martinkeskus

Wikipedian mukaan martinkeskus oli "aikanaan valmistuessaan pohjoismaiden suurin liikekeskus" jännä väittämä mutta tätä on vähän vaikea uskoa uudenpolven uusmaalaisena, faktana tiedän että sieltä on mm saannut edullista olutta, viime kesänä peräti parilla eurolla tuoppi. Voisiko joku vahvistaa em väittämän paikkaansapitävyyden, olisi mukava tietää oman alueensa historasta ja mahdollisesta muinaisesta metropoli asemasta maailmassa!!?? = )
3278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pelkkää paskaa.

Korkeintaan pohjoismaiden surkein paskaläävä.

Äänestä

Martinkeskus oli tosiaan avattaessa vuonna 1970-pohjoismaiden suurin. Tulee kuitenkin muistaa, että ostoskeskuksia alettiin pohjois euroopassa rakentaa vasta tuohon aikaan. Esimerkiksi ensimmäiset kauppakeskukset avattiin ruotsissa vasta 1970-luvun loppupuolella ja 1980-luvun alussa. Suomessakaan ei ostoskeskuksia ollut vuonna 1970 nimeksisjään. Vantaan alueella taisi olla 1 tai 2 ja Helsingissä 4, kaikki olivat yhden kerroksen kokoisia. Martinkeskus oli kaksi kerroksinen, sekä siellä oli yli 30-liikettä pakattuna pieneen tilaan. Ei tule myöskään unohtaa, että martinkeskukseen tehtiin 90-luvulla remontti, joka poisti liukuportaat, sekä pienensi ostoskeskuksen yläkertaa. Martinlaaksoa rakennettaessa oli Martinkeskus aikansa kauppakeskittymien huippu arkkitehtuuria, siis aikana jolloin neuvostoliittolainen arkkitehtuuri oli muodissa.
Lisää tietoa löytyy wikipedia artikkelin lähteiden takaa. Tosin osa sivuista saattaa olla suljettu vanhuuttaan.

Äänestä

Kyllä se oli tosiaan avautuessaan joulukuussa 1970 pohjoismaiden suurin ostari. Tosin ei mennyt kauaa kun vielä isompia ruvettiin rakentamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


martsarilainen. kirjoitti:

Wikipedian mukaan martinkeskus oli "aikanaan valmistuessaan pohjoismaiden suurin liikekeskus" jännä väittämä mutta tätä on vähän vaikea uskoa uudenpolven uusmaalaisena, faktana tiedän että sieltä on mm saannut edullista olutta, viime kesänä peräti parilla eurolla tuoppi. Voisiko joku vahvistaa em väittämän paikkaansapitävyyden, olisi mukava tietää oman alueensa historasta ja mahdollisesta muinaisesta metropoli asemasta maailmassa!!?? = )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu