Ville Niinistö teki veropetoksen!

louerman

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201304170115709_uu.shtml

Kyseessä on aivan selvä veropetos, josta normaali kansalainen olisi automaattisesti syytteessä veropetoksesta ja lisäksi autosta olisi pitänyt ennen sen käyttöönottoa maksaa autovero Suomeen.

Niinistön on naurettavaa vedota tietämättömyyteen, sillä tietoa saa tullin sivuilta ja kai Villellä on myös hyviä veljiä, jotka olisivat voineet auttaa avutonta Villeä pysymään kaidalla tiellä.

Niinistö ilman muuta valehteli saaneensa neuvoa tullista, että vähänen auton käyttö olisi muka sallittaisiin! Tullissa ei todellakaan kehoiteta toimiman rikollisesti.
Niinistöllä olisi aina vetää jo johtopäätökset ja erota, sillä mokia ja lakien rikkomisia on jo aivan riittävästi. Pienemmistäkin on ministeri joutunut eroamaan, mm. Kanerva.

15

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suojasyyte

      Tulemme näkemään vielä paljon käänteitä ja selityksiä asiassa. Lopputulos onkin sitten eri asia, ministerillähän on "syytesuoja", jota tosin ei Suomen lakiin ole kirjoitettu, mutta kuitenkin pelastaa ministerin.

      • eroa niinistö

        Näemmä laki ei ole sama kaikille.


    • Faktaa.

      Ville vekuloi ja puhuu paskaa mm. tullin antamasta "luvasta" ajaa vieraan maan rekisterissä olevalla autolla.

      • Vihreät - de veronki

        Ei mitään lupaa ole annettu. Niinistön pitäisi maksaa autovero aivan samalla tavalla kuin muutkin. Tässä on otettava huomioon, että Vihreät ovat nimenomaan ajaneet autoveron korotusta ja ehtojen kiristämistä. Nyt sitten Ville Niinistö, Vihreiden johtaja sitten jäi kiinni autoveronkierrosta.

        Todella kieroa ja kaksinaamaista toimintaa. AIvan hiljattain jäi Heidi Hatala kiinni veronkierrosta.


    • Vihreä Valehtelee Ai

      .

      "Vihreä Valehtelee Aina"

      suut ja silmät täyteen

      .

    • Harmaa liitto

      Roas Meriläinen: ihminen saa rikkoa sääntöjä, kunhan ei tapa susia esim. päihteidenkäyttö on kivaa. Vihreillä on omat lait.

    • Voi hyvänen aika!

      "Niinistö ajoi entisen vaimonsa autoa kotimaassa ilman, että sen ruotsalainen omistaja oli ollut ajossa mukana. Hän ei tiennyt, että suomalainen ei saa ajaa Suomessa ulkomaille rekisteröityä autoa ilman kyseisen auton omistajaa."

      Ei tiennyt?

      Jotenkin vaikea uskoa, ettei olisi tiennyt. Siis miten olisi mahdollista, että kaikki vihreät ministerit olisivat huomattavasta tavallista kansalaista tyhmempiä. Vaikuttaa, että rikos oli harkittu, tai ministeri on todellakin...

      • Pakkoruotsittajat:.!

        .

        Pakkoruotsittajat tuntevat vain Ruotsin lait

        .


    • verot maksuun

      Molemmat vihreät ministerit ovat näköjään ongelmissa verotuksen kanssa.

    • korruptio vihreät

      Ville Niinistö ja Heidi Hautala ja Ilkka Kanerva ja nyt Kaikkonen voisivat perustaa eduskuntaan "harmaan talouden hyväksikäyttäjät ja vankilakundit" -kerhon.

      • Harmaa liitto

        Saavatko rikolliset Hautala ja Niinistö jatkaa vrt. Kaikkosen ero.


    • vihreä verotus

      Ei se ylivelkainen viherkapitalisti voi edes harkita itse eroamista vaikka se on pian väistämättä edessä. Voi ressukkaa vihreätä, otan osaa kohtaloosi.

      • parin sukupolven jälkeen

        Länsimaisen demokratian tuloa odotellessa.


    • laki sama kaikille?

      Ville Niinistöstä on tehty tutkintapyyntö. Tutkintapyynnössä viitataan korkeimman oikeuden aikaisempaan päätökseen KKO:1977-II-68:

      “Asuessaan pysyvästi ulkomailla syytetty oli tuonut maahan tilapäistä matkaansa varten henkilöauton, joka oli tuolloin väliaikaisesti tullivapaa. Jäätyään sittemmin pysyvästi asumaan Suomeen ja käyttäessään edelleen autoa sitä maasta viemättä tai tullattavaksi ilmoittamatta syytetyn katsottiin syyllistyneen veropetokseen, mutta ei salakuljetukseen.”

      Tapaus on ihan vastaava Niinistön osalta.

    • Veromätkyt Villelle

      Onko veropäätöstä tullut jo?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      5526
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      22
      2749
    3. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      572
      2732
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      151
      2571
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      24
      2267
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1674
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1555
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      134
      1384
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      130
      998
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      89
      964
    Aihe