Olen 3 vuotena peräkkäin käyttänyt autoni renkaan vaihdossa paikallisessa rengasliikkeessä, täytyy sanoa että kumikorjaamolla työskentelevä nuorimies jolla on aika usein kalju tai muuten lyhyt hiusmalli niin on yritykselle kultaakin arvokkaampi työmies!! On sitte ihan sama menetkö käymään siellä aamulla tai illalla ja viikonpäivää katsomatta niin siellä hän aina on, iloinen ja aina hymyilee ja selittää asiat niin että minäkin nais asiakkaana ymmärrän jos kysyn jotain!! =)
Ikaalisten kumikorjaamo
Neiti80
1265826
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 126
Vanhimmat
Kyseesä ei viissiin ole omistaja?
Viäläkös sielä on se hilmanni?Se se vasta oli hyvä asiakas palvelia ja tosi taitava hommissa.Monta rengasta on korjattu ja tasa painotettu eikä moitteen sijaa löydy.
Juu ei ole omistaja!! Se nuorimies on ollu siä jo usean vuoden töis, tosi asiallinen ja mukava!! eikös se hillman menny tampereelle??
Verkkainen työssänsä?
Se nuori-mies on myös ilo silmäle!!
Toivottavasti myös vaihtavat nykyään moottoripyörän renkaita niin kuin moni muukin eli ajat pyörän sisään ja haet 0,5h päästä uusi rengas laitettuna alle.
Aiemmin eivät olleet ainakaan innokkaita vaihtamaan rengasta vanteelle ja suoraan pyörän alle...
Ei ne mitään ota, renkaan kyllä myisivät muttei vaihda alle
Kyllä minulle vaihtoivat.
En tiedä sitten oliko minussa vika, ei ainakaan rahani kelvannut.
Toisaalta huomasin et ei tainnut taitotaso olla ihan niitä vahvempia siinä liikkeessä.
No Parkanossa vaihdatin renkaan, homma kävi ja itse rengaskin halvempi, et silleen.
Eipä tartte Ikaalisten kumikorjaamoon poiketa rengasasioilla.
En kyllä oikein ymmärtänyt heittoasi "sinussako vika"...mitä yritit asialla sanoa...vai onko Ikaalisissa tapana olla niitä kuppila porukoita jota palvellaan erikseen, jos näin niin taitaa kumipäät olla väärällä alalla.
Kuka viitsii änkyrälle avuksi olla?
kyllä siellä nyt voi hoitua moottoripyöränkin rengas, kun on huoltomieskin palkattu, joka osaa ottaa vanteen pois motosta. ja pätevä huoltomies onkin.
Simo on ihanan Rasvanen jäpikkä.
Mitähän sieltä haalareitten alta löytyy.
Arvuuttelisin, että momenttiavain hylsypäällä.
tuskin löytyy kun paikka
järee pulttipyssy sieltä löytyy
Tuntuu että remontti-mies arvailee vikoja ja kokeilee uusilla osilla et rupeeko toimiin!!
Jotkut kuulemma varta vasten puhkoo omia renkaitansa, jotta pääsisivät asiakkaaksi, jopa monta kertaa vuodessa.
jos näin on niin eikö pitäisi mennä itse hoitoon eikä viedä renkaita hoitoon...
Sitä kai siinä yritetäänkin. Jos vaikka puhelinnumerot hieman vaihtuis sen korjaajan kanssa?
onx se korjaaja noin suasittu?
Rupusakille näkyy moinen ruipelo kelpaavan
Ikaalisissa joku tosiaankin puhkoo ihmisten renkaita ihan kiusallaan ja on asunut jo pitkään Ikaalisissa, koska ongelma on ollut jo vuosia. Etenkin tietyn taloyhtiön hoidossa olevilla talonparkkipaikoilla.
Ikaalisista kummisuutarista olen saanut aina hyvää palvelua, se mikä on luvattu on myös pitänyt ja asiallinen palvelu.
Ei kai sama kaveri heitä ihmisten polkupyörät roskiksiin?
onkos viä ik.kumi ja korjaamolla jonoa?
"veittimiäs" Kyllä se kaljupää aika hyvä on!! =)
Onko "Stella" kalju pistänyt hyvät gummit päälle....kauanko on kestänyt pinta....mulla pinta kestää kauan kun ajan niin varovasti ensi metrit tai kilometrit ja lopussa voi sitten jo raapia.. ;-)
se on hyvä ainoastaan sun mitättömän tyhjässä päässä
Saakohan sieltä kumiasuja ja muuta lateksi roinaa..
"veittimiäs" hyvät renkaat oon saanu alle aina ja hyvän palvelun!! Mutta se tulee plussana päälle ku saa rengas-asentaa kattella samalla!! =) "nam nam"
Et taida olla ihan penaalin terävin kynä.
Jos se kumikorjaamon plösö on sinun mieleesi niin hyvä että on näitäkin joille plösöt kelpaa.
Ammattitaitoa ei vaan siihen hommaan tunnu olevan, sääli sinänsä.
Kyllä näkee että et ole käynyt kyseisessä putiikissa. En nimittäin menisi ihan siltä istumalta heittämään ketään siellä plösöksi. Omistajakin on nykyään aivan eri kuosissa kuin parivuotta sitten. Jaa, no ehkä yksi pidempään palvellut on vielä miehen mitoissa, muut ovat enemmänkin kukkakeppi osastoa.
Nii ja mä oon kyllä saanut sieltä uudet kumit alle aina kivan palvelun kera. En tajua miksi tämmöistä sonnan heittoa pitää ihmisten jaksaa jauhaa päivästä toiseen.
Joku tuolla jo aiemmin heitti jotain typerää mopojen renkaiden vaihdosta. Ainakin nettisivuilla mainostavat senkin onnistuvan:
Henkilö-, paketti- ja kuorma-auton sekä työ- ja maatalouskoneiden rengashuolto ja asennuspalvelut. Meillä onnistuu myös moottoripyörän, mopojen tai skoottereiden renkaiden asennukset,tasapainotukset tai korjaukset.
Lisäksi nettisivuilla on mainittu ainakin neljän tyypin nimet, kuvat niissä yhteyksissä ovat vissiin jotain vanhempaa kaartia kun eivät mielestäni sovi ainakaan omistajan nykylookiin.. Se T:llä alkava asentaja on se ykköstyyppi :)
Siellä ei vaihdettu noin vuosi sitten moottoripyörään rengasta kun kävin kysymässä, eikä ollut ainakaan ruuhkasta tietoakaan.
Joten menin muualle vaihdattamaan, en tiedä sitten oliko vino päivä miehellä kun ei vaihtanut rengasta.
No eipä tule ainakaan minun pyörääni vaihtamaan ko. liike renkaita niin, autoon kuin traktoriinkaan.
Eiköhän jokainen mainosta nettisivuillaan itseään, olisihan noloa kirjoittaa että mielenlaadusta ja asiakkaasta riippuen vaihdamme renkaat kulkuneuvoihin.
Ei tämä ole mitään loan heittoa vaan palaute ala-arvoisesta asiakaspalvelusta.
Kylmä totuus vaan on että yks huonopalvelu aiheuttaa monen asiakkaan menetystä.
En ainakaan itse suosittele liikettä kenellekkään,huonon palvelun tai sen puuttumisen takia. Monasti asiakas protestoi jaloillaan ja tiedän ainakin että moni mp omistaja kiertää paikan kaukaa.
Vuosi sitten? Kauan olet jaksanut asiaa hautoa ennen kuin tulit asiaa tilittämään. Taidat olla sitä kerrasta poikki tyyppiä, joka ei hyväksy enää ikinä korjaavia toimenpiteitä...
Voisiko olla että ovat ottaneet myös mopot repertuaariinsa vasta sen jälkeen. Tai että homma onnistuu vain osalta porukkaa. Ehkä se kaksipyöräisten gummin vaihto on hieman vaikeampaa kuin perus auton.
En tiedä, mutta sen tiedän että noissa Tampereen putiikeissa palvelu on hitaampaa ja henkilökunta on ollut usein täysin puhekyvytöntä.
Ei asiaa oo tarvinnu vuosi hautoo.Se on vaan nyt tullut miäleen kun kumikorjaamo on tapeetille.Sä oot ihan pelle.
Tokkopa se Tampereella hitaampaa voi olla kun eivät silloin Ikaalisessa edes olleet kiinnostuneita koko hommasta vaikka halli tyhjänä.
Sen verran olen jäärä että jos huonoa palvelua tai palvelua jota en saa ollenkaan niin olen valmis unohtamaan koko puljun jos asioita tarvitsee hoitaa...onnex on vielä sellaisia joilla palvelu pelaa.
Joku kommentoi Parkanon euromasterista, siellä se homma ainakin kävi nopeasti ja ei ollut sitä vinoa päivää, kiitos parkanoon ja siellä on hyvä asioida ja renkaatkin oli halvempia.
Eikös Parkanossa euromasterilla vaihdu rengas moottoripyöräänkin? Myyvät motoristi varusteitakin.
Saa kai niitä Tammiseltakin, kummikorjaamon viärest.
Ei taas sitä tamminen taas.Persut ei tykkää
kellä ikoolihih on muka kunnon moottoripyörä ? ei kellää sama se misä kootterinsa kuskoovat
mulla on sellanen kusitin, ettei kummia meinaa löytyä mistää tavallisesta paikasta. löytysköhän kunnon sisärenkasta tuolta sjöödikseltä.
"kukkis ittekkin" Juuri T:llä alkavaan olen tarkoittanutkin!! "nam" Täytyy kyllä sanoo että siinä on asiakaspalvelia täydellä kympillä, ja hommatkin hoitaa mitkä lupaa. Eikä tunnu pelkäävän ylitöitä!!
=)
Pitäisköhän stellankin hankkia ihan oikea elämä itselleen...vaikutat aika epätoivoiselta...voi reppanaa
"Järjen jättiläinen" En millään lailla ole epätoivoinen! Taidat vaan itse olla kateellinen kun sinua ei kukaan kehu?? Onhan se hyvä että ikaalisissakin on välillä jotain silmäruokaa!! Ettei vaan pöhöttyneitä äijän käppänöitä.. =)
En oikein jaksais sun tapaisesta olla kateellinen, en sitten millään ::)))
Et millään lailla ole epätoivoinen....huomaaahan se sun viesteistä heti.....:))
jopas on täyden palvelun autokorjaamo kun ei edes jarruja pystytä testaamaan eikä iskun vaimentimia ja mainostetaan että kaikki käy
Eikös sieltä korjaamopuolen kaveri ottanut ja lähtenyt?
meniköhän "silli" IS-areenalle?
ja niin olirengas huoltaja ja autoista ties kaiken kukas ny huoltoja tekee????
korjaajaa kait ettii.
vanhempi asentaja lähtnyt ku ei oo näkynynnä meni kait tampereelle
simppa vai?
Kyllä simppa täälä asustelee, Se mihkää oo lähteny
Juu korjaaja oli ottanu ja lähteny, kai se pelkäs töitä ja meni naapuriin seisoskeleen!!
Parempi vaan keskittyä ruohon leikkaamiseen, sitä ainakin riittää.
misä ruahoo kohta talavella kasvaa ? is-tarvikkeenki piha ni kivinen
Eikös sieltä tarvikkeelta joutunut joku lähteen kun naapurista tuli toinen tilalle?
määräaikaisia työsuhteita siellä on.
Kylä seki kumiliike viä ovensa sulkee
Määräaikaset on kylläki siellä Areenalla?
Kohta sielläkin rahat loppuu.
saako hämppäkyröstä edullisemmin ap.lta renkaat vai täältä ikaalisista?
Kummiliikkeen pitäjät saivat kolmannen poijjan!
Jaa että kolmas tuli!! Siä sitte nuorella miehellä vastuu taas kasvaa!! Omistajaa ei kuiteskaan enää näy ku joskus ja jouluna!!
Eikös se olis parempikin että pysyy lapsensa kanssa, eikä ole aina poissa kotoa. Itse en semmoista ukkoa katselisi joka pistää työnsä perheen edelle.
taitaa vaan olla niin että on pakko 4lapsen äidin pitää tiukasti miehestä kiinni.
Ei taida kovin helpolla ottajaa löytää 4lapsen yh....
No kyllähän se jotain isännänkin elämän tärkeysjärjestyksestä kertoo jos työt menee lasten/perheen edelle. Saletisti kenkää semmoiselle.
Tässä lisää juttua. ei ole mikään salaisuus.
http://www.iltasanomat.fi/laihdutus/art-1288533734713.html
kylläpäs ovatkin laihduttaneet reilusti. tuo vaatii jo paljon itseltäkin. ei laihdutus ole helppoa,minkä olen kanssa itsekin todennut. hieno suoritus kertakaikkiaan.
Kävin itsekkin tarkistamassa onko näissä puheissa mitään perää mitä täälä kirjotellaan. Täytyy kyllä myöntää että kyllähän se kaljupää aika komistus on!! En kyllä enää ihmettele että eräät tällä palstalla kyseistä rengasmiestä kehuvat!! =)
mikä on kaljun renkaan koko? onko 155r, 165r, 175r, 185r, 195r, 205, 215r, 235r vai meneekö pienempään päin? kertokaas nyt neidit?
Ainaki sen autos on komeen kokoset!!
mutta...onko käytetyn oloset ? onko parempi nahka eli pinta jo mennyt ?
Rikkoivat mun lukkopulttien avaimen. Eivät edes sanoneet niin käyneen. Niinpä jouduin porauttamaan renkaat irti ja vaihtamaan pultit - uusi avain olis tullut kalliimmaksi. Enpää enää koskaan ko. liikettä käytä.
tekevälle voi sattua vahinkoja, mutta korvasivatko he vahingon? minun mazdastani etupyörän pultin kierteet meni, kun vahingossa pyssy notkahti ylöspäin. korvasivat vahingon ja vein mazdan merkkiliikkeeseen pultin vaihtoon. seuraan aina renkaanvaihtoa vieressä. tästä on kyllä vuosia aikaa jo, mutta asiakassuhteeni on jatkunut ko.liikkeessä.
Ei tähän virmaan enää koskaan: rikkoivat eilen mun Volkkarista pulttien suojana olevat muovilipareet. Ei siinä mitään, ei oo kallis juttu,. mutta kai nyt vois sentään kysyä, mniten ne pois otetaan, jos ei osaa?
korvasivatko rikotut osat?
"Nyt katsomaan" Eiköhän ne rengasmiehellä aina "renkaat" uusia oo!!
taitaa omat gummis olla jo loppuun hinkatut ku niin tarpees tunnut olevan
Ei oo tarpeita, tänä kesänä hommattu uudet renkaat alle!!
Onx kaliju myös aukkomestari!???
Voi ollakki?! Mut rengastyöt sujuu mallikkaasti!!
Kyllä se aika sexy o..
kylhähän sillä nuo isommat läpihommat hoituu (siis renkas asettaa vantheelle) mutta, kuinkas ne pienemmät läpihommat ?
parkanossa ne vasta komeat asentajat ovatkin kaikki kuin suoraan hunkseista temmattuja nam nam. hymyilevätkin jokainen takaisin
Meillä on sitten ihan eri käsitys hunkseista Iiriksen kanssa!! Hunkseja ny vois kattella mutta en todellakaan lähtisi vertaileen niitä parkanon herroihin!!!
Ihana se nuorimies on!! Mulle kelpais!! ;)
Kyseiseen asentajaan törmää silloin tällöin Jämijärvellä nesteellä!! Kyllä sitä komistusta kattelis päivät pitkät joko töis tai sitte kotona!!
nam nam mikä kundi
Täytyy kyllä sanoo että on se vaan NIIN hyvän näkönen!!!
Kaikille tiedoksi, että suurin osa palstan viesteistä tulee yhden ja saman ääliön IP-osoitteesta.
Tai sitten joku on vaan niin ihastunu ja ujo!!
en aio laitatuttaa enää koskaan kumejani sössillä. kerran asennuksen jälkeen yhdessä renkaassa oli painetta vain 0,7bar.
Mä vaihdatin siellä uudet kumit 24" vanteille Escaladeen.Palvelu oli hyvää ja renkaat sai nopeasti.Monella rengasliikkeellä ei ollut edes tuollaisia kumeja tarjolla.Hyvä liike suosittelen.
Taas rupee oleen se aika vuodesta että taidan lähtee katselemaan et jokos sais uudet kumit alle!!
nää kumiukot laittaa sitte itsellekkin kumit päälle suoranpätkää varten, ettei naisten/tyttöjen tarvitse eli palvelu pelaa siltäkin osin ; )
vatulan renkaassa renkaiden vaihto maksaa vaan 10 ekee
Kyllä se yrittäjän elämä on huoletonta!!
Näköjään!!
Hei onhan se aivan mielettömän näkönen, täytyy aina huultapurra ja pitää ajatukses kasas ettei vaan lipsauta suusta mitään härskiä ku siä käy!!!
Ps. Kelpais!!!
Taas käyty sexyä kattomas!! Aina yhtä hyvä palvelu ja iloista toimintaa terolta!! Ykkösmies.
Antaskohan Simo vähän meisseliä?
Hän on mahtava rakastelija!
Mistä haiseva vanha mielenterveyspotilas rouva hoikkalana
esiintyvä Aino Hokkinen sen tietää?
Olen maannut yli puolen Myllykartun kanssa!
Mahtaako simolla enää mensseli nousta
Mitä sisältää horina maakamisesta puolen Myllykartun
kanssa, eihän rouva edes tunne sieltä ketään?
Ai ai ai verottajalle ollaan velkaa täski firmassa!!
Taisi firman yksilöinti hutaista.
Pitkä on piikki kumiliikkeeski! Jokohan johtoporttaas katsottaisiin peiliin.
Reilut 5vuotta ja molkkari ajo vakavarasen yrityksen nurin. Ei moni pysty samaan!
Topi panee paremmin.
Isännöitsijänä pystyin vähentämään Parjasen työkeikat minimiin ja ajoin koko Talopalvelun konkkaan.
Eikö se raukka osannut muualta hommia hankkia tai alkaa
itse isännöinnit koska oli siihen opiskellutkin?
is-tarvike renkaat myy minäkin ostin sieltä kolmeen autoon ja säästin 300 euroa.... kun mialta olis saanu..
Siltä ei kannata ostaa mitään, se ei osaa tehdä kauppaa yhtään ja sen huomaa!!
Ikaalsiten mistään kaupasta ei kannata osytaa yhtään mitään. Verot jää maksamatta!!
Oli viimmenen kerta ku sen liikkeen oven avaan, varatutajat ei pidä paikkaansa ja palvelu huonoo ja töykeetä. Ja kuittiki jäi saamatta
Aikalailla homma muuttunu siinäki liikkees, ei muistuta rengasliikkettä oikein millään lailla! Eikö yleensä sesonki aikana painetaan yötä myöden hommia, täs puljus on ovet kiinni viideltä!
Kai Ikaalisten Kumikorjaamolla pystytään henkilö-auton rengas vaihtaan,mutta
viekää sinne metsäkoneen rengas niin ei tule mitään.kyllä se on vietävä Parkanoon Leppihalmeelle.Ja nyt kun ne on laajentanut Aurauskulmien säätöön niin säädön jälkeen saa ostaa 2000km jälkeen uudet renkaat.kun
auraus on säädetty,eikä myönnetä että säädössä on tapahtunut virhe.Kyllä
rengas kauppa käy,jos joku tyhmä menee vielä sieltä ostaan.Kyllä Parkanon
Euromasterilla sentään homma ja takuu pelaa.
Juu se kulmiensäätö o ihan pelleilyä siltä asentajalta, mitään ei myönnetä vaikka virheitä tulee!!
Minä vaihdatutin renkaat Sjöökkarilla ja Simo R. asensi ne asiantuntemuksella vanteelle. Työssä ja palvelussa ei moitittavaa. Simolle isot kiitokset ja muillekin.
Ei oikein hyvältä näytä kumiliikkeen malli. Eihän se muistuttaa yhtään ammattimaiselta rengasliikkeltä.
Homma ei pelaa ja sitä ei osata
Konkurssi tuli enkä yhtää ihmettele
no nyt ei tarvi valittaa palvelusta kun ikaalilaiset saavat hakea renkaansa muualta
missäs neiti 80 nytten käy kumien vaihdossa ?? vai päästeleekö ilman kummia