Teenkö kärpäsestä härkäsen vai enkö?

Ihmissuhde soppaa

Olen seurustellut avomieheni kanssa vajaat 1,5 vuotta, ja joku aika sitten hän kosi ja päätimme mennä lähiaikoina kihloihin. Luotan häneen vaikkakin suhteen alkuaikoina oli asioita jotka eivät luottamustani nostaneet, selityksiä ja monenlaista juttua, jotka pahoittivat mieleni pahastikin. Kuitenkin pienen katkon jälkeen olimme taas yhdessä, ja miltei heti myös muutimme asumaan saman katon alle.

Elämä on mennyt aika hyvin ja suhteemme kukoistaa enimmäkseen, vaikka molemmilla välillä työttömyyttä ja se joskus kiristää välejä, mutta kokonaisuutena olen melko onnellinen. Kuitenkin joskus, mieleeni hiipii kummia epäilyksiä, miksi en voi täysin luottaa mieheeni?

Viimeinen niitti on se, kun sanoin hänelle miksei hän ole poistanut ex naisystäväänsä fb:sta, miksi tämä nainen on vielä hänen ystävänään, kun kerran hänen mukaansa heillä ei ole enää mitään tekemistä keskenään. Kun kysyin miksei hän sitten ole poistanut tätä sieltä, oli selitys minusta aika ontuva ja typerä. Tämä suhde oli ollut naimisissa olevaan naiseen, ja hän ei ollut halunnut erota miehestään, ja miesystäväni taas ei puheidensa mukaan halunnut seurustella naimisssa oleven kanssa(vaikka sitä teki kuitenkin jonkun aikaa, olipa jopa pyytänyt naista jättämään miehensä).

Olen uskonut että näin on, mutta sitten kun näin tämän naisen nimen taas fb.ssa, (tiesin kyllä että se on siellä, mies kertoi suhteemme alussa mitä oli takana) minussa kuohahti ja kysyin asiasta mieheltä.

Hän suuttui ja moitti minua mustasukkaiseksi, eikä yhtään tuntunut ymmärtävän miten pahalta minusta tuntuu. Jos joku ei merkitse mitään enää, eikö vanhat sillat voisi polttaa takanaan? Myönnän olen mustasukkainen, mutta enkö ole aiheesta? Vaikka luulen ettei ehkä olekaan mitään yhteyksiä enää miksi silti lietsoa minun ahdistustani ja mustasukkaisuuttani?

Olenko väärässä, mutta kun koen tämän luottamusasiaksi, en voi täysin luottaa mieheeni. Ja kihloihin ollaan menossa.
Minulla on vaan tosi kurja olo, miksei mieheni sanonut rauhallisesti, että voi poistaa tämän sieltä, koska hän ei enää merkitse mitään ja meidän suhteemme on tärkein. Itse sanin hänelle, että olen jättänyt taakseni kaikki ex suhteeni, en pidä enää yhteyttä koska se on ollutta ja mennyttä.

Mies loukkaantui silmittömästi minuun, alkoi mököttää, jopa suutuspäissään uhkasi erolla. Olenko sairaan mustis vai miksi minusta tuntuu niin pahalta mieheni asenne. Vai olenko loukannut häntä epäluottamuksella, jos ja kun luultavasti, hän on minulle uskollinen. Vai olenko sinisilmäinen hölmö? Surullinen olo, itkettää kun en tiedä mien tämäkina asia olisi hyvä käsitellä, kuinka tästä eteenpäin. Ehkä joku osaa antaa viisaita neuvoja, kiitos.

3

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1404

      Ihan ymmärrettävää että sinusta tuntuu tuolta. Itse myös en alkuun tykännyt kun mieheni piti facebook kavereissaan exäänsä. Nyt hän kuitenkin omatoimisesti poisti hänet. Moni pitää kavereissaan tuiki tuntemattomia ihmisiä joten hän varmaankin ihmettelee miksi syytät häntä turhaan. Jokaiseen eroon on syynsä ja mies haluaa elää nyt vain sinun kanssasi. Älä anna menneisyyden pilata teidän suhdettanne...

    • Ihmissuhde soppaa

      Kiitos kommentistasi, 1404! olet varmaankin oikeassa! Minun täytyy vaan opia luottamaan, kun mitään näyttöä tms ei oikeasti ole. Hyvää kevään jatkoa!

    • vkioyggkhfdgbj

      miten itse reagoisit jos miehesi sanoisi sulle ettei luota suhun ja et sun pitää poistaa exät fb: ssä? Etenkin mikä olisi sun reaktio jos siihen ei olisi syytä ja mies siitä jatkuvasti inisis?? varmaan aika samanlainen kuin sun miehes reaktio ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      250
      2859
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1604
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1295
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      994
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      878
    Aihe