Varoitusvelvollisuutesi

Harhaoppi ei tarkoita henkilökohtaisista syistä, valtataisteluista tms. tapahtuvaa hajaannusta vaan vakavaa opillista eroavaisuutta. Nykyään harhaopiksi on katsottava sellaiset opit, jotka tekevät pelastumisen mahdottomaksi. Harhaopit ovat villitsevien henkien ja riivaajien oppeja. Tämän vuoksi niiden yhteydessä voidaan kohdata vieraita henkivaltoja eikä pelkkiä harhautuneita ihmisiä. Paavali kehottaakin välttämään harhaoppisia, varoitettuasi heitä kerran tai kahdesti. Muista siis varoitusvelvollisuutesi kohdatessasi heitä. Johanneksen mukaan harhaoppisia ei saa majoittaa luonaan, jos nämä ovat tämän opin levitystyössä.
880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mutta mikä olisi sen hienompaa jos niille harhaoppisillekin voitaisiin olla ystävällisiä ja samalla näyttää miten ihania ihmisiä oikeassa uskossa olevat ihmiset - kristityt ovat?

Jumala rakastaa ja haluaa meidän rakastavan ja välittävän myös muista, myös niistä jotka eivät välttämättä (vielä) ole ymmärtäneet kunnolla kristinuskoa ja pitävät sitä outona (tai haluavat pitää uskonsa johon ovat kasvaneet).

Olisit voinut mainita että harhaoppisen pelko johtuu siitä etteivät noudata Jumalan lakeja eivätkä ehkä myöskään maan lakeja esim. varastaminen. Mutta onhan niitä väärinkäyttäytyviä kristinuskoon kastettujakin jotka eivät ole kasvaneet sellaiseksi ihmiseksi mitä Jumala heidän olevan.

Jatkuva vihaaminen, juoruaminen, ilkeästi puhuinen ei tee hyvää ja varsinkaan sille joka pahaa puhuu. Annetaa murheemme Jumalalle, uskotaan Häneen, niin Hän hoitaa kaikki taistelut meidän puolestamme.

Äänestä

No mikäs on sinun mielestäsi oikea tapa toimia, kun Jehovan todistajaksi kääntynyt serkku koputtelee kavereineen ovesi takana vessaan päästäkseen?

Äänestä
  • Eurolla saa pikasti käydä, vessapaperista veloitan erikseen. Jos ei löydy sopivaa kolikkoa tehkööt housuihinsa.

    Äänestä

Oikeauskoinen ei antaudu väittelyyn koska he jotka riitelevät harhaopeista ovat eksyksissä yhtälailla.
Harhaoppiset majoittavat toisiaan, näin.
Hyvä silti ap keskustelu.

Äänestä

Voi tehdä hyvää ilman että on hyväksikäytettävissä. Voi tuoda totuutta ilman että antautuu myöntelemään toisen näkemyksiä. Vihollisen asiamiehiä en kotiini halua, sillä se mitä he kantavat mukanaan, levittäytyy sinne mihin on tervetullut. Varoitan ja karistan tomut, rakkaudessa ja itsesuojelussa.

Äänestä

Paranna yksi känniläinen raittiiksi sitten otan sinut todesta.

Äänestä
  • http://www.muutokseen.fi/ramonen

    Tuossa yksi entinen känniläinen antaa todistuksensa. Ja noita todistuksia on lukuisia moniakin jotka todistavat että ilman Jumalaa viinasta ei ole irti päästy.

    Minä olen sellainen tapaus myös. Kokonaan en alkoholista ole luopunut mutta nyt on menossa kuukauden tauko ja pitkäperjantaina 18.4.2014 otan punaviiniä pullon kun seuraani tulee eräs nainen, puoliksi sen juomme. Emme ole naimisissa kekenämme eikä meillä ole koskaan ollut keskenämme haureutta välillämme eikä tule olemaankaan. Kohtuudessa osaan pysyä enkä koe sitä syntinä jos vähän joskus mutta se täytyy sitten olla vaan vähän joskus.

    Jeesus muutti veden viiniksi häissä ja sai kehut viinin huippulaadusta.

    Lisäksi otan odtellessani 1-2 keskiolutta. Hän ei ole vielä täysin uskossa mutta näyttää olevan käännynnäinen.

    Äänestä

Ehkä yksi pahimmista harhauskoista onkin kristinusko, julmimmista harhaopeista taas islam.
Toivotaan että ihmiskunta pääsee joskus uskonnoista, aloitetaan vaikkapa suvivirren puhdistamisesta pakanuudesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


14+18 kirjoitti:

Harhaoppi ei tarkoita henkilökohtaisista syistä, valtataisteluista tms. tapahtuvaa hajaannusta vaan vakavaa opillista eroavaisuutta. Nykyään harhaopiksi on katsottava sellaiset opit, jotka tekevät pelastumisen mahdottomaksi. Harhaopit ovat villitsevien henkien ja riivaajien oppeja. Tämän vuoksi niiden yhteydessä voidaan kohdata vieraita henkivaltoja eikä pelkkiä harhautuneita ihmisiä. Paavali kehottaakin välttämään harhaoppisia, varoitettuasi heitä kerran tai kahdesti. Muista siis varoitusvelvollisuutesi kohdatessasi heitä. Johanneksen mukaan harhaoppisia ei saa majoittaa luonaan, jos nämä ovat tämän opin levitystyössä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu