Raamatun tulkinta

Seuraavassa totuus Raamatun merkityksestä, joka nykypäivän ihmisten olisi tärkeä ymmärtää:

Raamattu on puhtaasti henkinen kirja, joka kuvaa henkistä todellisuutta eikä historiallisia tapahtumia. Asia voidaan ilmaista myöskin niin, että Raamatun kertomukset ovat puhtaasti vertauskuvallisia. Raamattua lukiessa tulee kiinnittää huomiota sen aiheuttamiin tuntemuksiin ja kokemuksiin eikä ymmärtää kertomuksia fyysisen maailman tapahtumina.
9108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En ole samaa mieltä.

Raamattu on puhtaasti mytologinen teos. Sen kirjoittajat ovat raapineet kasaan tarinoita ja selityksiä, joiden oli tarkoitus auttaa ymmärtämään maailmaa ja olla apuna tuossa maailmassa selviämisessä.

Nykyisin, kun ymmärrämme maailmaa niin kovin paljon paremmin kuin pronssikauden palestiinalaiset, olemme onnistuneet saamaan paljon tarkemman käsityksen ympäröivästä todellisuudesta. Näin ollen nykytiedon valossa voidaan rationaalisen ajattelun avulla luoda huomattavasti parempia oheita hyvän elämän elämiseksi.

Raamatun rooli on mielestäni lähinnä ikkuna yhden ajallisesti ja maantieteellisesti rajatun populaation kansantarustoon.

Äänestä
  • Niinhän sinä luulet, kun et ole lukenut Raamattua, ei se ole pelkästään henkinen kirja, vaan paljon, paljon enemmän...!

    Äänestä

  • ei pitäisi arvailla kirjoitti:

    Niinhän sinä luulet, kun et ole lukenut Raamattua, ei se ole pelkästään henkinen kirja, vaan paljon, paljon enemmän...!

    Hmm... Minä olen lukenut Raamattua, ja yhdyn varsin pitkälti nimimerkin "totuus kirvelee" näkemykseen.

    Ymmärrän kyllä, että joku voi lukea Raamattua vertauskuvallisena teoksena ("henkisenä kirjana"). Ikään kuin käyttäen sitä katalyyttinä, joka laukaisee mielenkiintoisia tuntemuksia itsessä. Minä kyllä löydän paljon toimivampiakin kirjoja itselleni.

    Sen sijaan joidenkin harrastama kirjaimellinen tulkinta on niin epätoivoisen surullista, että pahaa tekee. Sitä en voi ymmärtää. Se perustuu puhtaasti itsepetokseen. Mutta perimmäistä syytä tälle itsepetokselle en ole vielä keksinyt. Ehkä se on opittua, ehkä kyse on jonkinnäköisesti psyykkisestä sairaudesta. Vaikea arvioida.

    Äänestä

Käsitykseni ei ole vain omani vaan kyseessä on ennen kaikkea juutalaisten rabbien, jotka teoksen ovat aikanaan kirjoittaneet, ymmärrys asiasta.

Esimerkiksi kuvauksella Israelin kansan orjuudesta Egyptissä ei ole mitään historiallista pohjaa vaan se on symbolinen kuvaus ihmisen tiestä mammonan orjuudesta luvatun maan, taivasten valtakunnan henkiseen vapauteen.

Äänestä
  • Jokainen voi toki muodostaa oman käsityksensä Raamatusta tai vaihtoehtoisesti nojata haluamiinsa auktoriteetteihin. Omien käsitysten syöttäminen totuutena on kuitenkin yhtä vastenmielistä kuin evankeliumin pakkosyöttö.

    Rabbien käsityksillä on varmasti oma kiinnostavuutensa, mutta ei niillä ole juuri sen suurempaa painoarvoa kuin kenekään muidenkaan kannanotoilla. Itse asiassa tällaiset kannanotot tarjoavat hyvin vähän aineksia asian omakohtaiselle kriittiselle tutkimiselle. Ne ovat lähinnä uskonnollista puoluepolitiikkaa ja niistä puuttuu todellinen tutkiva mielenlaatu.

    Äänestä

Mielestäni oleellista olisi, että kristitty maailma luopuisi vähitellen oikeudestaan USKOA mihin haluaa. Raamatun ymmärtäminen kirjaimellisena totuutena kun on suorastaan vaarallista.

Äänestä
  • Eli haluat määrätä mitä ihmiset saavat ajatella ja uskoa. Siinä on totalitaarisen tyrannian siemen.

    Äänestä

Itse uskon siihen, että Pyhät kirjoitukset alkuperäisessä muodossaan olivat niin historiallisia, kuin vertauskuvallisiakin.
Joskus, kenties useinkin, kumpaakin yhtaikaa.

Ihmiset Jumalaa pelkäämättöminä korruptoivat ilmoitusta, yleensä vallanhimoisina, joskus tyhmyyttään.
Nyt meillä on Jumalan sanaa sisältävä teos, joka on kuitenkin ihmisten kokoama ja vääristelemä.

Ehkä me eräänä päivänä saamme käsiimme alkuperäiset kirjoitukset,
ehkä alkukristityt viisaudessaan piilottivat alkuperäiset evankeliumit maan kätköihin,
ehkä Jeesusta edeltäneet profeetat tekivät samoin.

Ehkemme saa tietää sitä, ehkä,
jos Jumala suo.

Ehkä se edeltää Messiaan paluuta.

Äänestä

Johanneksen evankeliumi 17:17.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ajattelija11 kirjoitti:

Seuraavassa totuus Raamatun merkityksestä, joka nykypäivän ihmisten olisi tärkeä ymmärtää:

Raamattu on puhtaasti henkinen kirja, joka kuvaa henkistä todellisuutta eikä historiallisia tapahtumia. Asia voidaan ilmaista myöskin niin, että Raamatun kertomukset ovat puhtaasti vertauskuvallisia. Raamattua lukiessa tulee kiinnittää huomiota sen aiheuttamiin tuntemuksiin ja kokemuksiin eikä ymmärtää kertomuksia fyysisen maailman tapahtumina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu