Nyt tarvitsen neuvoa millä suostutella naapuritaloyhtiö karsimaan puita pihalta. Eli todella isot koivut kyseessä. Kerrostalon takapihalla (missä asukkaat eivät oleile) on paljon vanhoja isoja koivuja mistä tulee meille haittaa: hirveä määrä siitepölyä ja lehtiä tuntuu että koivut vievät kaiken ravinteen meidän nurmikolta. Asfaltti "kupruilee" toisessa paikassa missä myös iso koivu.
Eli voivatko näiden jätti-koivujen juuristo tehdä tuhoja meidän taloyhtiön (paritalo) pihalle, mihin voisi vedota kun lähettää kirjeen toisen taloyhtiön isännöitsijälle?
Vai pitäisikö ottaa ensin yhteyttä esim. helsingin rakennusvirastoon?
Voisin kuvitella että taloyhtiö ei ole halukas maksamaan turhaan puunkaatoa koska heille siitä ei ole mitään hyötyä (lehtiäkään ei tarvitse haravoida kun ne tulevat meidän pihalle haravoitavaksi) . Jos puunkaato maksaa esim 1000 eur / kpl, paljonko taloyhtiö voisi saada rahaa siitä että myisi puut polttopuiksi? vai mitenkä puunkaato hinnat muodostuu? Jääkö puut taloyhtiölle vai kaatajalle?
Haitta: isot koivut naapurin tontilla!
Isot Leijonat
2
329
Vastaukset
- yksvaihtoehto
On olemassa sellaisiakin yrittäjiä, jotka tulevat kaatamaan puita ilmaiseksi kunhan saavat viedä puut myös ilmaiseksi pois (tekevät niistä sitten klapeja). Löytyisikö paikkakunnalta sellaista?
- betuliini
Koivu imee maasta paljon vettä. Sen kaatamisen jälkeen maa routii pahemmin ja asfalttisi kupruilee enemmän. Ja kun koivut on kaadettu, nurmikko kasvaa enemmän ja jatkuvat leikkauskustannukset lisätään yhtiövastikkeeseen. Suomessa on niin paljon koivuja, että siitepölypitoisuuden kannalta on ihan sama onko niitä koivuja juuri siinä vieressä vai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181- 551179