Poikkesin tänä aamuna työmatkallani Elielin aukion tunnelin Alepassa. Kaupan ulko-oven edusta oli mustanaan likaisia ja ryysyisiä kerjäläisromaneja. Roskia lensi ympäriinsä ja meteli kova. Niitä oli ainakin 30 miestä ja naista.
Välillä osa ryysyläisistä meni sisään kauppaan. Kyllä kuvottaa yrittää tehdä ostoksia tuollaisessa paikassa. Ei tiedä, mitä tuotteita ja hedelmiä ryysyläiset likaisin käsin ovat sormeilleet.
Välillä osa ryysyläisistä meni sisään kauppaan. Kyllä kuvottaa yrittää tehdä ostoksia tuollaisessa paikassa. Ei tiedä, mitä tuotteita ja hedelmiä ryysyläiset likaisin käsin ovat sormeilleet.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kauppa on ihan siisti, mutta edusta on kuin kaatis. Edusta kuhisee ties ketä ja mitään tapoja ei ole. Osa suomalaista osa jotain muuta. PUMMIT pauttaa pulloja tonneittain ja se automaatti on kökkönen.
Tunnelin "valvonta" kuulunee VRn porukalle ja säästösyistä sitä tuskin pestään. Kamerat lienee mallia feikki. VRn oma väki kulkee tunnelissa myös, mutta tuskin valittaa koskaan siitä omalle porukalleen.
Ehkä, kun tulee tulva, niin tunneli täyttyy ja samalla kauppa ja pakkis saa pesun.
Siellä Elielin Alepan edessä on ryysy-romanien ohella myös kännisiä virolaisia, venäläisiä ja tietysti myös kännikala-härmäläisiä.
Pyrin karttamaan kulkemista siellä.
Eikö niille likaisille ryysyläisille ja muille loisille voi tehdä mitään? Ne ovat pilanneet Suomen maineen turistien silmissä jo Japanissa saakka.