat hanakammin näkevän itsensä hellinä naisen tarpeiden tyydyttäjinä ja muslimimiehet machoina raiskaajina. Ilmeisesti suomalaisen miehen ei tarvitse ”raiskata” vaimoaan, sillä hän voi ja saa pitää useaakin sivusuhdetta, omaa haaremiaan. Samoin suomalaisen ei-musliminaisen on suhteellisen helppo virkistää itseään avioliiton ulkopuolella.
Voin vannoa, että muslimiavioliitossa tai ei-muslimiavioliitossa voi olla aivan yhtä paljon hellyyttä ja kunnioitusta puolisoiden välillä. Vastaavasti kummassakin liitossa voi olla yhtä paljon nöyryyttämistä ja väkivaltaa.
perusteet: ”Ja vaikka Sami olisikin supisuomalainen, ei se poista sitä faktaa, että viime vuonna yleisin raiskaajan nimi oli Mohammed tai Muhammed.”
Niin? Niin, mitä se kertoo? Että meillä on Suomi täynnä raiskaavia Mohammedeja ja Muhammedeja? Hyvät naiset, pysykää kaukana tämän nimisistä miehistä!
Kertovatko ne Hommaforumin tilastot mitään siitä, että yksi Mohammed saatetaan tuomita kolmesta kolmeen eri naiseen kohdistuneesta raiskauksesta ja yksi Muhammed jopa 152 samaan naiseen kohdistuneesta raiskauksesta?
Miten Hommaforumilla suhtaudutaan esimerkiksi lukuisiin virolaisten miesten tekemiin raiskauksiin? Ovatko Tanelin tekemät kaksi törkeää puskaraiskausta vähemmän tuomittavia?
jos olet kiinnostunut keskustelemaan raiskauksista yleensä, suosittelen sinulle tätä palstaa:
http://murha.info/phpbb2/viewforum.php?f=5&sid=27f78cc7bde8f45456b2bd83ae746b80
Koska tämä on rasismi-palsta ja kaikenlainen mamurikollisuus aiheuttaa rasistisia reaktioita kantasuomalaisissa, täällä käsitellään enimmäkseen mamujen tekemiä raiskauksia.
"Surullista, että useat suomalaiset naiset juovat itsensä sellaiseen kuntoon, jossa harkintakyky pettää täysin. Tällaisella toiminnalla aiheutetaan itselle tahallisesti elinikäinen trauma - tässä tapauksessa raiskauksen muodossa."
Miten voi olla, että joku laukoo jotain näin ajattelematonta eikä kukaan sano mitään?
Miksi ainoastaan muslimin sanomana tämä menee läpi?
"Osaako ketjun aloittaja tai joku palstalaisista kertoa, miksi raiskauksista ylipäätään keskustellaan täällä?"
Palstan otsikko on:
"Keskustele rasismin syistä, rasismiin liittyvistä ongelmista ja siitä miten rasismia voisi kitkeä yhteiskunnasta."
Virheellisesti palstan häirikkö Mover yrittää väittää, että täällä pitäisi keskustella rasismista.
vaikkuttaa siltä että palstan pitäjät ja mower ovat sensortin pervoja jotka ovat höyrähtäneet kullinmittaus tarinoihin ja raiskauksiin.
jos esm.minä kirjoitan asiasta eli rasismista jota tapahtuu lähi-idässä se pyyhitään välittömästi.
Raiskaus ei ole syy rasistisuuteen.
Vai onko?
En minä pyyhi sinun juttujasi, jos ne eivät riko suomalaisia sääntöjä.
Erityisesti sinulle räätälöisin noiden juttujesi suhteen sen ohjeen, että yritä ensin määritellä itse tykönäsi mitä rasistisuus on.
Olet mieluusti jahtaamassa maahanmuuttajia - mutta kertaakaan et ole muistini mukaan selkeästi tuominnut heihin kohdistunutta rasistisuutta.
Et kai hyväksy sitä?
Lähi-idässä tapahtuu liukuhihnalta monenlaista laitonta. Ehkä ne eivät aivan ole keskiössä, mitä tulee rasistisuuden ongelman selvittämiseen yleensä. Tietoa kun täällä myös ihmisiltä asiasta paljolti puuttuu.
Miten voi tuomita sellaisen, mitä ei ole?
Suomessa on rasismia, ainoastaan kantaväestöä kohtaan.
rasistisuus on usein syy raiskauksiin.
herttanen sentään,enminä maahanmuuttajia jahtaa jos omillansa tulee duuninsa tekee,veronsa maksaa,perheensä elättää niin antaa tulla vaan ,minä olen kontallani punaista mattoa vierittämässä.
suomessa ei ole rasismia mitä voisi tuomita,somalian villeä ja kallea emme tarvitse enempää kuin häirikkömutakuonon rikollista faijaa jonka takia kunnon opettaja sai potkut
Mutta et sinä useinkaan puhu häirikkömutakuonoista, vaan mutakuonoista, joka julkisella palstalla on pelkkää ihmisen herjaamista ulkonäön perusteella.
Suomessa on rasismia, josta täälläkin on kerrottu lukuisia esimerkkejä. Rasismia minun näkökumlastani myös on mitätöidä asia joka on ihan yleisesti tiedossa.
Sinä voisit nyt itse todella määritellä, aivan seikkaperäisesti ja yleisellä tasolla (ettei tule ketään erityistä ryhmää nostettua tikun nokkaan) mitä rasismi on - ja muodostaa myös kantasi siihen.
Kuinka on niin vaikea vastata yksinkertaiseen kysymykseen!
" En minä pyyhi sinun juttujasi, jos ne eivät riko suomalaisia sääntöjä." MITKÄ SUOMALAISET SÄÄNNÖT TÄÄLLÄ ON VOIMASSA ARVON SERGEI MOVER ? EIKÖ KESKUSTELUPALSTAT ( SUOMI24) MYYTY VENÄLÄISILLE ELI TÄÄLLÄ PITÄÄ NOUDATTAA VENÄLÄISIÄ SÄÄNTÖJÄ
heh
Ajelin tuon perässä vähä ennen kun jäi kiinni.
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/28001-mies-puhalsi-varhain-aamulla-torkeat-lukemat
Varmaan kelan pitäisi katsastaa niitten autotkin.
Hetken jo luulin, että kyseessä olisi ollut Влади́мир Пу́тин, mutta syntymävuosi ei täsmännyt. Liekö kaveri kuitenkin samalta suunnalta?