onko ps:n sisällä paljon vasemmistolaisuutta?... Hyvää vappua kaikille!
PS ja vasemmistolaisuus
kysyjä
18124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vasemmisto on päävihollisemme. Vasemmiston murskaaminen on päätavoitteemme.
"On vaikea keksiä maailmankaikkeudesta alhaisempaa matelijaa kuin pohjoismainen sosiaalidemokraatti." ---Jussi Halla-aho
Isänmaamme sankarihaudoissa lepää kymmeniä tuhansia vasemmistolaisia, mutta ei yhtään perussuomalaista.
Lue herrojen Jussi Halla-Aho .... Sampo Terho kirjoituksia... Sieltä löytyy vastaus.
Persut eivät ole työväen- eikä vasemmistopuolue. Vaan äärioikeistoa kannattava huuhaa-puolue.
Mikä on Timo "Thatcher" Soinin brittikaverien "EU-kriittisten" linjausten takana? No kova uusliberalistinen oikeistopolitiikka tietenkin:
"Englannin ammatillinen keskusjärjestö TUC on huolissaan siitä, että muiden maiden hallitukset antavat liikaa myönnytyksiä EU:n työelämän standardeihin ja vetoaa muiden maiden ammattiyhdistysliikkeisiin, jotta nämä eivät hyväksyisi moisia vaatimuksia. Englannin porvarihallitus on jo heikentänyt työntekijöiden irtisanomissuojaa, työtapaturmakorvauksia ja työntekijöiden oikeusturvaa. Nyt se haluaa päästä kiinni EU:n työelämälainsäädäntöön, joka sitoo myös Englantia. Porvareiden ja kapitalistien tulilinjalla ovat mm. palkalliset lomat, työsuojelusäännökset, yhdenvertainen kohtelu ja työntekijöiden oikeudet yrityssiirroissa. TUC:n mukaan David Cameronin hallitus ei yritä pelkästään irti EU:n työelämäulottuvuudesta, vaan yrittää vaikuttaa siihen heikentävästi jo pelkästään uhkailemalla Englannin lähdöllä EU:sta. On helppo kuvitella, miten EK:n pamput taputtavat Cameronin puheille Timo Soinin ohella. EU:ta voi ja pitää vastustaa ja siitä pitää pyrkiä irti. Mutta David Cameronin ja Timo Soinin kaltaisten ”EU-kriitikoiden” edesottamuksia ja puheita tulee seurata vähintään yhtä suurella mielenkiinnolla ja huolella kuin EU:iin täysin kritiikittömästikin suhtautuvia." (Markku Nieminen, Kansan ääni 1/2013)
Onneksemme on työväki osannut jo "aikojen alusta" yhdistyä AY-liikkeiksi ja vasemmistopuolueiksi ja vaatia siitä lähtien inhimillisiä työaikoja, työturvallisuutta ja kohtuullista palkkausta.
Ellei näin olisi tekisimme yhä edelleen vähintäin 12h/pv ja 6pv/vko töitä ruokapalkalla. Siis jos porvarit olisivat saaneet asioista yksin päättää. Ja asia on täysin sama edelleen.
Eli siksi vasemmistoa tarvitaan yhä edelleen ja se on ainoa liike joka todellisuudessa ajaa työväen etuja. Ei siis porvaripuolueet kuten kok, rkp, kesk, sdp, vihreät eikä varsinkaan persut.
Vasemmistoa on aina ollut, on nyt ja tulee aina olemaan. Työväen onneksi.
.
Täällä ei kannata tota vasemmisto propagandaa jauhaa, se oli ennen kun vas. oli työväen puolella, silloin jopa äänestin heitä, mutta tänäpäivänä he ovat jotain aivan muuta itse en oikein pysty päättämään että mitä. Puheet ja teot ovat aivan kuin vastakohta, minun luottamus heihin on mennyt. Arhiskaan ei osaa muuta kuin jauhaa persut sitä ja persut tätä ja samaan aikaan tekee niikuin Käteinen haluaa.
Mitä persut sitten ovat saaneet aikaan. Ei mitään muuta kuin "paskaroiske-direktiivin".
Sampo Terhoa kun kuuntelee niin kokoomuskin tuntuu jo paremmalta vaihtoehdolta työväelle. Menee nimittäin niin paljon äärioikealta kokoomuksenkin ohi. Että semmonen "työväenpuolue" persut on....
Suomi tarvitsee KANSALLISMIELISIÄ vasemmistojohtajia kuten edesmennyt Hugo Chavez Venezuelassa tai Evo Morales Boliviassa. Niin kauan kuin NATIONALISMI on nykyvasemmistolle kirosana eikä positiivinen asia, vasemmisto menettää asemiaan perussuomalaisten kaltaisille oikeistopopulistisille liikkeille. Vasemmistolla ei ole tulevaisuutta Suomessa, ellei se ala tosissaan vastustamaan eurotaloutta, EU:n liittovaltiokehitystä, avoimien rajojen politiikkaa, vapaata liikkuvuutta, halpatyövoiman tuontia, kantasuomalaisen työväestön syrjäytymistä jne... Suomen kansainvälisestikin katsottuna käsittämättömästä kielipolitiikasta puhumattakaan!
Juu. Sellainen kansallinen työväenpuolue. Joka yrittää pitää mm.työn suomessa ja kaupungit siistinä ..
Persuissakin olis potenttiaalia, jos vain kallistuis vasemmalle
"jos vain kallistuis vasemmalle"
Ei ikinä niin kauan kuin thatcheriläiset Soini, Terho ja Halla-aho määräävät asioista.
Ketä perussuomalaiset on:
Siirtynyt
Kokoomuksesta 2 %
Kepusta 5
SDP:stä 4
Vasemmistol. 3
Vihreistä 1
Sitoutumat. 4
Kannatus on helposti 25 %, ellei Soini itse lyö jarruja puolueen kasvulle.
Puolueen pitää tehdä näyttäviä, rehellisiä tekoja , jolloin erottuu selkeästi muista korruptuneista puolueista.
Toistaiseksi näyttävin teko onkin tämä james potkukelkan "paskaroiske-direktiivin" julkistus. Mahtavaa työtä toistaiseksi. Jatkakaa vaan innolla jarrutusjälkien tarkkailua.
Tämmöistä sanoo persujen kakkosmies:
"Vasemmisto on päävihollisemme. Vasemmiston murskaaminen on päätavoitteemme."
"On vaikea keksiä maailmankaikkeudesta alhaisempaa matelijaa kuin pohjoismainen sosiaalidemokraatti."
---Jussi Halla-aho
Eli persut eivät ole työväen puolue .... TYÖLÄISET HERÄTKÄÄ
"Vasemmisto on päävihollisemme. Vasemmiston murskaaminen on päätavoitteemme."
Halla-aho ei ole KOSKAAN, MISSÄÄN YHTEYDESSÄ sanonut mitään tuollaista. Joka muuta väittää, joutuu aikanaan vastaamaan herjauksestaan oikeusistuimen edessä.
Itse en juurikaan tiedä millaisia periaatteita on ps, mutta mediassa puhutaan suurimasta työväenpuolueesta, niin kuinka ps suomalaisen tehdastyöläisen asialla verratttuna vaikka vas,sdp
"Joka muuta väittää, joutuu aikanaan vastaamaan herjauksestaan oikeusistuimen edessä."
Ei persut ole vielä mädännättäneet tarpeeksi oikeuslaitosta, että vapaa kirjoittelu olisi kriminalisoitua.
Eli kaiva vaan se herne nenästäsi ja toivo ettei se sun Jussisi kirjoittele muuta yhtä järjetöntä. Muuten sulla ratkee kohta suoni päästä.
Oikealle vai vasemmalle? Työntekijän asemaa suomassa on parennatava! ja varmistettava työn jatkuvuutta ja yleisen terveydenhuollon säilyttäminen!
Perussuomalaiset on kansallismielinen ja kristillissosiaalinen puolue. Emme usko oikeistolaiseen rahavaltaan emmekä vasemmistolaiseen järjestelmävaltaan