Minulla todettu aikuisiällä AD/HD, johon sain aluksi conserta lääkitykset (25mg muistaakseni). Tosiaan säikähdin lääkkeen aiheuttamaa olotilaa ja hinta oli tosi korkea (jotain 80€), joten jätin lääkkeen sikseen. Monet olivat kiinnostuneita lääkkeestä päihteenä ja yrittivät jopa ostaa minulta tabletteja. Yllätys kuinka paljon ihan tavikset vetää lääkkeitä päihteeksi. Monet piti mua hulluna, kun en vetänyt niitä nokkaan tai myynyt.
Meni muutama vuosi ja lääkäri antoi minulle reseptin Medikinet 10mg tabletteja. Ostin paketin, mutta en kuitenkaan heti alkanut niitä käyttämään. Sitten kerran minulta loppuivat kaljat ja yksin ollessani Googlailin huvikseni Medikinetin ominaisuuksista. Enempi löytyi päihde käytöstä infoa, kuin lääkkellistä faktaa. Uteliaisuus viimein voitti ja otin tabletin, murskasin ja vedin nenään. Vaikutus oli välitön. Kuin olisi kasvanut isommaksi ja ryhdikkäämmäksi. Otin vielä kaksi tablettia ja tietysti olo koheni entisestään. Jäin lukemaan internetistä kaikkea mahdollista kiinnostavaa ja kuin tekstin ja minun välillä olisi ollut putki joka pakotti tajuamaan lukemaani. Nautin tästä, koska olen aina ollut levoton. Pystyin jopa olemaan paikoillani naputtelematta tai muuten venkoilematta.
Sinä iltana lähdin sitten vielä keskustaan baariin kokeilemaan 'olotilaani', joka oli ihmeellisen terävä. Aistit olivat herkässä. Kuulin ja (näin) kaiken selkeämmin. Yllätyksekseni ravintolassa en kitannutkaan kaljaa entiseen malliin. Jäin seurailemaan bändin soittoa ja keskityin ihmisten puheisiin. Pystyin osallistumaan ja katsomaan silmiin. En hötkyillyt ja kykenin ajattelemaan rationaalisemmin. Tila oli selkeä, ei jännittänyt, kuten yleensä.
Nyt sain repsun Medikinettiä. Olen syönyt sitä normaalisti aina, kun tarvitsee keskittyä (en sentään nenään vedä enää). Ja kyllä otan sitä myös usein, jos menen esimerkiksi autolla kaupungille, olen nimittäin aika vaarallinen 'normaalina' liikenteessä, kun en keskity liikennesääntöihin (kaivan nokkaa, plärään cd-levyjä tai vastaavaa).
Normaali minänäni mielikuvitus ja ajatusten liiallinen spontaanius ahdisti. Nyt kykenen ajattelemaan sitä mitä teen ja jätän turhat ajatukset taka-alalle. Toivon että lääkkeestä on apua tulevissa opinnoissa. Ja kyllä uskonkin todella näin. Kuitenkin epäilen AD/HD:n lääkitystä yleisesti, koska sitä syötetään lähinnä lapsille ja mielestäni aivan turhaan, ainakin mitä aiheeseen olen tutustunut.
AD/HD Mitä se on?
Buumimuumi
0
208
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18011289
- 565371
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452620- 372296
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441725Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381383Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371309Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61216Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261129