Mulla on lähtenyt vaimo ja tytär 2-vuotias ja koira Willy. Kaikki, onko ne enkelit kaikki mennyt. Ei, päijänteen sillalla tajusin, et en oo kuolematon, ja tajusin jarruttaa. Ja sieltä poliisi löysi mut. Bemari oli poikittain, Ja mä näin linnunradan. Ja olin selvin päin.
Vastaukset 6
- olen minä
Fyysinen kehosi ei ole kuolematon, mutta et ole kehosi. Matka jatkuu, joten siinä mielessä kuolemaa ei tarvitse peljätä. Olet toki kuollut ja syntynyt jo minta kertaa. Olet ajaton ja ikuinen, kuten ovat vaimosi ja tyttäresi. Myös eläimet ovat ikuisia, mutta ovat vapaita sieluja eri tavalla kuin ihmiset. Minne he lähtivät?
- sadun loppu
Joopajoo taas.
Ihmisellä (ja kaikilla muillakin eläimillä) on vain yksi elämä. Elämä tapahtuu sen fyysisen keho sisällä joka olet. Aivosi ovat tuon fyysisen kehon ominaisuus ja aivosi synnyttävät myös tietoisuutesi, eli kaikki "henkiset" kokemukset joita koet.
Kun kehosi lakkaa elämästä, myös tietoisuutesi lakkaa olemasta.
Atomit, jotka muodostavat elollisen olennon, toki jatkavat olemassaoloaan. Tietoisuus ei kuitenkaan säily. Se ei asu siinä materiassa jota atomit ovat vaan siinä, miten nuo kyseiset atomit ovat toisiinsa kiinnittyneet.- olen minä
Sitten on toinen ymmärrys, jossa kaikki tapahtuu juuri toisinpäin. Tietoisuus on se joka synnyttää materian. Jokainen olemme osa tietoisuutta. Emme ole keho vaan olemme tietoisuus, jolla on keho.
Kun ihminen herää materiaan sidotusta unestaan, hänen muistaa kuka todella on. Yhä useampi herää tässä aikakaudessa näkemään laajemmin sitä mitä on. Jokaisella on oma polkunsa ja kasvunsa. Jokainen on yhtä arvokas.
- sadun loppu
NImimerkki "olen minä", sinun kirjoituksesi on oiva esimerkki siitä, että ainakaan jokainen mielipide ei ole yhtä arvokas.
Sinun väitteesi perustuu mystiikkaan, fantasiaan ja uskomuksiin. Sinun esittämille väitteille ei ole mitään tieteellisiä perusteita. Kuvittelet, että suhtaudut maailmaan avoimin silmin mutta asia on juuri päin vastoin; pidät kynsin hampain kiinni mystiikasta vaikka kaikki todistusaineisto osoittaa toiseen suuntaa jos vain avaat silmäsi.- olen minä
Avataan silmämme sisimmälle viisaudelle ja sydämemme rakkaudelle.
Miksi haluat että muuttaisin uskomuksiani? Tekisikö se sinut yhtään onnellisemmaksi? Tekisikö se minua yhtään onnellisemmaksi?
Kiitos kun olet. - B**************
Jos alat vähänkään miettiä, mitä materia on, tulet siihen tulokseen että tietoisuus luo materian. Kokeile joskus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091005
- 61917
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun73706- 64670
- 41655
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33578Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22562Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka25531- 51522
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37488