Taimikasvattelut - tomaatti, yrtit jne

Misteli1

Mahtaisiko kukaan osata auttaa aloittelevaa parvekepuutarhuria, tai edes kommentoida teenkö suunnilleen oikein näitä asioita? Eka vuosi kun kasvattelen eri hyötykasveja siemenistä, ja menestys on ollut vaihtelevaa.

Kirsikkatomaatit ovat voimissaan: 25cm korkeita, tanakoita ja tuuheita, ja niissä on jo nuppuja! Onko ihan ok että ne kukkivat jo nyt? Ei ilmeisesti pidä poistaa kukkia?

Chilit ja paprikat ovat 10-20cm korkeita, tuuhealehtisiä mutta vähän honteloita. Kasvu on aika hidasta mutta tasaista. Onko mitään ideoita, miten vartta saisi tukevammaksi? Aloitin lannoituksen nyt ihan äskettäin. Tukevoituvatko ne sitten ulos päästyään itsestään?

Kaikki yrtit ovat enemmän tai vähemmän onnettomia ja kitukasvuisia. Vähän ne ovat innostuneet, kun aloitin lannoituksen noin viikko sitten. Miten paljon niitä oikein pitäisi harventaa? Basilikaa ja salviaa laitoin vain kolme tainta per ruukku, timjamia ja oreganoa on kymmenkunta pikku itua vierekkäin. Onko liian tiuhassa?

1

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvältä kuulostaa

      Tomaatin kukat kannattaa pölyttää ravistelemalla puskaa tai sutimalla kukasta toiseen. Tekevät raakileita ja saat satoa aiemmin. Haittaa ei ole, kun muistat lannoittaa sopivasti, ettei paukut lopu kesken kesän.

      Chilit ja paprikat vankistuvat lannoituksesta ja runsaasta valosta. Pane tukikepit, saavat nojata pikkusen, kunnes pääsevät auringon alle.

      Yrtit kaipaa aurinkoa nekin, kyllä tuuhettuvat kesän mittaan. Kamalasti niitä ei kannata lannoittaa, ovat köyhän maan kasveja. Jos multa on liian tiukkaa, niin sotke hiekkaa kasvualustaan.
      Mikäli et halua talvettaa timjamia ja oreganoa, niin voit jättää useamman taimen ruukkuun. Basilikaa voisi olla enempikin, nuokin kyllä tuuhenee haarautumalla, kun napsit hiukan myöhemmin latvat veks.
      Salviaa en ole koskaan kokeillut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      412
      3169
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      78
      2324
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2319
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      20
      1960
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      180
      1492
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      10
      1339
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1129
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1062
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      91
      959
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      101
      902
    Aihe