AD/HD Mitä se on?

Buumimuumi

Minulla todettu aikuisiällä AD/HD, johon sain aluksi conserta lääkitykset (25mg muistaakseni). Tosiaan säikähdin lääkkeen aiheuttamaa olotilaa ja hinta oli tosi korkea (jotain 80€), joten jätin lääkkeen sikseen. Monet olivat kiinnostuneita lääkkeestä päihteenä ja yrittivät jopa ostaa minulta tabletteja. Yllätys kuinka paljon ihan tavikset vetää lääkkeitä päihteeksi. Monet piti mua hulluna, kun en vetänyt niitä nokkaan tai myynyt.

Meni muutama vuosi ja lääkäri antoi minulle reseptin Medikinet 10mg tabletteja. Ostin paketin, mutta en kuitenkaan heti alkanut niitä käyttämään. Sitten kerran minulta loppuivat kaljat ja yksin ollessani Googlailin huvikseni Medikinetin ominaisuuksista. Enempi löytyi päihde käytöstä infoa, kuin lääkkellistä faktaa. Uteliaisuus viimein voitti ja otin tabletin, murskasin ja vedin nenään. Vaikutus oli välitön. Kuin olisi kasvanut isommaksi ja ryhdikkäämmäksi. Otin vielä kaksi tablettia ja tietysti olo koheni entisestään. Jäin lukemaan internetistä kaikkea mahdollista kiinnostavaa ja kuin tekstin ja minun välillä olisi ollut putki joka pakotti tajuamaan lukemaani. Nautin tästä, koska olen aina ollut levoton. Pystyin jopa olemaan paikoillani naputtelematta tai muuten venkoilematta.

Sinä iltana lähdin sitten vielä keskustaan baariin kokeilemaan 'olotilaani', joka oli ihmeellisen terävä. Aistit olivat herkässä. Kuulin ja (näin) kaiken selkeämmin. Yllätyksekseni ravintolassa en kitannutkaan kaljaa entiseen malliin. Jäin seurailemaan bändin soittoa ja keskityin ihmisten puheisiin. Pystyin osallistumaan ja katsomaan silmiin. En hötkyillyt ja kykenin ajattelemaan rationaalisemmin. Tila oli selkeä, ei jännittänyt, kuten yleensä.

Nyt sain repsun Medikinettiä. Olen syönyt sitä normaalisti aina, kun tarvitsee keskittyä (en sentään nenään vedä enää). Ja kyllä otan sitä myös usein, jos menen esimerkiksi autolla kaupungille, olen nimittäin aika vaarallinen 'normaalina' liikenteessä, kun en keskity liikennesääntöihin (kaivan nokkaa, plärään cd-levyjä tai vastaavaa).

Normaali minänäni mielikuvitus ja ajatusten liiallinen spontaanius ahdisti. Nyt kykenen ajattelemaan sitä mitä teen ja jätän turhat ajatukset taka-alalle. Toivon että lääkkeestä on apua tulevissa opinnoissa. Ja kyllä uskonkin todella näin. Kuitenkin epäilen AD/HD:n lääkitystä yleisesti, koska sitä syötetään lähinnä lapsille ja mielestäni aivan turhaan, ainakin mitä aiheeseen olen tutustunut.

0

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

        Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
        Kuhmo
        48
        1240
      2. Harmi että välimme

        Menivät niin solmuun.
        Ikävä
        93
        957
      3. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

        Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
        Kemi
        12
        955
      4. Hei sinä rakas mies.

        Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
        Ikävä
        37
        648
      5. Ajatuksia

        Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
        Ikävä
        73
        635
      6. Katse

        Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
        Ikävä
        26
        441
      7. Nainen, miten suhtautuisit

        Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
        Ikävä
        53
        410
      8. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

        Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
        Ikävä
        30
        401
      9. Mille kirjaimelle

        toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
        Ikävä
        23
        397
      10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

        Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
        Ikävä
        15
        379
      Aihe