Täällä oli joskus linkki Seinäjoella ilmestyvän Ilkan kolumniin, taisi olla peräti päätoimittaja Kari Hokkasen kirjoittama. Jutusta selvisi erinomaisella tavalla hänen kantansa siihen, millä tavalla keskustan puhenjohtajien on nautittava SAK:n luottamusta voidakseen toimia keskustapuolueen johdossa ja SDP:n hallituskumppaneina.
Tuossa kolumnisaan Hokkanen elävästi kuvaili, miten SAK on pakottanut keskustan erottamaan Paavo Väyrysen, Esko Ahon ja Anneli Jäätteenmäenkin. Matti Vanhasesta Hokkanen arveli, että hän varmaan vielä jonkin aikaa jaksaa.
Löytäisiköhän joku uudelleen linkin tuohon Hokkasen kirjoittamaan kolumniin. Olisi mukava lukea se alkuperäisenä uudelleen nyt kun kunnallisvaalitkin ovat pian ovella.
Kauankohan Matti Vanhanen
3
126
Vastaukset
- demokratiaa, kiitos
Sakkia ei ole kansa valinnut, eikä sakkilaisilla pitäisi olla demokratiassa mitään nokankoputtamista siihen, kuka minkäkin puoleen johdossa seisoo.
Kuvittelevatko nuo pikku matoset saaneensa valtansa suoraan Jumalalta vai? No fuckin way. Tässä maassa kuunnellaan kansaa tai kuollaan.- harrastat?
Ihalainen kehui reilu viikko sitten Matti Vanhasen maasta taivaaseen, koska Vanhanen tuo hallituksen puolelta tupo-neuvotteluihin juuri ne asiat, mitkä Ihalainen ja Lipponen haluavat sinne tuotavaksi.
Tässä tapauksessa SAK siis ei saa valtaansa suoraan miltään jumalilta, vaan pelkästään Matti Vanhaselta.
- Näin on
Muistelen, että Matti Vanhanen olisi jossain haastattelussaan joitain kuukausia sitten ilmaissut oman strategiansa olevan, että keskusta rakentaa pitkäaikaisen yhteistyösuhteen SDP:n kanssa ja pyrkii saman hallituspohjaan myös ensi eduskuntavaalien jälkeen.
Luonnollistahan tuo on, koska 3/4 osaa keskustan kannattajista kannatti punamultaa jo ennen viime eduskuntavaaleja, mutta se 1/4 osa keskustan kannattajista, joka mieluummin näkisi porvarihallituksen maata hallitsemassa, on jo kunnallisvaaleissa valinnan edessä.
Heidän ei juurikan hyödytä äänestää kekustaa, sillä Vanhasen strategian ja tähänastisen toiminnan mukaan se on sama kuin äänestäisi demareita.
Niinpä porvarihallitusta kannattavien keskustalaisten kannattaisikin antaa kunnallisvaaleissa puolueelleen ja Matti Vanhaselle konkreettinen oppitunti äänestämällä vaikkapa kokoomusta tai jotain muuta ei-sosialistista puoluetta.
Se panisi ehkä keskustan puoluejohdon miettimään, miten pitkälle keskustan kannattaa taipoua toteuttamaan Lipposen politiikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283