Hei kaikille! Täälä on paljon eräs nimimerkki käyttänyt puheenvuoroja maalaisia vastaan. Minä, ja vaimoni, olemme maahanmuuttajia. Tulimme Saksasan Rein-Ruh.ista vajaa kymmenen vuotta sitten. Emme osanneet suomea lainkaan, eivätkä paikalliset saksaa. Kommunikoimme englanniksi. Pidämme täälä läntisessä Suomessa pientä luomuviljelytilaa. Vastaanotto oli ihan alusta asti todella ystävällistä. En voi moittia paikallisia ollenkaan huonosta kohtelusta perhettäni kohtaan. Jos on kielioppivirheitä tässä niin käytän kirjoittelussa apuna skottilaista ystävääni jonka suomenkielen taito on paljon paremi kuin minun. Viihdymme maalla vaikka olemmekin maahanmuuttajia. Terveisin Tino ja vaimo Hanne.
Tino Nagel
Tino Nagel
1102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jatkakaa samaan malliin, pääasia että te viihdytte mitä teettekin ei kaikki suomalaiset ole samanlaisia vaikka tällä palstalla kyllä sen kuvan saakin!
Haukkuvat ja samaistavat tuntemattomia ihmisiä sekä kirjoittajia täällä eivät toteuta palstan sääntöjä mutta tästäpä näet että ihmiset ovat erilaisia jopa suomalaiset.
Olet varman huomannut siellä maalla että kaiki eivät dokaa, eikä pieksä vaimojaan osa kenties osaa kieliä maallakin joa puhuvat naapureille.
Oikein hyvää jatkoa Tino Kynnelle sinne luomuviljelmille ja kesää odotellaan!