Eipä kannata paljon henkseleitä paukutella sillä, että on käyny armeijan, alokkaat(erityisesti miehet) ovat nykyään rapakuntoisia. Armeijassa on näinä päivinä todella löysää, lähestulkoon lepokoti, mitä virkaa tällaisella lepokodilla on puolustuksen kannalta...tosin huonokuntoiset jaksaa valittaa armeijan rankkuudesta,heh, vähän kun sairastaa flunssaa saa viikkotolkulla vapaata . Kaverini oli 6kk palveluksesta ehkä 3,5 kk...Monet lähtee armeijasta, kun tulee ikävä tyttöystävää ja muuta heikkohermosten touhua, masennuksen takii moni lähti. Nykyajan rapakuntoiset miehet eivät tätä maata kykene puolustamaan. No respect!
alokkaat rapakuntoisia
herrahuu
4480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen itse kanssasi samaa mieltä.Vaikka ei omasta armeija-ajasta ole kuin pari vuotta aikaa..eikä tuo enää mitään mahdottoman kamalaa ollut.Itse odotin "pahempaa" runtua kun armeijaan menin.Vaan ei se minulle ainakaan ylivoimaista ollut.Kaikin puolin oli kuitenkin positiivinen kokemus.Taitaa se vaan olla asenteesta kiinni.
Mitä puolustukseen tuleen:
On sodankäynti muuttunut valtavasti viime sotaan katsoen.Ei enää yhden miehen sankaritekoja niin synny..kiitos teknologian.Napin painallus ja näkemiin.
Kuitenkaan suomalaista sisua ei silti saisi päästä unohtumaan."Suo,kuokka ja Jussi kunniaan!"
Mites tää nyt feminismiin liittyy? Vai oletko joku feministinaikkonen, joka ei itse ole lähelläkään armeijan portteja vieraillut, mutta silti haukkuu täällä kaikki miehet lyttyyn, jotka sentään tuon velvollisuuden suorittavat, olivat sitten miten rapakuntoisia tahansa.
Totta kyllä on että liikuntaharrastuksia saisi olla nykyisillä sukupolvilla enemmän tietokoneen näpyttelyn vastapainoksi, mutta totta on myös sekin että nykysotia ei käydä pelkällä lihasvoimalla, älliä pitää olla että teknistä kalustoa osaa käyttää. Tosin suomen armeijalla nyt on aika vähäiset tekniikkaresurssit muutenkin, joten kait sitä "uskottavaa puolustusvalmiutta" pitäis sitten ylläpitää hyväkuntoisella miehistöllä... joo, nii varmaan. =D
Voisivat minun puolesta kehitellä kaikessa hiljaisuudessa teknikot sun muut insinörtit suomellekin pari ydinlatausta jemmaan, niin voitais tiukan paikan tullen väläyttää niitä... tokkopa yksikään valtio sellaista uhkaa lähtisi uhmaamaan.
ydinaseet kehiin vaan.
näin rauhan aikanahan armeijan suurin miinus on se, että parikymppiselle miehenalulle tulee pakollinen välivuosi, jonka aikana ei saa edes rahaa tienattua juuri ollenkaan. tyttöystäväni ei aikoinaan käsittänyt, miten niin moni 20-vuotiaista kavereistani asui vielä vanhempiensa luona, vaikka suurin osa hänen kavereistaan asui jo omassa kämpässä. itselläni ei ollut mitään aikomuksiakaan muuttaa pois vanhempien luota ennen kuin oli armeija käyty.