Maahanmuuttajatyönjohtajan mielestä yksi yleisimmistä harhakäsityksistä on se, että maahanmuuttaja tarkoittaisi samaa kuin pakolainen.
- Tosiasiassa Kotkan ja koko Suomen maahanmuuttajat ovat pääasiassa muita kuin pakolaisina tulleita ihmisiä, Pirjo Puolakka kertoo.
Kotkaan muutti viime vuonna ulkomailta 462 ihmistä. Vastaavasti Kotkasta muutti ulkomaille 361 henkeä.
Pirjo Puolakka arvioi, että suurin osa ulkomailta tulleista muuttaa Kotkaan avioliiton perässä. Lisäksi ihmisiä muuttaa työn tai opiskelun perässä.
Kiintiöpakolaisia Kotka ottaa vuosittain vastaan noin 15 henkeä. Pakolaisten kotouttamisen kustannuksista ei ole tarkkoja laskelmia. Maahanmuuttajatyönjohtaja kuitenkin muistuttaa, että valtio hyvittää kunnille pakolaisten aiheuttamat kustannukset.
- Kunta saa valtiolta 100-prosenttisesti takaisin pakolaisena tulleille maksamansa toimeentulotuen, Pirjo Puolakka kertoo.
Lisäksi valtio maksaa turvapaikanhakijoille tarkoitetun vastaanottokeskuksen toiminnan, joka työllistää Kotkassa 30 henkeä.
- Tosiasiassa Kotkan ja koko Suomen maahanmuuttajat ovat pääasiassa muita kuin pakolaisina tulleita ihmisiä, Pirjo Puolakka kertoo.
Kotkaan muutti viime vuonna ulkomailta 462 ihmistä. Vastaavasti Kotkasta muutti ulkomaille 361 henkeä.
Pirjo Puolakka arvioi, että suurin osa ulkomailta tulleista muuttaa Kotkaan avioliiton perässä. Lisäksi ihmisiä muuttaa työn tai opiskelun perässä.
Kiintiöpakolaisia Kotka ottaa vuosittain vastaan noin 15 henkeä. Pakolaisten kotouttamisen kustannuksista ei ole tarkkoja laskelmia. Maahanmuuttajatyönjohtaja kuitenkin muistuttaa, että valtio hyvittää kunnille pakolaisten aiheuttamat kustannukset.
- Kunta saa valtiolta 100-prosenttisesti takaisin pakolaisena tulleille maksamansa toimeentulotuen, Pirjo Puolakka kertoo.
Lisäksi valtio maksaa turvapaikanhakijoille tarkoitetun vastaanottokeskuksen toiminnan, joka työllistää Kotkassa 30 henkeä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
perhesidehakemusten jono
Huhtikuussa vireillä noin 3 500 hakemusta
Somalialaisten perhesideperusteisten oleskelulupahakemusten käsittely on ruuhkautunut ja käsittely kestää pidempään kuin perhesidehakemusten kohdalla keskimäärin.
Huhtikuussa 2013
vireillä on noin 3 500 somalialaisten perhesidehakemusta
Addis Abeban edustustossa, jossa suurin osa somalialaisista hakijoista haastatellaan, ovat vuorossa elokuussa 2010 hakemuksensa jättäneet
Nairobin edustustossa, jossa haastatellaan somalialaisia perhesidehakijoita, ovat vuorossa heinäkuussa 2010 hakemuksensa jättäneet
käsittelyn alkamista odottavista hakemuksista vanhimmat on pantu vireille joulukuussa 2012
ratkaisua odottavista hakemuksista vanhimmat on pantu vireille toukokuussa 2010.
Syynä ruuhkaan on somalialaisten perhesidehakemusten nopea lisääntyminen sekä se, että somalialaiset kuullaan yleensä suullisesti eli haastatellaan henkilökohtaisesti, koska heidän kotimaastaan ei ole saatavissa perhesiteen todentavia asiakirjoja.
Täytyy muistaa, että kaikki menee silti verovaroistamme, valtion veroistamme tai kunnan veroistamme. Kulut eivät ole pieniä.
"- Kunta saa valtiolta 100-prosenttisesti takaisin pakolaisena tulleille maksamansa toimeentulotuen, Pirjo Puolakka kertoo."
Kommentti; Joo, 3 vuotta vain. Tässä lueteltu, mitä valtio korvaa kunnille:
http://www.hel.fi/wps/portal/Henkilostokeskus/Artikkeli?urile=hki:path:/Heke/fi/Maahanmuutto/Toiminta-alueet/Kotouttaminen/Pakolaiskorvaukset¤t=true
Tässä Oulun kaupungin kuluja:
http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/immonen-lopettaisi-kiintiopakolaisten-vastaanoton/620397/
Näin ja niitä verojahan riittää Suomessa on aina maksettu veroja reippaasti ja rikas ja harvaan asuttu maa. Hätää ei ole jos olsi silloin tehtäis jotian asialle..?
Niin vähän vielä jengulaa että ei viakutamihinkään!
että pakolaiset kyllä työllistyvät kolme vuoden kuluessa
Kyylä jos duunia on saatavilla osa suomalaisista ei ole työllistynyt koko ikänsä aikana, ihmiset ovat erilaisia!
näkyy olevan molemmat jalat tukevasti ilmassa.
Käsittämätön kommentti: "Täytyy muistaa, että kaikki menee silti verovaroistamme, valtion veroistamme tai kunnan veroistamme. Kulut eivät ole pieniä."
Anteeksi kuinka? Siis "kaikki menee"?
Aloittajan otsikko oli "Valtaosa muuttaa aviopuolison perässä", ja aloituksessa tarkennettiin vielä että maahanmuuttajista suurin osa tulee Suomeen perhesyistä.
Jos siis nimimerkki "kaikki VEROvaroista" tarkoittaa esim. vaimoani joka muutti Suomeen kanssani ja kertoo meille lukijoille että "kaikki menee silti verovaroistamme..." en ymmärrä mitä hän tarkoittaa.
Työnantajani maksoi meidän perheemme muuton kulut. Lapsilisää lukuunottamatta emme ole saaneet minkäänlaisia "avustuksia" koko niinä n. kymmenenä vuotena jotka olemme Suomessa olleet, mutta maksaneet veroja satoja tuhansia euroja.
"Kaikki menee silti verovaroistamme..." En ymmärrä, ymmärtääkö joku?
"Pakolaisten kotouttamisen kustannuksista ei ole tarkkoja laskelmia. Maahanmuuttajatyönjohtaja kuitenkin muistuttaa, että valtio hyvittää kunnille pakolaisten aiheuttamat kustannukset."
Sehän onkin hieno juttu. Ei muka edes tiedetä, paljonko valtiolta oikein pitäisi lypsää avustusta, mutta kaikki kuitenkin saadaan.
Tuollaiseen logiikkaan ja matematiikkaan ei kykene kuin aito hyysäri.
Jotain hintalaskelmia kuitenkin on. Tässä koko laskelmapaketti:
http://ohjelmat.yle.fi/mot/arkisto/mot_maahanmuuton_hinta
Lopussa on myös vähän vanhahko Ruotsin laskelma, jonka mukaan maahanmuutto imee n. 22% koko verokertymästä.
Lainaanpa tähän tohtori Markku Jokisipilän kolumnia "Taistelevat linnunpelätit" Turun sanomista 6. lokakuuta 2010:
"Vuoden 2010 budjetissa maahanmuuton menot olivat 170 miljoonaa euroa. Maahanmuuttajien on arvioitu lisäksi saavan 300 miljoonan euron verran sosiaalitukia ja käyttävän 200 miljoonan edestä sosiaali- ja terveyspalveluja, jolloin kokonaissummaksi tulee 670 miljoonaa euroa vuodessa.
Valtion 50 miljardin budjetista maahanmuuton osuus on 1,34 prosenttia. -- Maataloustuet maksavat kolme kertaa maahanmuuttoa enemmän. Toisaalta maahanmuutto maksaa saman verran kuin armeijan vuosihankinnat (700 milj.), vain vähän vähemmän kuin opintotuki (890 milj.) ja huomattavasti enemmän kuin sotaveteraanien tukeminen (365 milj.)."
Juu, kyllähän budjetissa on kaikenlaisia eriä, mutta ei mitään yhteenvetoa maahanmuuttokuluista.
Tässä lisää v. 2013 budjetin määrärahoja,
Pääluokka 26. Sisäministeriön hallinnonala:
- Vähemmistövaltuutettu 1. 011.000,00 euroa
- Poliisitoimi 727.000,00 euroa, josta maastapoistamis- ja noutokuluja 3.5 milj. euroa
- Rajavartiolaitos 302.586,00 euroa
- Pelastus ja hätäkeskustoiminta 89.209,00 euroa
- Maahanmuutto 74.231,00 euroa
Katsokaa tästä itse! Klikkaamalla määrärahariviä pääsee katsomaan tarkempaa ko määrärahan käyttökohdetta.
http://budjetti.vm.fi/indox/sisalto.jsp?year=2013&lang=fi&maindoc=/2013/tae/hallituksenEsitys/hallituksenEsitys.xml&opennode=0:1:129:133:
"Poliisitoimi 727.000,00 euroa, josta maastapoistamis- ja noutokuluja 3.5 milj. euroa" siis mitä? :D
Budjetit on veikeitä mutta rahhaa on Suomessa miten sitten jakautuu onkin toinen tarina!
Suurin osa maahanmuutosta Suomeen on ei-työperäistä mikä on se suurin ongelma kansantalouden kannalta. Tietyistä mamukansallisuuksista työelämän ulkopuolella on lähes 90 % ja näiden elämisen maksaa tietysti Suomen veronmaksajat. Tämä on pitkässä juoksussa kestämätöntä.
Mitä sitten silloin taistellaan sen päivän mukaan..? Huonompi osaisia on autettava rikkaiden maiden emme pääse siitä mihinkään!
Nyt tulee jengulata Syyriasta koska ei siellä saada sotaa ojennukseen paikanpäällä silloin lähtee jengi kiitoon!
Mitähän tuokin muka tarkoittaa? Persumääritelmä jota ei taaskaan selitetä.
Maahanmuuttajista suurin osa on heti töissä, ja viimeinenkin prosentti vähän ajan päästä. Jopa paluumuuttajistakin, jotka ovat se suurin ryhmä.
Yksi asia josta nähtävästi ihmisillä ei ole tietoa, on se, että maahanmuuttaja ei voi saada työttömyyskorvausta puuttuvan Suomen työhistoriansa vuoksi. Tästä on minullakin tietoa ihan läheisestä tuttavapiiristä.
"...että maahanmuuttaja ei voi saada työttömyyskorvausta puuttuvan Suomen työhistoriansa vuoksi."
No ei tietenkään saa työttömyyskorvausta, jos ei ole työhistoriaa. Eihän suomalaisetkaan saa.
Kassa näyttää kuitenkin toimivan meidän lisävelaksemme:
http://yle.fi/uutiset/ulkomaalaisten_sosiaalituet_askarruttavat_viranomaisia/5291834
Olet oikeassa siinä ettei mitään lainmuutosta tarvita, vaan nykykäytäntö on ihan hyvä.
Ei kyse ollut siitä etteikö työhistoriaa olisi. Esimerkiksi amerikkalaisen tuttavani työhistoria on yli 30 vuotta, mutta se on työhistoriaa USA:ssa. Tämän vuoksi hän ei voi saada esim. työttömyyskorvausta, sillä sen ehtona on työhistoria Suomessa.
Mitä kohtaa sanassa "työhistoria" et ymmärtänyt?
ihan samoin kuin finnisikoja !
virolaisten ja venäläisten kotirouvien elatuksesta vastaa aviomies.
Miksi samaistat eiköhän sielläkin ole duunissa olevaa rouvaa sekä äitiyslomalla olevaa ja kenties jokunen kotirouvakin kenties opiskelijakin..?
Ihmiset ovat erilaisia!
oli tarkoitus ironisoida tuota yleistä käsitystä että ne kaikki ovat sieltä sosiaaliturvan varassa tulossa elämään
Anteeksi, kiitos "ojennuksesta".
sattuuhan näitä itse kullekin :)
Minä voisin käsitellä tuon ruuhkan pois muutamassa päivässä 5€ /hakemus oikeudenmikaisella tavalla.
Se olisi kyllä oikeus ja kohtuus.