Kaksinaamainen kokoomus

Jone

Kokomus tekee välikysymystä työllisyyden hoidosta. Kokoomus oli hallituksessa yli kymmenen vuotta ja työttömyys pysyi korkealla. Silloin kokoomus ei tehnyt välikysymystä työllisyyden hoidosta.

Uusi hallitus ei ole vielä saanaut työttömyyttä laskemaan kokoomuksen pitkällisen hallituskauden jäljiltä. Se on välikysymyksen paikka.

Kokoomuksen välikysymys on lähinnä vitsi. Kansalaiset eivät ole läheskään niin huonomuistisia kuin kokoomusjohto toivoo.

3

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pysytäänpä asiassa

      Nyt kepulla on tämä virsi, oppostiossa oli toinen. Silloin kepu haukkui hallitusta kuin vierasta sikaa. Vastuun ottaminen parlamentaarisessa demokratiassa kuuluu vaalien jälkeen voittajille. Nyt kepu on ollut valassa 1,5 vuotta. Vastuu tämän vuoden työllisyyskehityksestä kuuluu nykyiselle punamultahallitukselle.

      Kepun vaalilupaukset vuoden 2003 vaaleissa on yksi itsenäisyytemme ajan suurimpia vaalipetoksia.

    • perustelut?

      Kokoomus tekee välikysymyksen hallituksen itse itselleen asettamien työllisyystavoitteiden johdosta. On nimittäin suuri ristiriita siinä, minkä tavoitteen hallitus itselleen otti ja mitä keinoja se nyt viimeisimmässäkin budjettiriihessä aikoo käyttää tavoitteisiin pääsemiseksi.

      Välikysymyksessä siis ei ole mitään sellaista kakainaamaisuutta, että siihen liittyisi edellisten hallitusten tekemättä jättämisiä.

    • Gutta-Perkka

      ...istuessaan ei kyennyt hoitamaan työttömyyttä, vaikka niin uskoi jo silloinkin sen olevan jotenkin hallituksen ja vain hallituksen asia, kykenisi tai haluaisi hoitaa sitä oppositiossa.

      Tuollaisten muodollisten ja inflatoristen välikysymysten heittely on ihan sitä samaa työllisyydenhoitoa, mitä hallitusaikanakin ja mitä nykyinen hallituskin on tekevinään ja ihan sitä samaa välikysymysten sarjaa, mitä keskustakin opositiossa ollessaan heitteli mekaanisesti vähän joka asiasta.

      Kaikkia työllisyyydenhoitajia yhdistää näköjään harhakuvitelma hallituksen kaikkivoipaisuudesta niin, että se hoitaisi jotenkin jopa työttömyydenkin ja olisi sen asia, joka pinttynyt käsitys nyt on jotenkin jo harhaanjohtamista sinänsä ja aika merkillinen käsitys muutenkin jo alkuolettamuksiltaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2988
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2886
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2802
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2095
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1954
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      111
      1949
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1569
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1544
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      368
      1407
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1051
    Aihe