Vihreillä ja vasureilla olisi omakin joki lähellä.
Miksi mennä huutamaan muualle.
Miten on mahdollista, että pumppaamosta päästetään jokeen samaa ainetta, jota viemäriverkkoon tulee kotivessoista?
Vantaanjoen varren kuntien vesilaitokset hakevat yhdessä ratkaisuja jätevesiongelmaan.
Sen joutuminen jokeen on muuttanut veden hygieenisen laadun paikoitellen hyvin huonoksi.
Miksi mennä huutamaan muualle.
Miten on mahdollista, että pumppaamosta päästetään jokeen samaa ainetta, jota viemäriverkkoon tulee kotivessoista?
Vantaanjoen varren kuntien vesilaitokset hakevat yhdessä ratkaisuja jätevesiongelmaan.
Sen joutuminen jokeen on muuttanut veden hygieenisen laadun paikoitellen hyvin huonoksi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Helsinki otti vantaanjoesta juomavettä pysähdyin aina eräällä sillalla ja kusin jokeen
tekosi osoittaa loistavasti Kepulaisten sivistymisen tason.
se on mielenrauhallakin
Nyt pask`an kokkareitakin joessa.'
Joudutaan työntään suoraan jokeen Wc pöntöistä
"Maatalouden ja varsinkin peltoviljelystä aiheutuvan ravinnekuormituksen suhteellinen osuus on suurin Vantaanjoen kuormituksesta. Peltoviljelyn osuus Vantaanjoen ravinnekuormituksesta on fosforin osalta 65-70 % ja typen osalta noin 50 %"
Tuohon päälle vielä eläintilat niin on lähes 100% täynnä...
Eli MTK-Kepu-roistojengi on suurin saastuttaja Vantaanjoellakin...
että maatalous OTTAA MAASTA RAVINTEITA, joka sitten kärrätään kaupunkeihin ja ähistään vessanpöntön kautta jokeen, riuku kaupunkilaisille ja ravinteet kiertoon olisi ympäristöteko vailla vertaa..
Keputotuus= VALHE
Kuten viimeisin tutkimustieto osoittaa MTK-MTT-KEPU-Rosvot Suomessa peltoihin levitetään fosforia ja typpeä noin kaksinkertainen määrä mitä tarvittaisiin.
Maatalous ei siis ota maasta ravinteita vaan saastuttaa maan lisäämällä ravinteita liikaa maahan, nämä saastuttavat niin joet kuin meretkin.
et kai tarkoita noita stalinistien valheita ympäristökeskuksen netti sivuilla ?
Puhdasta ihmispaskaa se on Vantaanjoen päästöt
tietysti lisänä
sontahan on hirveä ympäristömyrkky. Ne vetää huumeita, viinaa,hormoneja ja lääkeaineita jotka kaikki kulkeutuvat veteen.
Vantaanjoessakin kolmisilmäiset kalat ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti.
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3541
????????????