Ensi-ilta on ollut, mutta milloin ja missä elokuvan voisi jatkossa nähdä ?
Kuninkaan punikit, elokuva Muurmannin Legioonasta.
Asia kiinnostaa
31432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
No nyt selvis. 7.10 klo. 21.30. Tv 1. ja 12.10. klo 12.30. Tv 1.
.........
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/julkaise-lauantaina-muurmannin-legioonassa-oli-savolaisiakin/1341130
Tänä iltana.
Vedä mieluummin pappa yliannostus.
Ymmärrän kyllä. Vain väritetty historian kirjoitus kiinnostaa. Tylsistyppäs ihan vaan rauhassa.
Taisi olla kipupiste sekä kommunisteille että oikeistolle 1920-luvulla, kipupiste jolla oli kansainvälisiäkin ulottuvuuksia mm. se miten Englanti huolehti värväämänsä väen takaisin Suomeen. Oli myös tuhannen miehen selviytymistarina. Miksi ei kiinnostaisi?
Ihmeen hyviä valokuvia ja filmejäkin ohjelmaan oli löydetty.
Jäin kaipaamaan tietoa, milloin mukana olleiden haastattelut oli tehty, ehkä 50- ja 60 luvuilla.
lopputeksteissä. Vuosi oli 1971.
Kiitos tiedosta, enpä ollut tarkkaavainen filmin lopputekstejä katsellessani.
Miksi pitäisi kiinnostaa Lehtimäki ja sen britti huorat. Saihan amerikkalaisetkin paukuttaa kaksi kertaa englantilaisten naiset sileäksi.
Niimpä, ei varmaan ollut kotiin tulijoilla rapia vastaanotto.
No, olipa hieno dokumentti. Yllättävän suuret joukot oli ollut pohjoiseen "masinoituna". Varmaan oli "kruunu" hyvin ruokkinut nälkäisen joukkonsa.
Äidin tädin mies oli heitä. Puinikki ja myöhemmn Englannin armeijaan ja lopulta jenkkeihin. Englanti maksoi pienen rintamaveteraanikorvauksen. Suomen luokkaa eli pieni.
Ukin velin setä oli Kronstadtin matruuseja. Usot sie.
Kaikkeen se ihminen taipuu, ensin taistellaan venäläisten rinnalla suomalaisia vastaan, siinä kun tulee turpiin siinä, niin sitten taistellaan brittien rinnalla suomalaisia vastaan ja lopuksi vielä brittien rinnalla venäläisiä vastaan, Kuusinenhan antoi koko porukalle kuolemantuomion tästä.
Mikäli olisivat jääneet venäläisten käsiin, niin ne olisi ammuttu välittömästi.
Aivan, kuten myöhemmin Suomalaiset. Ensin Saksalaisten kanssa Venäläisiä vastaan ja sitten Venäläisten rinnalla Saksalaisia vastaan. Ja nyt sitten ollaan työntymässä Natoon, Jenkkien helmoihin. On se vaan ihmeellinen tämä maailma.
Ainakin verneri Lehtimäki ammuttiin vasta -38
Totta, mutta kuolemantuomiot oli annettu, ehkä Verneri oli yhteydessä bolsuihin jo aiemmin, ehä sillä oli joku muu rooli, tai sitten tuomiota ei vaan kukaan pannut täytäntöön.
En tiedä mikä oli syy, sitäkin vähän ihmettelen että miksi britit katseli sivusta kun Iivo Ahvo, karjalan rykmentin komentaja surmattiin, mutta Verneri päästettiin vapaasti lähtemaan punaisten puolelle.
"Totta, mutta kuolemantuomiot oli annettu, ehkä Verneri oli yhteydessä bolsuihin jo aiemmin, ehä sillä oli joku muu rooli, tai sitten tuomiota ei vaan kukaan pannut täytäntöön."
Iivo Ahavan saattoi brittiupseeri linjojen yli Urosjärvellä ja jätti ei kenenkään maalle. Sieltä hänet löydettiin ammuttuna.
Lehtimäki päästettiin punaisten puolelle jostain syystä, Hänet tuomittiin vasta Stalinin vainojen aikana.
Niin, no meinaakko brittien ampuneen ton Iivo Ahavan, britit syytti serbejä, jotka oli brittien komennossa ollut ryhmä, kummallinen ja varin epäselvä kuolema ja miksi Verneri päästettiin menemään punaisten puolelle ????
Korjasin vain antamasi väärät tiedot.
Ahavan ampuja on tuntematon Lehtimäkihän ehti puuhailla kaikenlaista ennen kuin luoti tapasi.
Minä mitään vääriä tietoja antanut, Ahavan kuolema on mysteeeri, ampujasta ei ole mitään varmaa tietoa, ei ole myöskään varmaa tietoa siitä, kuka antoi käskyn Ahavan ampumiselle ja tiesikö britit asiasta, vai ampuivatko jopa itse sen.
Kun tietoa ei ole, niin silloin tietoa ei ole myöskään siitä, miksi Ahava ammuttiin ja oliko britit mukana juonessa vai ei, jokainne tietenkin väittää mitä haluaa ja suuntaa epäilyksiä itsestä poispäin.
Sillekkään ei ole oikein selitystä, miksi britit päästivät Lehtimäen punaisten puolelle, eikä sekään ole ihan selvillä, miksi Lehtimäki ammuttiin puhdistuksissa.
Jos kerran oli punaisten ydinryhmää.
höpinäsi ovat.
"Totta, mutta kuolemantuomiot oli annettu, ehkä Verneri oli yhteydessä bolsuihin jo aiemmin, ehä sillä oli joku muu rooli, tai sitten tuomiota ei vaan kukaan pannut täytäntöön."
"Minä mitään vääriä tietoja antanut,"
Etkö?
Yrität korjailla asian kirjoittamalla lisää puuta heinää.
Mitä puuta heinää, et ilmeisesti ole katsonut ohjelmaa ????
KUn tietoa ei ole, niin sitä ei ole ja sellä jolla se on, ei ole sitä kertonut.
Se toinen porukka suomalaisia taisteli saksalaisten rinnalla suomalaisia vastaan ja huusi saksalaisen Suomen kuninkaaksi.
Kaikkeen se ihminen taipuu.
Suomen kansan suuri enemmistö kukisti punikkien kapinan Saksan tuella.
Kuninkaan valitsi tynkäeduskunta niukalla enemmistöllä.
EI mennyt luoti hukkaan.
Suurin osa Muurmannin legioonalaisista ei ehtinyt taistella ketään vastaan. Oli aikamoista brittiläistä liittolaisten kosiskelutaituruutta puhua puolelleen tuollainenkin osasto, jossa oli enimmäkseen punaisehkoja suomalaisia. Enemmistön näistä ajoi liittymään tuohon brittien tyhjästä polkaisemaan osastoon lähinnä nälkä - Pohjois-Suomi oli maailmansodan loppuvaiheessa kärsinyt suurta elintarvikepulaa.
Briteille Muurmannin suomalaislegioonan perustamisajatus lähti pelosta, että valkoinen Suomi, joka oli 1918 alussa Saksan kanssa liitossa, yrittäisi yhdessä edetä valloittamaan Venäjän pohjoisia aluieita. Virallinen Iso-Britannia kun tuossa vaiheessa vannoi Venäjän valkoisten nimiin bolsevikkeja vastaan. Muurmannin suomalaislegioona siis tavallaan oli suunnattu Saksan hyökkäystä ja bolsevikkeja vastaan, vaikka toisaalta monet "muurmannilaiset" olivat ajatusmaailmaltaan lähempänä Venäjän punaisia. Lenin ymmärsi tilanteen outouden, ja kuulemma rohkaisi suomalaisia punaisia liittymään Muurmannin legioonaan, vaikka se edustikin maahan tunkeutuneita vihollisia, brittejä. Osa legioonan johtajista sitten (Lehtimäki) siirtyi bolsevikkien puolelle. Oman tiensä kulkijat Oskari Tokoi ja Aarne Orjatsalo loikkasivat USA:han. Sekava soppa.
Sinänsä vuosi 1919, kuten suursodan jälkeiset vuodet aina yleensäkin, oli mielenkiintoisen sekavaa aikaa, kun monien kansakuntien sotilaita ja siviilejä oli siellä täällä kaukana kotoaan. Kuolan, Arkangelin ja Muurmannin alueilla toimivissa brittijoukoissa oli mm. serbejä. Irakin rintaman "brittiarmeija" koostui pääasiassa intialaisista. Venäjän valkoisten puolelle oli loikannut suuri määrä tsekkiläisiä sotilaita. jotka kotiutettiin Eurooppaan Itä-Aasian kautta, jne.
Britit hoitivat Muurmannin legioonan kohdalla vastuunsa hyvin loppuun asti neuvotellessaan heistä useimmille paluun Suomeen.
Siinä luoti ei mennyt hukkaan kun Verner Lehtimäki ammuttiin.
Tuossa on perusteellinen kirja Muurmannin legioonasta:
Jukka Nevakivi: Muurmannin legioona − Suomalaiset ja liittoutuneiden interventio Pohjois-Venäjälle 1918−1919. Tammi, 1970.
Kuka onkaan Jukka Nevakivi?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jukka_Nevakivi
Äidin tädin miesystävä oli kyseisessä legioonassa. Taisteli Suomessa. Pakeni Venäjälle värvättiin Englannin riveihin. Muutti Amerikkaaan Palasi Suomeen ja sai pienen korvauksen. Rintamalisän maksoi Englanti. Samaa luokkaa suomalaisten veteraanien lisän kera.