Uskovilla muita pienemmät aivot?

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/ulkomaat/5281-tutkimus-uskoontulon-kokeneilla-muita-pienemmat-aivot

Tuon tutkimuksen perusteella vaikuttaisi siltä. Se selittää monta omituista asiaa...
565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siinä lukee siis näin

"""Hippokampus oli pienempi kääntymyksen kokeneiden lisäksi myös katolilaisilla ja uskonnottomilla koehenkilöillä."""

Uskovistako vai uskonnottomistako nyt siis on kysymys?

Äänestä

Suurimmalla osalla ihmiskuntaa on pienemmät aivot.

Isopäisimmät ovat osoittautuneet suurimmiksi tomppeleiksi.

Äänestä

Täyttä potaskaa.

Äänestä
  • Olet kyllä oiva todiste tutkimuksen tueksi.

    Äänestä

Kaikesta päätellen uskovaisilla ei ole aivoja laisinkaan, koska ne on jätettetty ns. narikkaan.
Adventisteilla esim. ei ole vapautta ajatella lainkaan, vaan heidän on uskottava sokeasti se, mitä USA:ssa on 1800-luvun puolivälissä keksitty.


"Isopäisimmät ovat osoittautuneet suurimmiksi tomppeleiksi."

Suurimmat tomppelit ovat yleensä ne "isokenkäiset", jotka luulevat olevansa jotakin.

Ilmeisesti esim. valas ja norsu ovat viisaampia kuin ihminen, koska niillä on isommat aivotkin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin on näreet kirjoitti:

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/ulkomaat/5281-tutkimus-uskoontulon-kokeneilla-muita-pienemmat-aivot

Tuon tutkimuksen perusteella vaikuttaisi siltä. Se selittää monta omituista asiaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu