1. Sisäinen tunne siitä että Jumala on.
2. Raamattu, joka on historiallinen kirja joka kertoo myös juutalaisen kansan vaiheista pitkällä ajanjaksolla. Israel Jumalan valittuna kansana piti Jumalan säätämät lait ja noudattaa niitä pitkälti vielä tänäkin päivänä.
3. Kristinusko joka on maailman suurin uskonto. Miljoonat uskovaiset uudestisyntyneet kristityt jotka ovat ottaneet Jeesuksen Kristuksen henkilökohtaiseksi vapahtajakseen.
4. Ihmeet joita tapahtuu Jeesuksen nimessä. Esim. amerikkalaisen naissaarnaajan Kathryn Kuhlmanin kokouksissa hänen rukoillessaan ihmiset kaatuivat lattialle Pyhän Hengen voimasta ja monet yleisön joukossa paranivat sairauksistaan.
Menkää kirjastoon ja etsikää koneella ja henkilökunnalta kysyen Kathryn Kuhlmanin kirjoja (Myös varastosta). Kuhlman vaikutti 40,50, 60, 70 luvuilla, kuoli vuonna 76, vanhuuteen niinkuin muutkin ihmiset.
Kuhlmanin kokouksissa parani tuhansia ihmisiä ja hän pitikin suuria kokouksia. On myös yksi kirja, Richard Casdorphin, lääkärin tekemä kirja ihmeparantumisista, siinä kirjassa on röntgenkuviakin ihmeparantumisista.
Kaikki Kuhlmanin kokouksissa parantuneet kävivät lääkärin tutkimuksissa parannuttuaan ja saivat todistuksen tapauksesta ja parantumisisa on raportoitu jo aikaisemmin mainituissa Kuhlmanin kirjoissa. Lainatkaa ihmeessä niitä kirjoja, ne ovat virkistäviä, uskonne Jumalaan vahvistuu!
5. Maailmankaikkeudessa on järjestys, sattuma ei synnytä järjestystä.
6. Olen uudestisyntynyt ylhäältä niinkuin Jeesus opettaa Johanneksen evankeliumissa.
7. On loogista että niin suuri asia kuin Jumala on olemassa. Jumalan pyhyyttä ei voi käsittää.
8. Jeesuksen opetukset ovat hyvät.
9. Luonto on ihmeellistä ja luonto on kaunista. Elämä on mukavaa, varsinkin jos uskoo Jumalaan.
10. Raamatussa ilmoitettu Jumalan olemus (2 Moos. 3. luku 14. jae sanoo "Minä olen se joka minä olen" ja "Minä olen" on niin syvällistä asiaa että se on täytynyt tulla Jumalalta.
11. Varmasti ainakin puolet maailman väestösta uskoo Jumalaan, sekin kertoo jotain.
12. Tyhjästä on paha nyhjäistä. Maailma joka on olemassa omaa todennäköisimmin luojan.
13. Vanhan testamentin täyttyneet Jeesus ennustukset kuten esim. Jesaja 53. luku.
14. Evoluutioteorian niinsanottu luonnonvalinta ei pysty selittämään luomakuntaa eikä sen ihmeellisyyttä. Luoja tarvitaan.
15. Jumala ei ole löydettävissä järjen avulla vaan sydämen avulla ja oikean asenteen ja nöyryyden kautta, näin tyhmäkin ja lapsikin voi uskoa Jumalaan kun taas korkeastikoulutetulla ihmisellä ei ole mitään etulyöntiasemaa, tämä kertoo Jumalan tasapuolisuudesta.
16. Uskovaiset puhuvat kielillä, vierailla kielillä, niinkuin raamatussa se on merkki Jumalalta niille jotka eivät usko.
Tässä nyt joitakin kohtia.
Jumala istuu valtaistuimella.
Perusteluja Jumalan olemassaolosta
7
384
Vastaukset
- opo
voi hyvä jumala mitä puhetta.
- HipHeijaa
1. Sori, en tunne mitään.
2. Kuten "Älä tapa." ???
Joo, hienostipa ne sitä nykyään noudattaa.
3. Määrä ei korvaa laatua
4. Ihmeitä kyllä mutta kenen nimissä ?
5. Mistäs tiedät ? Olitko paikalla. :)
6. Sori, taaskaan en huomaa mitään ihmeellistä
7. Sama
8. Onhan ne...sääli että harva niitä toteuttaa.
9. Luonto on kyllä kaunista...harmi vaan että teollisuus pohatat ei sitä tajua.
10. Okei, ajattelen että "Minä olen minä". Mutta kuka minä sitten oikeastaan olen ?
11. Sama kuin kohta 3
12. E = MC2 (Albert Einstein)
13. Missä luvattu uusi valtakunta viipyy ?
14. Ei Darwin poitsun opit niin huonoja ole :)
15. Mun sydän ei tee muuta kuin pumppaa verta. Jos taas auttamishalua tarkoitat niin se löytyy aivoista eikä siihen Jumalaa tarvita.
16. Ei se että osaa latinaa taikka hebreaa vielä tarkoita että olisi uskovainen. - Lex Luthor
En vaan ymmärrä miksi näitä perusteluja pitää jatkuvasti olla selittelemässä, jos jumala kerran kirjoittelijoiden mielestä on olemassa. Senhän pitäisi siinä tapauksessa olla itsestään selvyys ja oletusarvo. Vai todistelevatko he jatkuvasti tätä itselleen, ettei uskonpuute iskisi?
- Pakana(M)
Muutaman kymmenen vuoden päästä Islam on se oikea uskonto, koska silloin muslimeja on maailmassa enemmän kuin kristittyjä. Oikeasti muslimeja on jo nyt enemmän sikäli, että suuri osa ns. kristityistä ei usko uskontonsa opetuksia.
- ateismipalstalla
ja siellä on osoitettu monet virheellisyydet.
On jännää miten kymmenkohtaisesta listasta löytyy kymmeniä virheellisyyksiä, epäloogisuuksia, väärää raamatun siteeraamista jne
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000004418964 - jli
Esitit oikein hienon luettelon, jonka voi esittää monella tavalla.
Olen näistä asioista kirjoittanut usein internetin palstoilla. Nyt ne ovat kaikkien luettavissa:
"Miksi juuri kristillinen usko ?" http://www.nic.fi/~jlindell/miksikristusko.htm
Siellä olen yrittänyt lyhyesti perustella näitä asioita ja vastannut epäilijöitten kysymyksiin ja väitteisiin.
Olen siellä mm. kirjoittanut:
Käytännön elämässäkin (omassa elämässämme, yhteiskunnassa, elinkeinoelämässä, jne.) joudumme tekemään valintoja eri vaihtoehtojen välillä, vaikka meillä ei ole täydellisiä tietoja kaikista niihin liittyvistä asioista, jotka ehkä jopa tuntuvat ristiriitaisilta. Silloin teemme valinnan sen perusteella, mikä vaihtoehto KOKONAISUUDEN kannalta näyttää parhaimmilta. Näin olen aikoinaan tehnyt uskon asioissa lukuisten osatekijöiden pohjalta, enkä ole myöhemmin tarvinnut katua. Totesin, että vaikka minulla ei ole vastausta kaikkiin kysymyksiin, niin huomioiden kaikki ne lukuisat osatekijät, joita silloin pohdin, usko Jumalaan, Hänen Sanaansa ja pelastussuunnitelmaansa evankeliumin ilmoituksen kautta on sittenkin kaikkein järkevin vaihtoehto. - ...
...Mitään ''Jumala on olemassa'' -tunnetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283