Mikä mies

Mikä mies tämä Leppänen on joka jätti eriävän mielipiteen hallituksen selvityksestä hallinto-oikeudelle tupun ja hupun epäluottamusäänestyksestä (joka oli lähes yksmielinen). Eikö nämä virkamiehet vieläkään ymmärrä että politikot päätää ja virkamiehet toteutaa. Eli on pelkkiä juoksupoikia (vaikkakin isolla palkalla)
7356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Hallintojohtaja pettyi Pöntis-lausuntoon Lapualla", uutisoi netti-Ilkka. Kertokaa, minkälainen selvitys hyväksyttiin.

Äänestä

Hän on juristi eli lukenut elämänsä oikeustieteitä. Hänelle ei riitä toverituomioistuimen päätökset!

Äänestä
  • Katsotaan nyt. Varmaa on ettei tämän asian vatvominen lopu vielä pitkään aikaan.
    Siitä pitävää huolen koko Pöntisen klaani.

    Äänestä

  • suhmurit taas kirjoitti:

    Katsotaan nyt. Varmaa on ettei tämän asian vatvominen lopu vielä pitkään aikaan.
    Siitä pitävää huolen koko Pöntisen klaani.

    Se loppuu hallinto-oikeuden lainvoimaiseen päätökseen. Se on varma.

    Äänestä

Esittelevällä vikamiehellä on laillinen oikeus eriävään mielipiteeseen kuntalain ja Lapuan kaupungin johtosäännön mukaisesti.
Esittelijä tosin asettui tässä tapauksessa kaupunginvaltuuston puheenjohtajan puolelle kaupunginhallituksen enemmistön kantaa vastaan eriävällä mielipiteellä.

Lapualla on ollut tähän saakka tapana, että virkamiehet jättävät politikoinnin kuntapolitikoille ja pysyvät puolueettomina, koska valta Lapualla kuuluu lapualaisille, ei kaupungin virkamiehille.

Äänestä
  • Halusi puollustaa Vaasan hallinto-oikeudelle kaupungin puolesta laatimaansa vastinetta ja miellyttää Pöntistä.

    Äänestä

Aika harvinaista, että oikeustieteilijän kolutuksen omaava hallintojohtaja ei lähtenyt mukaan lahtareiden tekstiin vaan jätti vielä jopa eriävän mielipiteensä päätökseen. Tämä oli varmasti toverituomioistuimelle raaka pettymys? He ratsastavat edelleen pelkällä ilkeydellä ja pahuudella!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäävi kirjoitti:

Mikä mies tämä Leppänen on joka jätti eriävän mielipiteen hallituksen selvityksestä hallinto-oikeudelle tupun ja hupun epäluottamusäänestyksestä (joka oli lähes yksmielinen). Eikö nämä virkamiehet vieläkään ymmärrä että politikot päätää ja virkamiehet toteutaa. Eli on pelkkiä juoksupoikia (vaikkakin isolla palkalla)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu