Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen ja vakuutusyhtiö Ilmarisen johtajat katsovat, että uusien työpaikkojen synnyttämiseksi tarvitaan lisää työvoimaa: 100 000 uutta maahanmuuttajaa.
Uutisblogi: Riikka Söyring
27.4.2013, Verkkomedia.org
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=7674
Uutisblogi: Riikka Söyring
27.4.2013, Verkkomedia.org
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=7674
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siinä pysyy laps Suomen nöyränä kun vaihtoehtona on työttömyys tai nälkäpalkalla työskentely. Tämä on se päämäärä näissä hurskaissa puheissa.
Valtamedia vs. vaihtoehtoinen avoin media.....Näiden eri medioiden sisältöä tulee punnita ja etsiä rivien välistä totuus. Vaihtoehto mediaa on ainakin Magneettimedia, Verkkomedia ja Nwohavaintoja- blogi. Nämä kaikki ovat joutuneet valtamedian massiivisen mustamaalauksen kohteeksi. Siihen on etupäässä kunnostautunut hooässän siipien alla häärivä Long play.
http://www.magneettimedia.com/rokotteet-aiheuttavat-sairauksia/
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=7393
MIksi hesari älähtää ja niputtaa salaliittoteorian alle aineiston joka on heidän mielestään humpuukia?
Ja sen halvan työvoiman täytyisi olla myös nuorta. Ja hymyileväistä. Onnellisia orjia.
Suomessa on pulaa halvasta nuoresta työvoimasta jolla on vankka työkokemus.
Useassa työpaikkailmoituksessa asia ilmaistaan epäsuorasti tähän tapaan: "...Voit olla työurasi alussa oleva henkilö tai ehkä vielä opiskelet..." Tämä tarkoittaa että ainoastaan iältään nuori tulee kyseeseen.
Kiinteistö myynti-ilmoituksessa taas vuorostaan kiertoilmaisu "kivenheiton päässä koulusta" tarkoittaa että kiinteistön ikkunat ovat rikki.
Nuoret on helppo koukuttaa halpatyövoimaksi koska heillä ei ole vielä suuria menoja eikä heillä ole tarvetta suurille tuloille ja hätä on suuri päästä työnsyrjään kiinni eli rima on tosi matalalla.
Kilpailijanaan Suomalaisnuorilla on kuitenkin watushimies josta erilaiset tuki- ja työllistämis ja maahanmuuttoelimet maksavat työnantajalle joko suurimman osan tai kokopalkan ja sossu maksaa kämpän. Kilpaile siinä sitten.
Tässä kohtaa päättäjien pitäisi päättää millainen on tulevaisuus Suomen.
PK-seudulla koulutetuille nuorille tarjotaan vain puhelinmyyntihommia joissa todelliset ansiot jää alle tonniin ja menepäs kyselemään 500 euron vuokrakämppiä stadista niin löydät itsesi veneen alta tai vanhempiesi puuvajasta...
Suomessa on kova pula alle 30-vuotiaista korkeasti koulutetuista ja vähintään 20 vuoden työkokemuksen omaavista moniosaajista jotka ovat valmiita työskentelemään minimipalkalla ihan pazkaduunissa vuorokaudet läpeensä ja siltikin hymyillen kuin Naantalin aurinko.
Rahavallalla kun on media, poliitikot ja auktoriteetti takanaan ääneen pääsee yllättäen rahavalta. Työttömien ja vähäosaisten puolesta saavat puhua työttömät ja vähäosaiset keskenään. Heitä ei haluta nostaa vaan unohtaa.
Tässä myös syy siihen miksi pienet vaihtoehtopuolueet eivät medioissa kuulu.
http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2013/04/29/suomalaisen-tyon-hinnan-loppusuora/?ref=es