ADHD/ADD diagnoosit ja sairaskulu- ja hoitokuluvakuutukset

kyselijaeea

Terveppä terve!............en ole.

Olen tässä viimepäivät koittanut tutkia, että korvaavatko esim Tapiolan tai Pohjolan sairaskuluvakuutukset ADHD/ADD liittyviä tutkimuksia, esim psykologisia/neuropsykologisia tutkimuksia yksityisellä. Kyseiset tutkimukset maksavat yleensä tuhansia, niin olen ajatellut ottaa sairaskuluvakuutukset siltä varalta, että pitäisi tuollaisissa käydä. Jotenkin vakuutusehdot ovat hyvin epäselviä ja en mistään löydä vastausta kysymykseeni, joten ajattelin kysyä että onkos täällä päin ketään, joka näistä hommista tietäisi jotain?

7

11377

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyselijaeea

      Löysin tällaista tietoa ensin Tapiolan vakuutusehdoista:

      2.1 Vakuutuksesta ei korvata:

      puhe-, psyko- tai toimintaterapiaa eikä neuropsykologista kuntoutusta taikka näihin verrattavaa hoitoa tai kuntoutusta

      Ja seuraavaa Pohjolan vakuutusehdoista:

      4.3 Kulut joita ei korvata:

      Kuntoutuksesta, eikä psyko-, neuropsyko-, toiminta- tai puheterapiasta taikka muusta näihin rinnastettavasta hoidosta auheutuvia kuluja ei korvata


      Mitä en nyt ymmärrä on se, että tarkoittavatko nuo ehdot hoitoja, esim neuropsykologisia hoitoja ja kuntoutuksia, vai tarkoittaako tuo myös sitä että neuropsykologisia TUTKIMUKSIA ja TESTEJÄ ei korvata?

      • voi olla huonoa

        If on näköjään ollut tarkempi, kun sen vastaavassa rajoitusehdossa mainitaan nimenomaisesti tutkimuksetkin.

        Mutta aloituksesta sattui silmiin erityisesti tämä:
        ***..olen ajatellut ottaa sairaskuluvakuutukset siltä varalta, että pitäisi tuollaisissa käydä.***

        Tarkoitatko, että olet jo havainnut itsessäsi ADHD/ADD -tyyppisiä oireita ja mahdollisesti keskustellutkin lääkärin/psykologin kanssa tutkimustarpeesta? Ota huomioon, että jos haet sirauskuluvakuutusta, joudut antamaan terveysselvityksen, jossa joudut tekemään selkoa terveydentilastasi ja mm. käynneistä terveydenhuollon ammattilaisten luona viime vuosina. Vakuutuksen ideanahan on antaa turvaa odottamattomien mutta ei jo tiedossa olevien tapahtumien varalta. Olemassa olevat vaivat rajataan vakuutuksen ulkopuolelle ja jos terveydentila on kovin huono, vakuutusta ei välttämättä saa lainkaan.

        Terveysselvityksen kysymyksiin on syytä vastata rehellisesti. Vakuutusyhtiöt tarkistavat tilanteen viimeistään siinä vaiheessa, kun haet korvauksia. Väärien tai puutteellisten tietojen takia korvausta voidaan alentaa tai se voidaan kokonaankin evätä.


    • kyselijaeea

      Olen kyllä käynyt lääkärillä, mutta syy oli aivan eri miksi sinne menin. Samalla sitten mainitsin keskittymisvaikuksistani mutta niistä ei viittä minuuttia enempää keskusteltu. Olen siis havainnut jo kyseisiä piirteitä ja oikeastaan sen takia mietin vakuutuksen ottoa jos tulevaisuudessa päättäisin mennä yksityiselle niin saisin korvattua niitä kuluja vakuutuksen kautta. Onko tämä siis väärä tapa hoitaa asiat, jopa laiton tapa?

      • voi olla huonoa

        Ei tässä sentään laittomuuksista ole kysymys, mutta voi hyvinkin olla, että harkitsemasi vakuutus osoittautuu lopulta turhaksi.Vakuutusmaksut olet maksanut, mutta korvausta ei tipu ainakaan täyttä määrää eikä ehkä yhtään. Näin on, jos vakuutusyhtiö saa tietää, että ongelmia on ollut jo ennen vakuutuksen ottamista.

        Ratkaisu riippuu siitä, mitä lääkärisi on kirjannut potilastietoihin käynnistäsi. Ne tiedot vakuutusyhtiö voi käydä tarkastamassa. Terveysselityksessä nimittäin vaaditaan lupa myös siihen, että vakuutuksen hakijan terveystila- /potilastiedot saadaan tarkastaa kaikista mahdollisista lähteistä. Muutenhan vakuutusyhtiöillä ei olisi oikeutta päästä tutkimaan kenenkään terveystietoja, mutta sen luvan kanssa pääsevät. (Ja jos ei anna lupaa, ei saa vakuutustakaan.)


    • tyttrreew

      Sinulla on ollut oireita. Olet käynyt lääkärissä ja kertonut niistä. Sinun pitää kertoa sama asia myös terveysselvityksessä, kun teet vakuutusta. Saattaa olla, että vakuutukseen tulee rajoitusehto ko. sairauksista. Vakuutus korvaa toki kaikki muut mahdollisesti myöhemmin ilmenevät sairaudet. Näin nämä vakuutukset toimivat. Filunkia en suosittele harrastamaan. Niistä jäät kiinni. Näiltä foorumeilt saat neuvoja siitä, miten voi kieroilla ja salata asioita, mutta neuvojen antajat eivät kanna vastuuta. Vastuu on sinulla.

      • Anonyymi

        Ja Vakuutusyhtiötkö eivät kierolle? Sanoisin niin, että jos lääkäri ei ole jotain sairautta diagnosoinut , niin sairautta ei ole.
        Nykyisin on enemmän sääntö kuin poikkeus, Vakuutusyhtiöt eivät maksa asiakkaalle korvauksia, vaikka lääkäri olisi näin todennut. Vakyhtiön oma lääkäri päättää toisin potilasta näkemättä. Tämä on mielestäni kieroilua!


    • Anonyymi

      Se, minkä tässä näen ongelmalliseksi on tuo 'oireita ei olisi saanut olla ennen vakuutuksen ottamista'. ADD/ADHD-diagnoosin yksi edellytyshän on se, että oireita on ollut lapsesta saakka ja se pitää näyttää toteen. En tiedä, kuinka vakuutusyhtiöt suhtautuvat tällaiseen ja näkevätkö, että vasta se kun alkaa epäillä diagnoosia, on 'se hetki' kun oireet alkavat. En tiedä todellakaan, mutta suhtautuisin pienellä varauksella siihen, että tukea tällaiseen saisi. En siis tiedä ja voi toki olla, että nuo laajennetut vakuutukset kattavat paljon enemmän kuin nyt oletan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1568
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1155
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      110
      1100
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      953
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      827
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      184
      749
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      736
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      725
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      679
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      633
    Aihe