http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288560534530.html?ref=rss
3d-tulostustekniikalla on jo tehty toimiva ase, joka kesti kuusi laukausta, joten oletettavaa on, että kehitys vie kohti kestävämpiäkin aseita ja tulostimetkin paranevat ja halpenevat.
Uutisessa mainittu varaosabisneksen mullistuminen on myös mielenkiintoinen, jokohan kohta voisi tulostaa esimerkiksi vaikkapa mersun kampiakselin?
3d-tulostustekniikalla on jo tehty toimiva ase, joka kesti kuusi laukausta, joten oletettavaa on, että kehitys vie kohti kestävämpiäkin aseita ja tulostimetkin paranevat ja halpenevat.
Uutisessa mainittu varaosabisneksen mullistuminen on myös mielenkiintoinen, jokohan kohta voisi tulostaa esimerkiksi vaikkapa mersun kampiakselin?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mersua ei kannata tulostaa, koska sen tekniikka on kivikautiselta ajalta.
Vanhemmat Mersut ovat yksinkertaisia, ja tee se itse miesten mieleisiä autoja, jotka kestävät, kestävät ja kestävät!
Miehet jotka kulkevat omia teitään ajavat vanhoilla Mersuilla !
Mersumies Late Lapista. SSSS Ry!
Mersut olivat hyviä ja paljon parempia autoja kuin useimmat muut tuonne 80-luvun loppuun saakaa. Kalliitakin ne olivat muihin verrattuna silloin.
Tekniikka oli jykevää, kuin ammattikäyttöön tehty.
saakka, eikä saakaa
300 -mersun kone on kone...melkein kestää yhtäpaljon kuin 940 Volvon.
Mersu 300 Dt 124 on niitä viimeisiä oikeita ja kestäviä Mersuja!
Late Lapista. SSSS Ry!
Noo... Jos tosiaa raja on niinkin tiivis kun mitä joku aika sit dokkaris väitettii, eli joka kymmenes salakuljetusyritys saadaan kiinne, niin ehkä se vielä on helpompi tilata netist ase. Joskin... Kaipa ne edes hiukan on asiaan perehtyny sen dokkarin jälkee.
Sun jari kannattaisi kyllä lopettaa tuo kirjoittelusi internettiin kokonaan. Noin hölmöt jutut eivät tuo mitään arvoa kenellekään, ja ovat pelkkää spämmäystä ja tason heikennystä tällaisillekin foorumeille.
Huhujen mukaan Helsingin seudulla luvattomien aseiden saatavuus on ikävä kyllä parantunut huimasti. Luvallisten aseiden saanti on tehty niin vaikeaksi että helppo itäaseen hankinta houkuttaa.
Nahkaliivipartamiehillä ja pussihousuveijareilla on jo valtaisa arsenaali.
Huonoa kehitystä.
Yhtään asetta ei ole tulostettu, eikä varsinkaan muovista. Ei ole näköpiirissä, että muovista saataisiin millään teknologialla valmistettua ruutiaseita - fysikaaliset rajoitukset tulevat vastaan. Kehittyneitä muoveja voidaan käyttää kertakäyttöisissä hylsyissä, mutta niissäkin teräksinen patruunakammio ottaa rasituksen vastaan.
Vaikka jollain ihmekonstilla muovi saataisiin kestämään paineisia ja kuumia ruutikaasuja, niin ainakin luoti täytyy valmistaa metallista tiheyden vuoksi. Jos joku keksii miten hiilivedyn tiheys voidaan kasvattaa metallien luokkaan, niin hän kirjoittaa uusiksi kaikki fysiikan kirjat.
Tuossa tapauksessa vain AR:n alarunko tulostettiin muovista, ei siis koko asetta. Alarunko altistuu AR:ssa toimintaperiaatteesta johtuen pienemmälle rasitukselle kuin muissa aseissa ja siltikin se hajosi käsiin. Jopa alkuperäisessä AR:ssa oli muoviosia. Tässä ei ole vielä mitään kohisemisen aihetta.
Aivan sama jos joku tulostaisi muovista auton ovet, mitkä hajoaisivat kahden kilometrin ajon jälkeen ja silti paskamedia antaisi kuvan, että koko auto polttomoottoria myöten voidaan tulostaa kotona muovista.
Kaikkein muovisin ase on HK36:sta isolla rahalla kehitetty XM8, jossa kaikki itse ampumistapahtuman kannalta keskeiset osat ovat yhtä paljon teräksestä jyrsittyjä kuin sata vuotta sittenkin.
Palataan asiaan sitten kun tulostimilla voidaan tulostaa metalleja ja keraameja sadasosamillin tarkkuudella inhimilliseen hintaan. Siihen asti kannattaa olla huolestunut enempi perusmetallipajan laitteista. Aseissa vaadittavaan tarkkuutteen pääsevät tulostimet maksavat tänä päivänä satoja tuhansia ja niissä käytetyt muovit satoja euroja kilo.
Ennen mitään muovista tulostettuja ruutiaseita tulemme näkemään energia-aseiden leviämisen tavan ihmisten pariin alan harrastajien rakentelemina.
Halvat kiinalaiskomponentit (radioaaltolähettimet, laserit ja kehittyneet akut) ovat järkevämpi kohisemisen aihe kuin tämä naurettava dildotulostin.
Et sitten tainnut lukea linkittämääni uutista ajatuksen kanssa? Siellähän kerrottiin mihin suuntaan kehitys kulkee ja: "Defense distributed -projektin vetäjä, amerikkalainen Cody Wilson kertoo uutispalvelu Mashablelle aikovansa tulostaa käsiaseen kahden viikon sisällä."
Eipä se suomi-kp sekään mikään sadasosamillien tekele ollut ja tulee se luoti ulos väljemmästäkin reiästä. Vaikka muoviase kestäisi vain yhden laukauksen, niin ehtisi silläkin saada vahinkoa aikaiseksi ja sen jälkeen voi käyttää vaikka seuraavaa jne. Pienoiskiväärin patruunaa saattaisi muovikin kestää enemmän kuin yhden laukauksen. Tulihan tuo joskus poikasena värkättyä löydetty ruosteinen pienarin piippu puupyssyyn rautalangalla kiinni, puupalikkaan naula iskuriksi ja jousi palikan taakse, patruunoiden hommaaminen oli helppoa alle kymmenvuotiaallekin ja hyvin toimi sekin ase.
Metalleja ym. voidaan nyt jo tulostaa ja materiaalit monipuolistuvat ja paranevat koko ajan, tulostimien tarkkuuskin paranee.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2059995
Kaipa tuollaiset estot noihinkin tulee?
Joka suomalaisella pitösi olla revolveri..olis ihmiset kohteliaita toisilleen.
Jostain syystä hyysäriämmät tahtovat että kaikilta rehellisiltä kansalaisilta otetaan aseet pois, ja vapaan liikkuvuuden kautta niitä ropisee taas oikein rikollisille... Ei mikään hyvä yhtälö tämä.
En oikein ymmärrä hyysärien aivoituksia, mutta kukapa täysjärkinen ämmien kaaottista naisten "logiikkaa" ymmärtäisikään.
Saakohan pippuri sumuteeseen lupaa ilman kurssia ?