Ihmettelen, ettei kukaan täällä ole ihmetellyt viime Lapuan Sanomista luettua tietoa lehden toimitukseen tehdystä murrosta. Juttu herätti kysymään:
MIKSI joku saa päähänsä murtautua lehden toimitukseen? Koska murtautuja yritti useampia reittejä käyttäen, se kertoo, että tarve päästä sisään oli suuri.
Murtautuja etsi kassakaapin avainta useista paikoista, kerrotaan lehdessä. Siis kassakaappi oli päämielenkiinnon kohde - toimituksessa, jossa ei varmastikaan ole rahaa kun ei käydä käteiskauppaa!? Varasta ei kiinnostanut tietokoneet tai muut tekniset vempaimet, joita normimurtautujat vievät mukanaan. Oliko kassakaapissa säilössä jotain muuta tärkeätä tai paljastavaa, johon piti päästä käsiksi? Kuka sitä jotakin näin kipeästi tarvitsi? ERITTÄIN kiinnostavaa.
MIKSI joku saa päähänsä murtautua lehden toimitukseen? Koska murtautuja yritti useampia reittejä käyttäen, se kertoo, että tarve päästä sisään oli suuri.
Murtautuja etsi kassakaapin avainta useista paikoista, kerrotaan lehdessä. Siis kassakaappi oli päämielenkiinnon kohde - toimituksessa, jossa ei varmastikaan ole rahaa kun ei käydä käteiskauppaa!? Varasta ei kiinnostanut tietokoneet tai muut tekniset vempaimet, joita normimurtautujat vievät mukanaan. Oliko kassakaapissa säilössä jotain muuta tärkeätä tai paljastavaa, johon piti päästä käsiksi? Kuka sitä jotakin näin kipeästi tarvitsi? ERITTÄIN kiinnostavaa.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Olis edes hämäykseksi viäny jonkun tiatokoneen.
niillä lapuan lehren ikivanhoilla computtereilla nyt ei ole mitään vaihtoarvoa. aika on ajanu niiren ohi jo noin 30 VEE sitte.
samaa ihmetelly minäkin ja tosi suuri epäälys heräs heti tekijästä juuri nuatten mainittemies seikkojen perusteella
Ilimootappa polliisille epäilykses, niin tämäkin rikos seleviää,jos seleviää.
Se mihin päätelmiin minä taas oon tullu, ja vaikea sitä on muuksikaan muuttaa on että jännästi vaan justiin samaan aikaan kun Lapuan Sanomien kassakaappiin oli murtauduttu - tuli poliisin salainen lista julkisuuteen missä oli Putinin nimi. Voiko olla pelkkää sattumaa?
Suattaapi olla, jotta siällä oli arkaluontoosia papereita.
Newsroomin skuuppeja joku varmahan metsästi ....haah-hah-haaa........
jottei olis vaan olu omaa porukkaa, ettivät olisko viellä asiakkaalle -joita ei ole enää - tarkootettuna lahjavinkkuja jäljilellä ja unohtivat laittaa hälyn pois . se siitä. turhaa palsta tilaa tuhlasivat asialle.
Onko jollain tai useammalla tuli perseen alla. Voi Voi jos on, ainahan kaikki tuleeilmi jos jotain on.
Tiedän, että on, mutta en kerro.
taivahan isä pikkuuse tais muistuttaa lehren porukkaa..........
Ymmärränkö oikein, että tässä rivien välissä harrastetaan halpamaista ja epämääräistä politiikkaa ja halutaan häivyttää rikollinen teko vinon ja huonon huumorin varjolla?
Sinutko taivahan isä valtuutti muistuttamahan?
Oikeen ku ruvetahan polliaa olemahan, kyllä se paukahtaa kohralle aina johnain vaihees.
Olipa hyvä kun nuin tarkkahan kuvasit rikoksen. Ei ollukaan lehressä nuin tarkasti kuvattuna :) tairat olla ihan toimittaja-ainesta :)
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuutiset/pohjankyro-lehden-tiloihin-murtauduttiin-1.1370216
Oliko sielläkin listaa epäilyttävistä henkilöistä? Tai Puuttinin muista kavereista.
Tämon häpiällistä että jo murtomiähetkin kolkutteloo. Niin on loattu lehden maine. Ei olsi tällaasta tapattunu Pentti Vaahtoniämen elikkä Ensio Manun johto aikana.
Kanavalla YLE tänää Bensowin Säätiön salaisuus, miljoonien puhallus. "Irvikuva siitä mitä säätiön toiminnan pitäisi olla" sanoo mainos. Onneksi viimein aletaan selvittää näitäkin asioita, Onhan meillä jo selvinnyt mm Nuorisosäätiö. Missä rahat on tärkeä kysymys,
Säätiö kun säätiö. Muuta en sano.
Oliko ihan pakko saada sanotuksi jotain noin typerää? Esität nimittäin, että murtautuja on tuntenut entisen johdon, kun murtautunut heidän aikanaan vaan nyt!
Po. ... kun EI murtautunut heidän aikanaan vaan nyt.
What??????
Eihän siinä niin lue. Tarkoittaanee, että nykyisen johdon ? vai mitä nämä tyypit ovat mitä siellä nykyisellään huseeraavat, aikana, tapahtuu kaikenlaista moraalitonta ja tuomittavaa, TOISIN kuin ennen, jolloin lehdellä oli OIKEA johto. Tämä mainittu uutinen liittyy siihen epämääräiseen osastoon, mitä on paljon lehden ympärillä.
Sellaista mahdollisuutta et halunnut tuoda esiin, että siihen OIKEAAN johtoon liittyisi jotain epämääräisyyksiä?
Aha, tulemme siis kuulemaan vielä jotain? Kiinnostavaa.
Varmaan tulemmekin, mutta tässä esitin vain teoreettisen vaihtoehdon edeltävän viestin propagandalle. Herättäähän tuollainen murtoyritys mielikuvituksen liikkeelle.
jaa onko siellä johtokin. en laske jotain arkkitehti mummoa vaasasta sellaiseksi.
harvinaisen tyhmä kommentti
"Riita on lähellä, kun tyhmä puhuu." (Sananl. 18:6)
Ja totuus se ei pala tulessakaan.
Miten jollain voi olla noin sisältököyhä elämä että pitää rakennella jotain mielikuvitustarinoita siitä että joku hämärähemmo käy kokeilemassa, pääsisikö helposi kotiseutulehden konttuuriin, kun siellä olis entisten lihavien aikojen tapaan lihavat kassalippaat kiltisti pöydällä odottamassa?? Tuosta sananpieksennästä puuttui vain että olisi vedetty jo "mahtipontiset" ---eikös se kapinaleirin lanseeraama halveeraustermi noin mennyt - tähänkin muka osallisiksi, eikös Lapuan kokoomuksen johtohahmot esitetä aina syyllisiksi kaikkeen Lapualla tapahtuvaan outoon toimintaan --- vaikka useimmiten selitykset löytyisivät ihan sinne oman kylppärin peiliin katsomalla.
Ei varmaankaan ja eihän nämä herrat juo työ aikana.
Miksi asiaa ei tutkita ja selvitetä. Oikeusturvankin takia olisi syytä Lapuan Sanomien uutisoida asia, jäisi turhat spekulaatiot pois. On ISO kysymys miksi ei asiaa ole selvietty ????
Asia on poliisilla tutkittavana, kuten muistaakseni LS:ssa aikoinaan tiedotettiin.
Puoli vuotta mennyt eikä mitään selvinnyt.
Onko tämä jo selvinny???
Eikähän joku vaan etsiny sieltä vaan viiniä huonoon oloonsa. jos eiollu avaamia
Asiakkaille tarkotettua lahjaviinia :D :D
ei kai siälä ny kukaan viiniä jua
ei tietenkään Uskovaiset ei juo