Olen opiskelija ja kesäksi aion palata kotitapaikkakunnalleni kesätöihin. Yksityiseltä vuokraamani opiskelijakämppä jää siis tyhjilleen. Olen löytänyt siihen kesän ajaksi määräaikaisen (3kk) vuokralaisen. Nyt mietin tuleeko minun ja "uuden" vuokralaisen solmia alivuokrasopimus vai jälleenvuokrasopimus?
Alivuokrasopimuksessa siis vuokrataan nimellisesti osa asunnosta alivuokralaiselle. Päävuokralaisen ei kuitenkaan tarvitse asua asunnossa, riittää että hän esim. säilyttää siellä tavaroitaan.
Aion pyytää alivuokralaiselta saman suuruisen vuokran kuin mitä itse maksan (koska en kesällä asu kämpässä). Voiko tästä tulla alivuokrasuhteessa ongelma? "Alivuokrasuhteessa päävuokralainen maksaa koko vuokran vuokranantajalle ja alivuokralainen puolestaan oman osuutensa päävuokralaiselle." Nähdäänkö, että saan voittoa? (En tiedä osaanko ilmaista oikein sen mitä tarkoitan)
pitäisikö minun siis solmia jälleenvuokrasopimus, jossa määräaikaisesti siirrän vastuun vuokrasta ja asunnosta jälleenvuokralaiselle?
Vaikuttavatko vuokraustavat erilailla esim. verotukseen tai johonkin muuhun?
Kiitos :)
Alivuokraaminen vs. jälleenvuokraaminen
kuura2
0
254
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803